Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Vysvetľujeme dopingové látky: Čo je to EPO, aký má vplyv na výkon v cyklistike a vedľajšie účinky?

Erythropoetín alebo takzvané EPO je pravdepodobne "najslávnejším" v oblasti dopingu v cyklistike. Neslávne ho spopularizoval Lance Armstrong, ktorému pre doping odobrali všetkých sedem titulov z Tour de France.
Martin Sarvaš
Vysvetľujeme dopingové látky: Čo je to EPO, aký má vplyv na výkon v cyklistike a vedľajšie účinky?

Erythropoetín, alebo takzvané EPO, je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, ale je známa aj ako dopingová látka vo svete športu, najmä v cyklistike.

EPO ako forma dopingu je syntetická forma hormónu, ktorý stimuluje produkciu červených krviniek v kostnej dreni.

EPO stimuluje produkciu červených krviniek, čo zvyšuje transport kyslíka do svalov, čím potenciálne zvyšuje výkonnosť športovca. V cyklistike môže EPO výrazne ovplyvniť – zvýšiť – vytrvalosť a celkový výkon.

Na čo sa používa EPO v medicíne?

Erytropoetín je hormón, ktorý sa prirodzene vytvára v ľudskom tele, konkrétne v obličkách.

Význam EPO v medicíne presahuje jeho kontroverzné použitie v športe. V medicíne sa EPO používa na liečbu rôznych typov anémie – chudokrvnosti, predovšetkým v spojení s chronickými ochoreniami obličiek a pri liečbe onkologických pacientov.

Syntetické formy EPO, ako epoetín alfa a beta, pomáhajú pacientom prekonávať nedostatok červených krviniek a zlepšujú kvalitu ich života.

Prečítajte si tiež

Pacienti trpiaci chronickým zlyhaním obličiek často zažívajú pokles produkcie EPO, čo vedie k anémii. V týchto prípadoch sa syntetický EPO používa na zvýšenie počtu červených krviniek, čím sa zlepšuje prenos kyslíka v tele a znižuje únava a slabosť.

U pacientov podstupujúcich chemoterapiu alebo radioterapiu môže dochádzať k poškodeniu kostnej dreni, čo vedie k zníženej produkcií červených krviniek a na podporu tvorenia červených krviniek sa používa práve EPO.

V niektorých prípadoch sa EPO podáva pred operáciami, aby sa zvýšil počet červených krviniek a znížila potreba transfúzií krvi počas alebo po chirurgickom zákroku.

Riziká spojené s užívaním EPO

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) zakázala používanie erytropoetínu v roku 1997. Jeho používanie bolo zakázané hlavne kvôli jeho zdravotným rizikám a jeho schopnosti zvýšiť výkon športovca a odvtedy je EPO považované za formu dopingu.

Užívanie erytropoetínu mimo kontrolovaného medicínskeho prostredia prináša výrazné zdravotné riziká, ktoré sú dôvodom jeho zákazu vo svete športu.

Hoci EPO môže výrazne zvýšiť výkonnosť, jeho vedľajšie účinky a potenciálne nebezpečenstvá sú významné a môžu mať dlhodobé zdravotné následky.

EPO zvyšuje počet červených krviniek, čo vedie k zahusteniu krvi. Toto môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín, obzvlášť v malých cievach, čo môže viesť k zablokovaniu krvného toku a spôsobiť vážne zdravotné problémy ako sú mŕtvice alebo infarkt.

Nadmerná produkcia červených krviniek tiež môže zvýšiť zaťaženie srdca, pretože musí čerpať hustejšiu krv cez cievny systém, čo môže viesť k hypertenzii (vysokému krvnému tlaku) a môže zvyšovať riziko srdcového zlyhania.

Dlhodobé užívanie tejto látky tiež výrazne zaťažuje obličky a niektoré štúdie naznačujú, že užívanie EPO môže zvýšiť riziko niektorých typov rakoviny, najmä u pacientov, ktorí sú už predtým predisponovaní alebo majú aktívne nádory.

Lance Armstrong opísal, ako je možné, že sa vyhol pozitívnym výsledkom na doping

EPO ako doping neslávne spopularizoval Lance Armstrong, ktorý sa k dopingu priznal, na základe čoho mu bolo odobratých sedem titulov z Tour de France a dostal doživotný zákaz pretekať.

V podcaste Club Random s Billom Maherom Armstrong opísal, ako je možné, že mu neprišli na doping.

„V istom zmysle sme obchádzali systém, ale stále platí to, čo som vždy hovoril – nesnažím sa ospravedlniť to, čo som v robil, ako niečo, čo by som chcel znova zopakovať,“ povedal Armstrong.

„Ale pravda zostáva, že som bol testovaný 500-krát a nikdy som nezlyhal v teste na doping.“

„To nie je lož. To je pravda. Test sa nedal obísť. Keď som sa vymočil do pohára a oni testovali moč v pohári, prešlo to.“

„Skutočnosť a pravda toho všetkého je, že niektoré z týchto látok, predovšetkým tá, ktorá je najprospešnejšia, má štvorhodinový polčas rozpadu. Takže určité látky, či už ide o kanabis alebo anaboliká, alebo čokoľvek iné, majú oveľa dlhšie polčasy rozpadu,“ vysvetlil.

„S EPO – čo bolo raketové palivo, ktoré zmenilo nielen náš šport, ale každý vytrvalostný šport – máte štvorhodinový polčas rozpadu, takže opúšťa telo veľmi rýchlo,“ povedal Armstrong.

„So štvorhodinovým polčasom rozpadu si môžete jednoducho spočítať,“ dodal.

„Ak sa bralo EPO pod lekárskym dozorom, bolo to bezpečné“

„Nechcem nikoho povzbudzovať, aby robil niečo, čo jednoducho robiť nemusí,“ povedal ďalej Armstrong.

„Pravdou je, že ste mali dopingovú látku, ktorá sa nedala zistiť a ktorá bola mimoriadne prospešná pre výkon a zotavenie. Obe sú dôležité, ale predovšetkým sme ju brali pre výkon.“

„Hovorili nám, a ja s tým súhlasím, že ak sa to bralo pod lekárskym dozorom, bolo to bezpečné.“

Treba však zdôrazniť, že na rozdiel od Armstrongových komentárov, Americká antidopingová agentúra tvrdí, že EPO „má významnú klinickú užitočnosť a terapeutický prínos, ak sa používa vhodne, ale jeho zneužitie na dosiahnutie výkonnostného prínosu môže viesť k vážnym zdravotným následkom“, ako aj uvádzame vyššie v príspevku.

„90 percent pelotónu bralo EPO“

Lance Armstrong a Johan Bruyneel pijú šampanské počas 20. etapy Tour de France 2003. Foto: US Postal

Johan Bruyneel, bývalý šéf tímu US Postal, v ktorom pretekal Lance Armstrong, v rozhovore pre belgický portál Het Laatste Nieuws povedal, že rozhodnutie ASO odobrať Armstrongovi všetkých sedem titulov, považuje za „smiešne“.

Rovnako ako Armstrong, aj Bruyneel dostal doživotný zákaz činnosti v profesionálnej cyklistike.

Po tom, ako Bruyneel skončil s profesionálnou cyklistikou, okamžite sa stal riaditeľom tímu, takže veľmi dobre vedel, ako v tom čase doping fungoval.

„Rok 1996 bol rokom vrcholu používania EPO. Bol som vtedy bežec a tiež som používal EPO. Ľutujem to? Nie. Bol som súčasťou tejto generácie, vtedy to tak bolo. Bolo to buď pripojiť sa k tomuto hnutiu, aby sme mohli pokračovať, alebo ísť domov, ale nebudem hovoriť mená.“

O dopingu jasne Bruyneel hovorí, že bol v tom čase veľmi rozšírený v celom pelotóne.

„Transfúzia krvi? Áno, to je pravda. Ten ‚Motorman‘, ktorý išiel do Nice s EPO v chladničke? To je tiež pravda. Čo je lepšie? V iných tímoch sme EPO skrývali v pneumatikách áut. Vtedy, medzi rokmi 1999 až 2001 bol systém nasledovný: Najlepších 20, 30, 40 a 50 jazdcov v klasifikácii dopovali, brali EPO a inak celkovo 90 percent pelotónu bralo EPO,“ dodal Bruyneel.

Aktuality

13:20 Video: Louise Ferguson dokončila jazdu na Red Bull Hardline Tasmania aj napriek dvom pádom (POV).

Louise Ferguson sa nikdy nevzdáva! Na trati Red Bull Hardline v džungli Tasmánie síce vo finálovej jazde zaznamenala dva pády, ale ani tie ju neodradili od toho prísť do cieľa a zaznamenať tak kompletnú jazdu na tejto šialenej trati. Po prvýkrát sa to podarilo dvom ženám, ktoré sa zapísali do histórie podujatia. Okrem Louise Ferguson sa s traťou popasovala aj víťazka Gracey Hemstreet z Kanady.

12:49 Košický samosprávny kraj poskytne dotáciu pre Trailpark Žehra a pre rožňavské Mine Trails.

Trailpark Žehra dostane z KSK dotáciu vo výške 190 000 € na vybudovanie projektu bežkárskych tratí Nordpark Žehra, ktoré doplnia existujúce žehrianske traily. Mine Trails v Rožňave dostanú na svoj zámer vybudovať flow trail dotáciu vo výške 45 000 €.

12:07 Detaily šialeného výkonu Arnauda De Lieho na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad v číslach.

Len 21-ročný belgický talent skončil v historicky najrýchlejšej edícii Omloop Het Nieuwsblad na desiatom mieste. Trasu s dĺžkou 208 km a prevýšením 1563 m prešiel s priemernou rýchlosťou 43,5 km/h, pričom dosiahol počas necelých piatich hodín priemerný normalizovaný výkon 344 wattov.

11:42 Preteky Shimano Super Cup Banyoles aj so slovenskou účasťou, Lukáš Vranák finišoval v junioroch na 23. mieste.

Druhým slovenským pretekárom na štarte juniorských pretekov bol Filip Sadloň, ktorý obsadil konečné 60. miesto. Elitné kategórie ovládli francúzski jazdci Victor Koretzky a Pauline Ferrand-Prévot.

09:40 Klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne aj Omloop Het Nieuwsblad boli najrýchlejšie v histórii pretekov.

Jan Tratnik vyhral Nieuwsblad s priemernou rýchlosťou 45,147 km/h a jeho tímový kolega Wout van Aert vyhral Kuurne s priemernou rýchlosťou 44,691 km/h, čím prekonal rekord z roku 1975.

Zavrieť reklamu