Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Giant aj Orbea stopli svoje podnikanie v Rusku

Giant aj Orbea sa pridali k ďalším výrobcom ako Specialized, Trek, SRAM, Pirelli či Continental.
Martin Sarvaš

Výrobcovia bicyklov Giant a Orbea oznámili, že pozastavujú svoje podnikanie v Rusku z dôvodu invázie Ruska na Ukrajine a tiež kvôli ekonomickej neschopnosti krajiny.

Výrobcovia bicyklov z Taiwanu a Španielska sa tak pripojili k mnohým ďalším spoločnostiam, ktoré zrušili či pozastavili svoju činnosť v Rusku.

Medzi najväčšie bicyklové značky, ktoré oznámili koniec svojho pôsobenia v Rusku patria Specialized, Trek, SRAM, Pirelli, Continental, Michelin, Tern, Spinergy, Rene Herse či QBP (Quality Bicycle Products).

Okrem výrobcov bicyklov nedávno vypla svoje služby v Rusku a Bielorusku aj športová aplikácia Strava.

Prečítajte si tiež

Shimano sa nechce vyjadriť

Giant ani Orbea pôvodne nechceli vydávať oficiálne stanovisko, no napokon sa pridali k ďalším svetovým značkám. K svojmu pôsobeniu v Rusku sa doposiaľ nevyjadrilo Shimano, ktoré má v Moskve kanceláriu i distribútora.

Giant vydal vyhlásenie: „Spoločnosť Giant Group pozastavila obchodnú činnosť s našim ruským distribútorom. Spolupracujeme aj s niektorými našimi európskymi predajnými spoločnosťami, aby sme poskytli zdroje a pomoc maloobchodným partnerom Giant, ktorí boli nútení utiecť z Ukrajiny.“

V oficiálnom stanovisku Orbey sa píše: „V Rusku sme spolupracovali s dovozcom, v krajine nemáme žiadne kancelárie ani zamestnancov… Pokiaľ ide o naše operácie v Rusku, deň po začatí ruskej invázie sme zastavili všetky operácie s miestnym dovozcom.“

Prečítajte si tiež

Ukrajincom pomáhajú spoločnosti aj cyklisti

Športovci i spoločnosti sa snažia pomáhať ľuďom na Ukrajine rôznymi spôsobmi. Lachan Morton prešiel na bicykli z Mníchova na ukrajinskú hranicu a vyzbieral 200-tisíc dolárov na podporu ukrajinských utečencov.

Spoločnosť Strava Ukrajincom poskytuje humanitárnu pomoc, vo verejnej zbierke pre Červený kríž už vyzbierali viac ako 126-tisíc dolárov a môžete sa tiež zapojiť do výzvy Ukraine Relief Challenge.

Nemecká cyklistická legenda a víťaz Tour de France Jan Ullrich sa rozhodol vydražiť jeho unikátne žlté Pinarello – bicykel z Tour de France z roku 1998. Peniaze z dražby venuje organizácii Srdce pre deti, ktorá vybavuje transporty pomoci a podporuje choré deti a siroty na Ukrajine, ktoré trpia po invázii Ruska.

Aktuality

11:03 Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike budú veľkým súbojom najlepších šprintérov.

Najväčšími favoritmi pretekov sú Alexander Kristoff, Tim Merlier, Fabio Jakobsen, Mads Pedersen, Arnaud Démare či Danny van Poppel.

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

10:15 Poznáme dátum konania Red Bull Rampage.

Red Bull Rampage sú najväčšie a najznámejšie freerideové preteky, ktoré sa konajú od roku 2001.

09:52 Thomas Lemoine a Jordy Scott vyhrali Speed & Style na Crankworxe vo Whistleri.

Pozrite si záznam z prenosu, ktorý sme dnes v noci mali možnosť sledovať. Divácky veľmi atraktívna disciplína Speed & Style, v ktorej idú na dirtovej trati vedľa seba dvaja jazdci a predvádzajú rôzne triky, s tým, že do výsledkov sa započítava aj čas. Najlepšie hodnotenými a zároveň najrýchlejšími jazdcami sa sa stali Thomas Lemoine a Jordy Scott.

Zavrieť reklamu