Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Lekár jej dával doping a tréner ju bil. Kanadská cyklistka hovorí o fyzickom i sexuálnom zneužívaní

"Pozitívny test na doping bolo to najlepšie, čo sa mi kedy stalo. Znamenalo to, že konečne môžem prestať bicyklovať a odísť od trénera," povedala víťazka Valónskeho šípu Geneviève Jeanson.
Martin Sarvaš

Bývalá majsterka sveta a víťazka Valónskeho šípu Geneviève Jeanson podala v pondelok pred členmi parlamentu emotívne svedectvo o fyzickom a sexuálnom zneužívaní, ktoré ako tínedžerka zažívala od svojho trénera.

Rodáčka z Quebecu v košeli s nápisom „je suis indestructible“ [som nezničiteľná] vystúpila na zasadnutí Stáleho výboru pre postavenie žien.

Geneviève Jeanson dostala v roku 2005 zákaz činnosti na desať rokov po pozitívnom teste na krvný dopig – EPO.

Jej tréner André Aubut a lekár Maurice Duquette, ktorý jej dodával zakázané látky, dostali v roku 2009 doživotný zákaz činnosti. Aubut bol okrem toho v roku 2016 zatknutý za zneužívanie manželky.

Tréner ju bil, aby z nej urobil silnejšiu športovkyňu

„Za menej ako dva roky som sa stala obeťou zneužívania a podvodníka. Keďže doping je v športe nelegálny, stala som sa zločincom vo svete, v ktorom som žila, keď  som mala 16 rokov.“

„Bola som tínedžerkou bez únikovej cesty, bez nikoho, s kým by som sa mohla porozprávať a nikoho, kto by mi pomohol,“ povedala Geneviève Jeanson, a opísala, že vo veku 14 rokov ju jej tréner udieral, aby z nej urobil silnejšiu atlétku.

Prečítajte si tiež

Boli časy, keď sa tak zúfalo snažila uniknúť zo svojho života a od násilného trénera, že dokonca uvažovala o tom, že by schválne spadla a zranila sa na bicykli.

„Chcela som si spôsobiť zranenia, nie také, ktorá by ma zabili, ale také, pri ktorých by sa to všetko konečne skončilo.“

„Pozitívny test na doping bolo to najlepšie, čo sa mi kedy stalo“

Geneviève Jeanson v košeli s nápisom „je suis indestructible“ [som nezničiteľná] vystúpila na zasadnutí Stáleho výboru pre postavenie žien.
„Pozitívny test na doping bolo to najlepšie, čo sa mi kedy stalo. Znamenalo to, že konečne môžem prestať bicyklovať a odísť od trénera. Pozitívny test na dopig bol len malou nepríjemnosťou a porovnaním s peklom, v ktorom som žila. To, že som navždy pošpinila svoje meno, bola malá cena za to, aby som sa ho konečne zbavila.“

Geneviève Jeanson povedala, že pôvodne dostala len niekoľko dávok EPO na liečbu anémie, ale nakoniec dopovala celú svoju kariéru.

Pokiaľ ide o jej bývalého trénera, Jeanson otvorene hovorila o hroznej realite, ktorú prežívala: „Po prvom sexuálnom zneužití som už nikdy nebola tá istá osoba.“

Bála sa, že tréner ju zabije

„Keďže som žila v neustálom násilí, skutočne som verila, že ma môže zabiť a že by mohol spáchať samovraždu. Bolo to také skutočné, že som nemohla odísť.“

Priznala, že len málokedy absolvovala tréning bez násilia a tréner kontroloval všetko v jej živote. Kam smela ísť, s kým smela chodiť, dokonca aj financie. Aubut jej neustále pripomínal, že mu je veľa dlžná a nemôže ho opustiť, pretože opustil manželku a prácu, aby jej pomohol napredovať v kariére.

Jeanson uzavrela svoje svedectvo dôrazom na vzdelávanie športovcov v mladom veku a o prijateľnom a neprijateľnom správaní pre trénerov.

„Musia pochopiť, že nie je hanba požiadať o pomoc,“ dodala Geneviève Jeanson.

Aktuality

17:10 Tadej Pogačar vyhral kráľovskú etapu Okolo Romandie a upevnil si vedenie v celkovom poradí.

Florian Lipowitz skončil druhý a Pablo Castrillo vybojoval tretie miesto takmer dve minúty za majstrom sveta.

15:52 Sina Frei využila tímovú prevahu Specialized a v Južnej Kórei vyhrala prvé preteky Svetového pohára v XCC.

Specialized nadviazal na taktiku, ktorú v minulej sezóne často používal v mužských pretekoch. V ženskom short tracku v MONA YongPyong z nej napokon najviac vyťažila Sina Frei.

15:20 Mathis Azzaro zvládol chaotické preteky a vyhral úvodné kolo Svetového pohára v short tracku.

Úvodný short track mužov priniesol neprehľadný priebeh a minimálne rozdiely medzi favoritmi. Azzaro napokon zvíťazil o jedinú sekundu pred Avondettom.

14:41 Vali Höll pokračuje v dominancii aj v roku 2026. Sezónu Svetového pohára otvorila víťazstvom v Južnej Kórei.

Rakúska pretekárka zvíťazila na nezvyčajnej trati v MONA YongPyong napriek tomu, že si na sypkom povrchu nevšimla defekt.

14:10 Asa Vermette pri premiére v kategórii Elite vyhral úvodné kolo Svetového pohára v zjazde.

Svetový pohár sa po 25 rokoch vrátil do Ázie a hneď na úvod priniesol nečakaného víťaza. Mladý Američan zvládol tlak posledného štartujúceho jazdca a na trati v MONA YongPyong porazil Loïca Bruniho aj Amauryho Pierrona.

Zavrieť reklamu