Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Vingegaarda obviňujú z dopingu: Ideme na iné palivo ako Armstrong. Neberiem nič, čo by som nedal dcére

Vingegaard predviedol v horskej časovke i kráľovskej etape tak dominantný výkon, že sa opäť začalo konšpirovať o tom, že berie doping.
Martin Sarvaš
Vingegaarda obviňujú z dopingu: Ideme na iné palivo ako Armstrong. Neberiem nič, čo by som nedal dcére

Jonas Vingegaard na Tour de France 2023 - Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Jonas Vingegaard sa v posledných dňoch čoraz častejšie stretáva s otázkami ohľadom dopingu, pretože v horskej časovke na Tour de France predviedol absolútne dominantný výkon, ktorým deklasoval nielen Tadeja Pogačara, ale všetkých ostatných pretekárov.

Svoj výkon potvrdil aj o deň neskôr v kráľovskej etape, v ktorej definitívne zlomil Pogačara a vytvoril si výrazný náskok (7:35 min) na čele celkovej klasifikácie.

„Chápem ten skepticizmus. Chápem, že pre niektorých ľudí je ťažké uveriť cyklistike vzhľadom na to, čo sa stalo v minulosti. Ale sme iní jazdci ako vtedy,“ cituje Vingegaarda portál Wielerflits.

O tom, ako je možné že Jonas Vingegaard vyhral časovku na Tour de France takým obrovským rozdielom, si môžete prečítať tu.

„Neberiem nič, čo by som nedal svojej dcére“

„A s rukou na srdci môžem povedať: Neberiem nič, nerobím nič, čo je zakázané. Neberiem nič, čo by som nedal svojej dcére.“

Vingegaard, Pogačar a všetci jazdci ich tímov Jumbo-Visma a UAE Emirates podstúpili po časovke aj dodatočné krvné testy na doping.

V rozhovoroch pre holandský portál NOS po opakovaných otázkach o dopingu bola jeho odpoveď ostrejšia: „Môžem povedať, že to nie sú časy ako s Lanceom Armstrongom. Jazdíme na iné palivo ako Armstrong.“

„Šport je teraz jednoznačne iný. Som šťastný, že som v utorok vyhral etapu a som si stopercentne istý, že tie víťazstvá mi už nikto nevezme,“ dodal Jonas Vingegaard.

Šéf Jumbo-Visma: Neviem, čo ešte viac máme robiť

„Neviem, čo ešte viac máme robiť. Máme s nami dva kamerové tímy 24 hodín denne, 7 dní v týždni, s Netflixom a Amazonom, a tri roky sme mali v tíme spisovateľa knihy. Minulý rok sme mali s nami na pár dní v tréningovom kempe novinára z L’Équipe,“ hovorí šéf tímu Jumbo-Visma Richard Plugge.

„Vždy otvárame svoje brány a myslím si, že najmä novinári by mali vynaložiť trochu viac úsilia na [analýzu] toho, čo sa deje.“

„Myslím si tiež, že je to práca a zodpovednosť niektorých novinárov pozrieť sa na to trochu hlbšie, než len rozširovať podozrenie,“ reagoval Plugge na obvinenia o dopingu.

„Samozrejme, tento šport má dlhú históriu, ale myslím si, že WADA povedala, že sme kedysi boli najhorším dieťaťom v triede a dnes sme boli v prvej trojke. Otvárame svoje dvere, sme transparentní, robíme čo najviac. A áno, na všetky otázky vám vždy radi odpovieme,“ dodal Richard Plugge.

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu