Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Tachometre

Test: GPS cyklopočítač Xplova X5 Evo

Ak si na kameru chcete nahrať len zjazdy alebo najťažšie výšľapy, nemusíte sa o nič starať.
Hodnotenie: 3.5/5
449
Biker

Hodnotenie: Je užívateľsky príťažlivý, dokáže nahrávať video a bez problémov sa spojí, s čím chcete.

Plusy: 

 • Množstvo funkcií
 • Dobré užívateľské rozhranie
 • Dobré mapy aj navigácia

Mínusy:

 • Zopár chýb v grafike

Kúpte, ak: Chcete dobrú navigáciu a využijete aj jeho schopnosť nahrávať video.

Čo my na to: Vďaka pár unikátnym vlastnostiam si na trhu určite nájde cieľovú skupinu.

Spojazdnenie je jednoduché: stiahnite si do smartfónu sprievodné aplikácie Xplova Connect a Video (keďže má aj zabudovanú kameru), spárujte ich. Osobné údaje už zadávate priamo do zariadenia. Vďaka dobrému užívateľskému rozhraniu nejde o nič náročné. Jednoduché je aj pripojenie ostatných senzorov. Tie sa dajú rozdeliť podľa jednotlivých bicyklov. Všetky tri naše testovacie bicykle s pohonom SRAM Axs, eTap a GRX Di2 tak mali svoj vlastný kanál.

Zariadenie beží na systéme Android, a tak aj rozhranie pripomína smartfón či tablet. Aplikácia Xplova Connect funguje výborne. Strava aj Training Peaks sa dajú bez problémov prepojiť a na vytvorenie trasy stačí ťuknúť body, cez ktoré chcete prejsť, do prehľadnej mapy z OpenStreetMaps.

Kvalitný je aj hardvér. V balení dostanete dva držiaky, oba s rovnakým otočným uzamykaním ako používa Garmin.

Zabudovaná kamera dokáže nahrať približne hodinu neprerušovanej jazdy. Dostupné sú aj ďalšie módy ako napríklad časozber, ktorý odfotí fotku každé dve sekundy až jednu minútu. Kamera môže začať nahrávať aj automaticky podľa parametra, ktorý zadáte, či už to bude výkon, rýchlosť, kadencia, tep či percento klesania a stúpania. Ak si teda chcete nahrať len zjazdy alebo najťažšie výšľapy, nemusíte sa o nič starať. Kamera tiež dokáže nahrávať v slučke, čo poteší najmä tých, ktorí na bicykli dochádzajú do práce. Nahrá celkom desať dvojminútových videí predtým, ako prepíše prvé z nich.

Rýchle je aj chytanie satelitov, ktoré trvalo len okolo pol minúty. Inštrukcie navigácie sú presné, hoci trochu prehnane špecifické a chodia celkom neskoro – tesne pred odbočkou.

Jednotlivé obrazovky sú pekne rozvrhnuté. Každá funkcionalita má svoju ľahko pochopiteľnú ikonku.

Zvlášť dobrá je mapa s možnosťami vycentrovať ju na vašu pozíciu, pohybovať sa po nej či priblížiť a oddialiť ju. Mapa sa môže automaticky otáčať podľa vášho smeru jazdy alebo zostať vždy severom nahor. Displej je dobre čitateľný, o čo sa stará aj funkcia automatického prispôsobovania jasu.

Batéria nám so všetkými pripojenými senzormi, jazdou podľa nahranej GPX trasy a nahrávaním pár minút videa vydržala okolo sedem hodín.

Celkovo tak ide o veľmi dobrý GPS, ktorý od dokonalosti delí len pár múch, ktoré môže vyriešiť budúca aktualizácia firmvéru.

Špecifikácia:

 • Hmotnosť: 121,6 g
 • Rozmery: 108 mm × 62 mm × 23 mm
 • Rozmery displeja: 65 mm × 39 mm
 • Typ displeja: farebný 240 × 400
 • Čo je v krabici: držiak na riadidlá, predsunutý držiak, microUSB káble
 • Vodoodolnosť: IPX7
 • Pamäť: 8 GB
 • Udávaná výdrž batérie: 12 hodín
 • www.xplova.com

Pokračovať na testy GPS cyklopočítačov:

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu