Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Giant aj Orbea stopli svoje podnikanie v Rusku

Giant aj Orbea sa pridali k ďalším výrobcom ako Specialized, Trek, SRAM, Pirelli či Continental.
Martin Sarvaš
Giant aj Orbea stopli svoje podnikanie v Rusku

Výrobcovia bicyklov Giant a Orbea oznámili, že pozastavujú svoje podnikanie v Rusku z dôvodu invázie Ruska na Ukrajine a tiež kvôli ekonomickej neschopnosti krajiny.

Výrobcovia bicyklov z Taiwanu a Španielska sa tak pripojili k mnohým ďalším spoločnostiam, ktoré zrušili či pozastavili svoju činnosť v Rusku.

Medzi najväčšie bicyklové značky, ktoré oznámili koniec svojho pôsobenia v Rusku patria Specialized, Trek, SRAM, Pirelli, Continental, Michelin, Tern, Spinergy, Rene Herse či QBP (Quality Bicycle Products).

Okrem výrobcov bicyklov nedávno vypla svoje služby v Rusku a Bielorusku aj športová aplikácia Strava.

Prečítajte si tiež

Shimano sa nechce vyjadriť

Giant ani Orbea pôvodne nechceli vydávať oficiálne stanovisko, no napokon sa pridali k ďalším svetovým značkám. K svojmu pôsobeniu v Rusku sa doposiaľ nevyjadrilo Shimano, ktoré má v Moskve kanceláriu i distribútora.

Giant vydal vyhlásenie: „Spoločnosť Giant Group pozastavila obchodnú činnosť s našim ruským distribútorom. Spolupracujeme aj s niektorými našimi európskymi predajnými spoločnosťami, aby sme poskytli zdroje a pomoc maloobchodným partnerom Giant, ktorí boli nútení utiecť z Ukrajiny.“

V oficiálnom stanovisku Orbey sa píše: „V Rusku sme spolupracovali s dovozcom, v krajine nemáme žiadne kancelárie ani zamestnancov… Pokiaľ ide o naše operácie v Rusku, deň po začatí ruskej invázie sme zastavili všetky operácie s miestnym dovozcom.“

Prečítajte si tiež

Ukrajincom pomáhajú spoločnosti aj cyklisti

Športovci i spoločnosti sa snažia pomáhať ľuďom na Ukrajine rôznymi spôsobmi. Lachan Morton prešiel na bicykli z Mníchova na ukrajinskú hranicu a vyzbieral 200-tisíc dolárov na podporu ukrajinských utečencov.

Spoločnosť Strava Ukrajincom poskytuje humanitárnu pomoc, vo verejnej zbierke pre Červený kríž už vyzbierali viac ako 126-tisíc dolárov a môžete sa tiež zapojiť do výzvy Ukraine Relief Challenge.

Nemecká cyklistická legenda a víťaz Tour de France Jan Ullrich sa rozhodol vydražiť jeho unikátne žlté Pinarello – bicykel z Tour de France z roku 1998. Peniaze z dražby venuje organizácii Srdce pre deti, ktorá vybavuje transporty pomoci a podporuje choré deti a siroty na Ukrajine, ktoré trpia po invázii Ruska.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu