Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Video: Švajčiarsky cyklista absolvoval Everesting jazdou po zadnom kolese

Aby to náhodou nebolo príliš ľahké. Pred rokom a pol bol vážne chorý a pred pár dňami zdolal výšku Mt. Everestu po zadnom kolese za viac ako 21 hodín.
Martin Sarvaš

V poslednej dobe sme vydávali mnoho článkov s úspešnými i neúspešnými pokusmi o prekonanie rekordu v Everestingu. Naposledy stanovil rekord Austrálčan Lachlan Morton, ktorý zdolal výšku 8848 metrov v čase 7:29:57 hod.

Aby to však nebolo až také „ľahké“, švajčiarsky cyklista Manuel Scheidegger si povedal, že si dá Everesting po zadnom kolese. Išlo však zároveň o podporu charitatívneho projektu Wheels4Nepal pre rozvoj cyklistiky v Nepále.

Wheelie Everesting trval Scheideggerovi presne 21 hodín a 12 minút, čo je takmer trojnásobný čas súčasného rekordu. Avšak podľa Scheideggera ide o historicky prvý pokus v Everestingu s jazdou na zadnom kolese. Jeho výkon bol oficiálne potvrdený ako Everesting a bol zaradený do everestingovej „siene slávy“.

Počas jazdy nastúpal 9029 výškových metrov, najazdil 223 kilometrov a na kopci s priemerným sklonom 8,3% v švajčiarskom Steffisburgu sa otočil 130-krát.

Prečítajte si tiež

„Najviac ma bolel chrbát. Nohy boli v pohybe a dobre zásobené krvou, ale chrbát bol statický, pod napätím a musel držať pozíciu. Počas jazdy mi pomohol kamarát fyzioterapeut, takže sa mi to podarilo úspešne dokončiť,“ povedal Manuel Scheidegger pre portál ride.ch.

Švajčiar sa priznal, že so zdvihnutým predným kolesom nevydržal odjazdiť celú jazdu: „Predné koleso mi spadlo asi päťkrát. Vždy som sa však vrátil do bodu, kde spadlo a pokračoval som ďalej jazdou po zadnom.“

Manuel Scheidegger mal pred viac ako rokom vážne ochorenie, nekonkretizuje aké a dodal: „Pred rokom a pol som bol v nemocnici a niečo takéto bolo pre mňa nepredstaviteľné. Keď som išiel posledné okruhy a vedel som, že to zvládnem, bojoval som so slzami radosti.“

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia