Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tachometre

Veľký test: 10 najlepších GPS cyklopočítačov

Otestovali sme desať najlepších navigačných cyklopočítačov, aby ste vždy dorazili do cieľa.
Biker
Veľký test: 10 najlepších GPS cyklopočítačov

Na to, aby ste si správne vybrali nový GPS cyklopočítač, si musíte najprv ujasniť zopár vecí:

 • Ide vám primárne o zaznamenávanie svojich výjazdov?
 • Využijete plnohodnotné mapovanie?
 • A čo plánovanie trasy?
 • Chcete navigáciu po odbočkách alebo „po omrvinkách“?
 • Používate Strava live?
 • Využijete tréningové plány?
 • Aké máte ďalšie snímače?
 • Pripájajú sa cez Bluetooth alebo ANT+?

Je ľahké nechať sa zlákať čo najväčším množstvom funkcií. Koľko z nich však reálne využijete? Kúpiť dobrý GPS nie je ťažké. Kúpiť však taký, ktorý vám ponúkne všetko, čo potrebujete, za čo najlepšiu cenu, je už o niečo náročnejšie.

Podľa nás by dobrý cyklopočítač mal poskytovať spoľahlivé údaje o jazde, mal by mať intuitívne ovládanie a zážitok z jazdy by mal robiť lepším. Nemal by ho odďaľovať príliš pomalým chytaním signálu ani prerušovať spadnutými spojeniami či predčasne ukončiť slabou výdržou batérie.

Každý z týchto desiatich GPS cyklopočítačov sme testovali rovnako – do každého z nich sme nahrali tri rovnaké trasy, ktoré sme vytvorili v príslušnej smartfónovej alebo počítačovej aplikácii.

Následne sme každú z nich prešli niekoľkokrát po sebe pomocou navigačných schopností daného zariadenia. Vedome sme z cesty párkrát odbočili a sledovali, ako si počítač poradí s prepočítaním trasy. Všetky z nich sme zároveň testovali na troch rôznych bicykloch.

Jeden z nich mal pohon SRAM Red eTap a merač výkonu Quarq fungujúci na protokole ANT+. Druhý mal o niečo modernejšiu bezdrôtovú elektronickú súpravu SRAM Force AXS. Obe súpravy sú schopné prenášať údaje o zaradenom prevode, výkone a kadencii do kompatibilných cyklopočítačov.

Tretí bicykel bol pochopiteľne osadený elektronickou súpravou Shimano Di2 s Bluetooth anténou WU111 s rovnakou funkcionalitou. Na tomto bicykli sme testovali aj konektivitu s meračom výkonu od Japoncov.

Okrem meračov výkonu sme testovali aj konektivitu s jedným z najpopulárnejších hrudných snímačov tepu Wahoo Tickr aj hodinkami Garmin Vivosmart v režime prenášajúcom údaje o tepe.

Všetky cyklopočítače sme testovali, až kým im úplne nedošla batéria, a všetky naše trasy pozostávali tak z hladkých ciest, ako aj pár poľných cestičiek. Na nich sme testovali aj stabilitu priložených úchytov.

Všetky zariadenia sme testovali na troch rôznych okruhoch, z ktorých sme pravidelne schádzali, aby sme otestovali schopnosť navigácie.

Tri veci, ktoré by ste mali zvážiť:

 1. Držiak. Väčšina značiek používa svoj vlastný systém montáže. Osobne máme najradšej predsunuté úchyty, ktoré zaberajú menej miesta na riadidlách a sú v lepšie viditeľnej pozícii, kam stačí sklopiť zrak.
 2. Displej. Zariadenia v tomto teste majú tie najrôznejšie typy displejov od monochromatických až po plne dotykové farebné s podsvietením. Záleží tak na prehľadnosti, čitateľnosti aj viditeľnosti v šere.
 3. Konektivita. Ak chcete z jazdy získať čo najpresnejšie dáta, ktoré môžete použiť pri plánovaní tréningov a regenerácie, je dôležité, aby sa zariadenie dalo spojiť s ďalšími snímačmi cez Bluetooth aj ANT+. Mnohé sú pritom vybavené aj FE-C+ modulom pre komunikáciu so smart trenažérmi.

Pokračovať na testy GPS cyklopočítačov:

Verdikt

Od Wahoo a ich cyklopočítačov Bolt a Roam by sa mohli učiť mnohé značky. Je mimoriadne jednoduché spojazdniť ich aj následne obsluhovať, a aj preto získava Bolt ocenenie za najlepší pomer ceny a výkonu.

Sigma zasa ponúka celkom unikátny pohľad na vec – jej GPS sa ako jediný nespolieha na to, že máte so sebou smartfón. Mio má zase skvelé užívateľské rozhranie, no chýba mu zopár kľúčových funkcií. Skutočným prekvapením bolo zariadenie od Xplova, ktoré má výborné rozhranie a sprevádzajú ho dve vynikajúce aplikácie.

Nakoniec je tu Garmin s najvyšším a druhým najvyšším modelom v ponuke. Topmodel Edge 1030 má výbornú navigáciu a bez problémov sa spojí s akýmkoľvek senzorom, ktorý donesiete do jeho dosahu. Aj s ich pomocou vám poskytne toľko dát, že sa vám z toho zatočí hlava.

Víťazom tohto testu však je jeho menší brat Edge 830. Je totiž novší, a tak ponúka väčšinu rovnakých funkcií, no stojí podstatne menej. Je spoľahlivý, výkonný, presný a stále sa vyvíjajúci GPS cyklopočítač, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky a tisícky kilometrov.

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu