Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ford Mustang oslavuje 60 rokov v znamení slobody, vášne a štýlu

V roku 1964 sa na cesty dostal automobil, ktorý zmenil automobilový priemysel navždy. Ford Mustang sa stal symbolom slobody, vášne a štýlu. Pre fanúšikov automobilov je Ford Mustang viac ako len vozidlo - je to spojenie s históriou a slobodou na cestách.
Matúš Bušík
Ford Mustang oslavuje 60 rokov v znamení slobody, vášne a štýlu

Od svojho uvedenia na trh v roku 1964 sa stal ikonou amerických cestných áut a tento rok oslavuje neuveriteľných 60 rokov. Pripomeňte si s nami výnimočnú históriu tohto vozidla a pozrite sa na to, ako vyzerá Mustang dnes.

Ako začala éra Mustangu kedysi?

Ford Mustang je už viac ako desať rokov najpredávanejším športovým vozidlom na svete. Od uvedenia na globálny trh v roku 2015 spoločnosť predala viac ako 1 milión kusov a od samotného predstavenia 17. apríla 1964 na svetovej výstave v New Yorku už viac ako 10 miliónov kusov.

Vďaka dlhej kapote, krátkej palubnej doske a športovým prvkom Mustang skutočne zaujal a predajcovia boli hneď v prvý deň predaja zasypaní v počte 22 000 objednávok. Nazrime späť do histórie na zrod legendy.

Ford Mustang sa v roku 1964 predával za cenu 2 368 dolárov, vážil 1 166 kg, mal šesťvalcový motor s objemom 2 780 cm3, trojstupňovú automatickú prevodovku s pákou na podlahe a sedadlá pre štyri osoby.

Konštatovanie, že sa stal okamžite hitom, je slabé slovo. Bol taký populárny, že keď 15 ľudí v Texase dražilo jedno auto, víťaz požiadal usporiadateľa, aby mohol v aute cez noc prespať, aby sa nepredalo inému, kým sa nevyplatí jeho šek.

Spoločnosť Ford predpokladala, že v prvom roku predá približne 100 000 Mustangov. Počas prvých 12 mesiacov však predala až 417 000 kusov a miliónty Mustang sa predal v roku 1966.

S veľkým úspechom sa nepredával len skutočný Mustang. Počas vianočnej sezóny 1964 kúpili rodičia pre svoje deti neuveriteľných 93 000 detských Mustangov s pohonom na pedále.

Čím bol Mustang taký výnimočný?

Keďže sa očakávalo, že počet ľudí vo vekovej skupine 15 až 29 rokov sa v USA (a na celom svete) v rokoch 1960 až 1970 zvýši o 40 %, spoločnosť Ford naplánovala výrobu nového typu vozidla. Vozidla, ktoré by oslovilo mladšiu generáciu, ktorá nemala záujem o konzervatívne autá svojich rodičov. Chceli anatomické sedadlá, radiacu páku na podlahe a výkonné motory.

Prototypy Mustanga I a II boli pomenované podľa legendárnej stíhačky P-51 Mustang z druhej svetovej vojny, hoci teraz sú synonymom divokého koňa a toto auto je známe pod označením „pony car“.

Príťažlivosť tohto modelu spočívala aj v tom, že mohol mať výbavu podľa želania kupujúceho – od obyčajného vozidla bez výbavy až po výkonné, alebo dokonca luxusné vozidlo. V ponuke bol najdlhší zoznam voliteľnej výbavy, akú kedy spoločnosť Ford ponúkala.

Turbulentné zmeny modelu

Od zrodu až po súčasnosť sa Ford Mustang predĺžil, znížil, rozšíril a má vyšší výkon. Prekonal drastické zmeny štýlu, ropné krízy, konkurenciu a z modelu určeného len pre USA sa stal globálnym vozidlom (viac ako 140 krajín) a predáva sa v Európe, Austrálii, na Strednom východe aj v Ázii.

Počas 60 rokov si Mustang zachoval svoju osobitú príťažlivosť a popularitu a od roku 2015 tróni na vrchole rebríčka predajnosti športových vozidiel. Mustang má za sebou aj legendárnu históriu v motoristickom športe na celom svete.

Hneď v prvom roku predaja dosiahol prvé víťazstvo v pretekoch Tour de France Automobile a zaznamenal ďalšie víťazstvá a prvenstvá v kategórii športových vozidiel, drag racingu a rely.

Súťažný elán Mustangu prežil dodnes vo verziách Mustang Dark Horse Spec R, GT4 a Mustang GT3, ktorý sa toto leto vráti na preteky 24 hodín Le Mans.

Osláv 60 rokov Mustangu aj ty

Pri príležitosti osláv šiestich desaťročí nepretržitej výroby modelu Mustang spoločnosť Ford predstavila dve nové verzie určené pre Európu.

Nový Mustang California Special prináša moderný nádych špeciálnej edície, ktorá sa po prvýkrát predstavila v roku 1968, zatiaľ čo nový Mustang Nite Pony Package získal viac charakteru vďaka pôsobivým a štýlovým doplnkom. Prostredníctvom jedinečného dizajnu zachytáva podstatu životného štýlu na americkom západnom pobreží.

Nové modely Mustang si už čoskoro budete môcť prehliadnuť u jediného oprávneného dealera s titulom Fordstore na Slovensku, a to v showroome Summit Motors Bratislava.

Aktuality

Včera 10:23 Birell BikeFest 2024: Zoznam všetkých testovacích bicyklov.

Vyberte si z viac ako 300 testovacích bicyklov od 27 značiek. Birell BikeFest sa uskutoční počas víkendu na prelome mája a júna.

22.05.2024 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

22.05.2024 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

22.05.2024 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

22.05.2024 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Zavrieť reklamu