Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Svetový rekord v rýchlosti na zjazdovom bicykli 167km/h zatiaľ nikto neprekonal (+video)

Prekonávať svetové rekordy v cyklistike je tento rok veľmi populárne. Na rýchlostný rekord Markusa Stöckla z roku 2017 si však zatiaľ netrúfol nikto.
Biker

Pandémia koronavírusu tento rok spôsobila, že sa pretekárska sezóna výrazne posunula a niektorí cyklisti mali zjavne až priveľa energie.

Svetový rekord v Everestingu tento rok prekonali viacerí cyklisti. Najprv bývalý profík, americký cyklista Phil Gaimon. Jeho rekord (7:52:12 hod) vydržal presne štyri dni, pretože ho porazil americký XC majster, ktorý nastúpal 8848 metrov o 12 minút rýchlejšie.

Ďalší sa podujal na misiu everestingového rekordu Saganov tímový kolega Emanuel Buchmann, ktorý si po skončení myslel, že dosiahol rekord, ale nasledovne mu ho neuznali, pretože porušil dve pravidlá Everestingu.

Rekord v Everestingu prekonal v júni austrálsky cyklista tímu EF Pro Cycling Lachlan Morton. Podarilo sa mu to však až na druhýkrát, keďže prvý pokus mu neuznali z dôvodu, že jeho dáta o nastúpaných metroch nesedli a pri kontrole zodpovednej organizácie Hells 500 sa zistilo, že nenastúpal celých 8848 metrov.

Netrvalo dlho a nový rekord stanovil sedemnásobný Grand Tour víťaz Alberto Contador na 7 hodín, 27 minút a 20 sekúnd. Ani ten však dlho nevydržal a posledný a momentálne platný rekord v Everestingu dosiahol írsky cyklista Ronan McLaughlin, a to šialeným rozdielom 20 minút.

Popularita prekonávania rekordov v Everestingu neobišla ani ženskú cyklistiku. Bývalá profesionálna cyklistka a majsterka sveta v časovke z roku 2010 Emma Pooley prekonala doterajší rekord o 15 minút.

Rekord padol aj v Everestingu na zadnom kolese

Medzitým, aby toho nebolo málo a aby to náhodou nebolo príliš ľahké, švajčiarsky cyklista Manuel Scheidegger si povedal, že si dá Everesting po zadnom kolese.

Rekord na zadnom kolese prekonal aj Švajčiarsky freerider Manuel Scheidegger, ktorý zlomil svetový rekord vo vzdialenosti, ktorú prejde po zadnom kolese (wheelie) za jednu hodinu. Scheidegger prešiel za 60 minút 77 okruhov na 400-metovom okruhu a hodinu tak točil wheelie v rýchlosti viac ako 30 km/h.

Pred pár dňami prekonal amatérsky cyklista Jonathan Shubert svetový rekord na vzdialenosť 100 míľ. V prepočte 160km prešiel za menej ako 3 hodiny, ale podivuhodné je, že prekonával svoj vlastný rekord.

Na rekord na zjazdovom bicykli si netrúfol nikto

Tento rok prekonávali cyklisti rôzneho druhu rôzne rekordy. Na šialený rýchlostný rekord na sériovo vyrobenom zjazdovom bicykli 167 km/h Markusa Stöckla z roku 2017 si však zatiaľ netrúfol nikto.

„Vybrali sme si horu, ktorá mala 3 972 metrov a uhol bol 45°. Okolo navyše ideálne prúdil vietor, takže sa znižoval odpor a lepšie miesto by sme si nemohli priať. Hneď ako sa dostaneš nad 160km/h, každý ďalší kilometer vyžaduje enormné úsilie. Na tvoje telo pôsobia sily, ktoré sú neskutočné!“

Markus to nakoniec vytiahol na neuveriteľných 167,6km/h. Pokus o rekord trval 11 sekúnd a touto rýchlosťou prešiel 650 metrov.

Na snehu síce prekonal rýchlostný rekord Stöckla Eric Barone, avšak nielenže bol na snehu, ale mal aj špeciálne upravený bicykel, zatiaľ čo Stöckl išiel na štrkovom povrchu vulkánu a na sériovom zjazdovom bicykli od Mondrakeru.

Barone dosiahol rekord aj na vulkáne, keď išiel rýchlosťou 172 km/h, ale opäť išlo o špeciálne upravený bicykel, takže najvyššiu rýchlosť na sériovom bicykli stále drží Stockl. Barone dosiahol na sériovom bicykli maximálnu rýchlosť 163 km/h.

 

Vaše komentáre

Aktuality

10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

Včera 12:15 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Včera 11:06 Fotogaléria: Najlepšie zábery z úvodného kola Svetového pohára v XCO v brazílskej Mairiporã.

Úvodné kolo v Brazílii bolo ohromne napínavé a plné zvratov. Najrýchlejšími jazdcami sa napokon stali Švédka Jenny Rissveds a Američan Chritopher Blevins.

Včera 10:51 Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã.

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.

14.04.2024 Tom Pidcock bol v záverečnom šprinte štvorčlennej skupiny Amstel Gold Race najrýchlejší, Van der Poel mimo boja o víťazstvo.

Na druhom mieste v pretekoch skončil švajčiarsky jazdec Marc Hirschi, ktorý bol počas celých pretekov naozaj aktívny, avšak v šprinte na Pidcocka nestačil. Na treťom mieste v pretekoch skončil Tiesj Benoot.

Zavrieť reklamu