Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Saganovmu spolujazdcovi neuznali rekord v Everestingu: Bola to jedna za najťažších vecí, akú som kedy spravil

Emanuel Buchmann porušil dve pravidlá Everestingu.
Martin Sarvaš

Tímový kolega Petra Sagana Emanuel Buchmann sa pokúsil o prekonanie rekordu v Everestingu, ktorý iba prednedávnom pokoril cross-country pretekár Keegan Swenson s časom 7 hodín a 40 minút.

Bora-Hansgrohe a Buchmann oznámili, že dosiahol nový rekord v nastúpaní výšky 8848 m, čo je výška najvyššieho vrchu na svete Mount Everestu.

Buchmann zvládol Everesting v čase 7 hodín a 29 minút a celkovo 8861 metrov nastúpal na vzdialenosti 161 km. Jeho jazdu si môžete pozrieť aj na Strave.

Rekord mu neuznali, porušil dve pravidlá

Nemeckému jazdcovi však rekord neuznali, pretože porušil pravidlá. Buchmann totiž začal jazdu na jednej strane kopca Haimingerberg a zvyšok jazdy pokračoval opakovaným stúpaním na opačnej strane. Oficiálne pravidlá Everestingu však stanovujú, že jazda musí prebehnúť opakovaným stúpaním na tom istom stúpaní.

Okrem toho, pravidlá Everestingu zohľadňujú celkový čas aktivity, nielen čas jazdy. Buchmannova jazda trvala aj s pauzami celkovo 7:53:44 hod, čo znamená, že dokopy 24 minút mal Nemec prestávku.

27-ročný pretekár, ktorý skončil štvrtý v celkovom hodnotení Tour de France 2019 absolvoval Everesting na podporu charitatívnej organizácie Deutsche Kinderhilfswerk na podporu znevýhodnených detí. Za každý nastúpaný meter zbieral desať eur pre charitu.

Prečítajte si tiež

„Posledných tisíc metrov bolo krutých“

„Bola to jedna za najťažších vecí, akú som kedy spravil. Nemyslel som si, že to bude v závere až tak veľmi bolieť,“ povedal Buchmann.

„V úvode som si našiel dobrý rytmus a potom som sa rozhodol, že zrýchlim. Po 7-tisíc nastúpaných metroch som začal cítiť svaly. Nie som zvyknutý na takúto záťaž a začalo to skutočne veľmi bolieť. Posledných tisíc metrov bolo krutých. Ale bolo tam aj niekoľko fanúšikov, ktorí ma v závere hnali,“ dodal Saganov spolujazdec.

Držiteľom rekordu v Everestingu tak stále zostáva americký šampión v XC Keegan Swenson. Predošlým držiteľom rekordu bol americký bývalý profesionálny cestný cyklista Phil Gaimon, ktorému však vydržal rekord iba štyri dni.

Otestujte sa

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia