Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Specialized, Trek, SRAM, Pirelli a ďalší výrobcovia odchádzajú z Ruska

Výrobcovia bicyklov a bicyklových komponentov končia na ruskom trhu v reakcii a inváziu Ruska na Ukrajine. Shimano, Giant ani Orbea sa nechceli vyjadriť.
Martin Sarvaš
Specialized, Trek, SRAM, Pirelli a ďalší výrobcovia odchádzajú z Ruska

Ilustr. foto: Shutterstock

Viacero veľkých výrobcov bicyklov a bicyklových komponentov končí s dodávaním svojich produktov do Ruska.

Medzi najväčšie značky, ktoré oznámili koniec svojho pôsobenia v Rusku patria Specialized, Trek, SRAM, Pirelli, Continental, Michelin, Tern, Spinergy, Rene Herse či QBP (Quality Bicycle Products).

Okrem výrobcov bicyklov nedávno vypla svoje služby v Rusku a Bielorusku aj športová aplikácia Strava.

Väčšina značiek sa rozhodla ukončiť svoju obchodnú činnosť v Rusku z dôvodu invázie Ruska na Ukrajine a tiež kvôli ekonomickej neschopnosti krajiny po uvalení sankcií na banky. Okrem toho sa niektoré lodné spoločnosti tiež  dobrovoľne rozhodli zastaviť dodávky do Ruska.

„Rozhodnutie ukončiť spoluprácu s Ruskom je z veľkej časti spôsobené neschopnosťou a rizikom platieb, ale povedal by som, že je tu aj sociálny aspekt,“ povedal prezident jednej značky komponentov.

Niekoľko veľkých spoločností, ktoré podnikajú na trhu s bicyklami (ale nie sú primárne dodávateľmi v cyklistickom priemysle) v Rusku stále zostávajú. Patrí sem napríklad francúzsky predajca Decathlon a nemecký výrobca Bosch.

Prečítajte si tiež

Naposledy oznámil svoj koniec v Rusku vo štvrtok taliansky výrobca pneumatík Pirelli. SRAM, Trek, Specialized, Tern a QBP potvrdili, že v Rusku prestali podnikať. Giant, Shimano a Pon neodpovedali na  ich budúcnosť podnikania v Rusku, zatiaľ čo Orbea odmietla komentovať.

Vista Outdoor, vlastník spoločností Bell, Giro, Blackburn a QuietKat síce nezverejnil oficiálne vyhlásenie o prítomnosti svojich značiek bicyklov v Rusku, ale spoločnosť, ktorá vlastní niekoľko značiek munície, daruje ukrajinským ozbrojeným silám 1 milión nábojov a predáva tiež špeciálne tričko na podporu ukrajinského fondu pre utečencov.

Decathlon sa objavuje na zozname 33 globálnych spoločností, ktoré odmietli ukončiť svoje alebo obmedziť svoje aktivity v Rusku.

Pirelli okrem ukončenia svojich aktivít v Rusku tiež darovala 550-tisíc dolárov na pomoc ukrajinským utečencom. „Pirelli zásadne odsudzuje to, čo sa deje, a myslí na ľudí, ktorí trpia.“

Okrem Pirelli pozastavili výrobu v Rusku aj ďalší výrobcovia pneumatík Continental, Bridgestone a Michelin.

Decathlon má v Rusku najmenej 50 obchodov nedávno oznámil, že zatvorí svoje obchody v USA, aby sa zamerala na online predaj prostredníctvom svojej stránky, ako aj stránok Target, Walmart a ďalších.

Bosch momentálne redukuje súčasné operácie a zadržiavajú nové investície v Rusku. Nemecká spoločnosť má v Rusku a na Ukrajine niekoľko tovární, aj keď nie je jasné, či niektorá z nich vyrába produkty pre elektrobicykle. Bosch na svojej facebookovej stránke uvádza, že sa snaží pomáhať ukrajinským utečencom.

„Všetku našu energiu venujeme blahu našich miestnych spolupracovníkov a ich rodín. Okrem toho budú budovy Bosch v susedných krajinách k dispozícii ako ubytovanie pre utečencov. Podporujeme aj humanitárnu pomoc v regióne prostredníctvom darov nemeckému Červenému krížu a hľadáme aj ďalšie spôsoby miestnej pomoci,“ uvádza Bosch.

Vyjadrenia výrobcov

Specialized

Spoločnosť Specialized zastavila všetky predajné a marketingové aktivity v Rusku a Bielorusku. „Aktivujeme našu sieť, aby sme pomohli nájsť prácu pre ukrajinských maloobchodníkov, ktorí utiekli do Poľska a iných krajín, a darujeme oblečenie a potreby dobrovoľníkom, ktorí v krajine pracujú na riešení naliehavých potrieb civilného obyvateľstva. Budeme pokračovať v práci s naším tímom v regióne, a to aj po ukončení nepriateľských akcií, aby sme pomohli tým, ktorých sa to najviac dotýka.“

Trek

Trek pozastavil všetky zásielky svojmu ruskému distribútorovi. Spoločnosť tiež venuje dar vo výške 100-tisíc amerických dolárov Medzinárodnému Červenému krížu a v marci ešte daruje Červenúmu krížu rovnakú čiastku ako zamestnanci Treku.

SRAM

Spoločnosť SRAM pozastavila dodávky do Ruska a daruje rovnakú čiastku ako zamestnanci SRAM-u humanitárnym organizáciám, ktoré pomáhajú Ukrajincom. Sú nimi Úrad vysokého komisára OSN, UNICEF Ukrajina a Lekári bez hraníc.

Tern

Josh Hon z Ternu povedal, že hoci má spoločnosť dlhodobého distribučného partnera v Rusku, Tern v súčasnosti neplánuje podnikať v Rusku. „Odsudzujeme útok Ruska na Ukrajinu a stojíme pri ukrajinskom ľude. Sme neuveriteľne dojatí odvahou, ktorú vidíme od ľudí na Ukrajine, a my robíme svoju malú časť, aby sme poslali podporu.“

QBP

Hovorca QBP (Quality Bicycle Products) uviedol, že distribútor po invázii prestal v Rusku podnikať a uviedol, že QBP nikdy nepredala svoje vlastné značky ruským distribútorom.

Spinergy

Výrobca kolies Spinergy uviedol, že časť výnosov z predaja bicyklov venuje organizácii World Central Kitchen, ktorá podáva jedlá ukrajinským rodinám.

Outside Interactive

Spoločnosť Outside Interactive dorovnáva dary svojich zamestnancov do fondu OSN Ukrajina.

Rene Herse Cycles

Rene Herse dorovnáva dary svojich zákazníkov dvom ukrajinským pomocným skupinám.

Shimano a Giant sa odmietli vyjadriť

Zástupcovia Shimano a Giant Group neodpovedali na viaceré otázky portálu Bicycleretailer, zatiaľ čo zástupca spoločnosti Orbea USA uviedol, že spoločnosť sa nechce vyjadrovať.

Shimano má kanceláriu a tiež distribútora v Moskve. Giant tam má tiež kanceláriu, rovnako ako Orbea.

V Rusku skončili aj iné športové značky

Na ruskom trhu so športovými potrebami a oblečením skončili aj mnohé ďalšie veľké značky – Nike, Puma, Under Armour, Adidas, New Balance, Skechers či Crocs. Puma, Adidas a Crocs uviedli, že zatvárajú svoje obchody v Rusku, ale naďalej platia zamestnancom obchodov.

Harley-Davidson, ktorý je čoraz aktívnejší v oblasti elektrobicyklov, 1. marca oznámil, že končí s podnikaním v Rusku, kde má približne 10 predajní.

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu