Ako sa darilo Lukášovi Kubišovi v sezóne 2026? Premiéra na Gire, súboje s Van Aertom aj čakanie na veľké víťazstvo
Fotogaléria (43) Lukáš Kubiš (Unibet Rose Rockets) patril aj v sezóne 2026 medzi hlavné opory svojho tímu.
So ziskom 1 074 UCI bodov bol druhým najproduktívnejším pretekárom za Dylanom Groenewegenom, ktorý nazbieral 1 534 bodov, a výrazne prispel k posunu Rockets z 28. na 22. miesto vo svetovom rebríčku. Medzi ProTeamami si tím polepšil z desiatej na piatu priečku.
Dva slovenské tituly potvrdili Kubišovo postavenie na domácej scéne, no cenné výsledky dosahoval aj v silnej medzinárodnej konkurencii a často popri práci pre tímových kolegov.
Kubiš sa opakovane približoval k medzinárodnému víťazstvu, na Okolo Dánska ho dvakrát v etape zdolal Wout van Aert (Visma-Lease a Bike) a pri premiére na Giro d’Italia ukázal, že dokáže zvládnuť tri týždne pretekania aj sa presadiť v ich závere.
Celkovo dosiahol 12 umiestnení v prvej päťke vrátane konečných poradí etapových pretekov. Okrem dvoch domácich titulov si pripísal šesť druhých miest, jedno tretie, jedno štvrté a dve piate miesta. Do top10 sa dostal tento rok 23-krát.
Zároveň však zostali oblasti, v ktorých má priestor na ďalší posun. Na najväčších klasikách zatiaľ na najlepších nestačil a početné umiestnenia na pódiu sa mu mimo domácich šampionátov nepodarilo premeniť na víťazstvo.
Štatistiky Lukáša Kubiša v roku 2026
- Súťažné dni: 69
- Odjazdené kilometre na pretekoch: 11 578 km
- Odjazdené kilometre celkovo: 30 483 km
- Nastúpané metre celkovo: 368 255 m
- Priemerná rýchlosť za celú sezónu: 34,8 km/h
- Čas v sedle celkovo: 875 hodín
- Umiestnenia v top 10: 23
- Umiestnenia v top 5: 12
- Pódiové umiestnenia: 9
- Víťazstvá: 2 (majstrovstvá Slovenska v cestných pretekoch a časovke)
- Víťazstvá v bodovacej súťaži: 1 (Étoile de Bessèges)
- Body UCI: 1 074
- Dokončené Grand Tours: 1 (Giro d’Italia)
Do sezóny vstúpil pripravený a už vo februári bojoval o prvenstvo

Prvé výsledky naznačili, že Kubiš nepotreboval dlhý čas na rozbehnutie. Už v januári skončil tretí na Gran Premio Castellón a vo februári patril medzi najvýraznejších pretekárov Étoile de Bessèges.
Na francúzskych etapových pretekoch obsadil trikrát druhé miesto, vyhral bodovacie hodnotenie a v celkovom poradí skončil štvrtý.
Tri druhé miesta však pripomenuli aj rozdiel medzi veľmi dobrým výsledkom a víťazstvom. Kubiš bol pravidelne medzi najlepšími, rozhodujúci krok na najvyšší stupienok mu však chýbal.
Úspešný úvod pokračoval deviatym miestom na Clásica Jaén, piatou priečkou na Le Samyn a šiestym miestom na Nokere Koerse.
Jarné klasiky ukázali jeho možnosti aj odstup od svetovej špičky

Pri hodnotení Kubišovej jari treba odlíšiť kvalitné výsledky na menších klasikách od výkonov na najväčších podujatiach. Piata priečka na Le Samyn či šieste miesto na Nokere Koerse boli cenné, no monumenty predstavovali podstatne náročnejšiu skúšku.
Na Miláno-Sanremo skončil na 57. mieste, na Okolo Flámska obsadil 53. priečku a na Paríž-Roubaix bol 86. Do rozhodujúcich súbojov o najvyššie priečky tak nezasiahol.
Najvýraznejší výsledok v tejto časti programu dosiahol na pretekoch Dwars door Vlaanderen, kde skončil jedenásty. Práve tento výkon bol dôležitým signálom, že aj v konkurencii WorldTour sa môže priblížiť k najlepšej desiatke na náročnej flámskej klasike.
Jar preto priniesla zmiešaný obraz. Na viacerých jednodňových pretekoch dokázal bojovať vpredu, pri najdlhších a najťažších klasikách však zostával výsledkový odstup výrazný. Priblížiť sa k špičke aj na týchto podujatiach bude jednou z výziev jeho ďalšieho vývoja.
Giro prinieslo cennú skúsenosť aj desiate miesto v etape

Najväčšou zmenou oproti predchádzajúcim sezónam bola premiéra na Grand Tour. Kubiš v máji absolvoval Giro d’Italia a prvýkrát si overil, ako jeho telo zvládne tri týždne súťažného zaťaženia.
V celkovom poradí síce skončil na 138. mieste, no jeho úlohou nebolo bojovať o klasifikáciu, keďže pomáhal Dylanovi Groenewegenovi pri príprave šprintov aj pri zvládaní horských etáp v časovom limite.
Pre hodnotenie jeho výkonu bolo podstatnejšie, že Giro dokončil a v poslednom týždni ešte dokázal využiť vlastnú príležitosť, keď v 18. etape obsadil desiate miesto.
„Práve v tom poslednom týždni som našiel tie nohy, čo bolo pre mňa veľké prekvapenie. Počas celého Gira, počas troch týždňov pretekania, som nemal ani jeden zlý deň,“ povedal po návrate v podcaste O Circle – o športe bez filtra.
Takáto skúsenosť má význam aj pre ďalšie sezóny. Kubiš už absolvoval každodennú záťaž Grand Tour, opakované presuny aj nevyhnutnú regeneráciu medzi etapami. Navyše zistil, že aj po viac ako dvoch týždňoch pretekania dokáže podať výkon na umiestnenie v prvej desiatke.
Po Gire získal oba domáce tituly
Júnové výsledky ukázali, že po talianskych pretekoch dokázal znovu bojovať o popredné umiestnenia. Na Muur Classic Geraardsbergen skončil piaty a na Okolo Belgicka obsadil siedme miesto v celkovom poradí.
Na belgických etapových pretekoch síce nedosiahol pódiový výsledok, no dokázal sa udržať vysoko v konečnej klasifikácii. Po štvrtom mieste na Étoile de Bessèges tak pridal ďalší výsledok, ktorý potvrdzoval jeho schopnosť zvládať kratšie etapové preteky.
Vrchol domáceho programu zvládol bez zaváhania. Najskôr získal slovenský titul v individuálnej časovke a o tri dni neskôr vyhral aj cestné preteky. Dve prvenstvá boli jeho jedinými víťazstvami v sezóne.
V Dánsku ho zastavil Van Aert, celkovo skončil druhý

Najsilnejším etapovým výsledkom sezóny bolo celkové druhé miesto na Okolo Dánska. Kubiš sa tam dvakrát umiestnil druhý aj v etape a v oboch prípadoch ho zdolal len Wout van Aert.
Tieto výsledky mali váhu aj pre kvalitu súpera, ktorý stál medzi ním a víťazstvom. Zároveň však nešlo iba o dva vydarené dojazdy. Kubiš si počas pretekov vybudoval pozíciu, ktorú pretavil do druhého miesta v konečnom poradí.
V porovnaní s februárovým Étoile de Bessèges sa tak posunul o ďalší krok vyššie. Na oboch podujatiach pravidelne bojoval o etapové prvenstvo, v Dánsku pridal aj celkové pódium.
Práve výkony na kratších etapových pretekoch patrili k najpresvedčivejším častiam jeho roka. Štvrté miesto na Étoile de Bessèges, siedme na Okolo Belgicka a druhé na Okolo Dánska tvorili výraznú sériu výsledkov naprieč sezónou.
Výsledky zbieral aj na jeseň
Kubišova sezóna mala aj menej vydarené obdobia. Na Renewi Tour sa v jednotlivých etapách nedostal do najlepšej dvadsiatky a do záverečnej etapy po páde nenastúpil. Na Cyclassics Hamburg skončil 41. a na Bretagne Classic pätnásty.
Ani koniec leta však neznamenal, že by jeho výkonnosť na zvyšok roka výrazne klesla. V septembri obsadil desiate miesto na Trofeo Matteotti a siedmu priečku na Flandrien 0.0 Classic. V októbri pridal šieste miesto na Cholet Agglo Tour, jedenáste na Binche-Chimay-Binche a osemnáste na Paríž-Tours.
Súťažný rok uzavrel na Eneco Tour, kde skončil celkovo dvanásty. V poslednej etape v Arnheme pomáhal pri rozjazde Groenewegenovi, ktorý finišoval druhý za Timom Merlierom (Soudal-QuickStep), a sám ešte obsadil šieste miesto.
Aj tento dojazd vystihoval jeho postavenie v tíme. Vlastné výsledky dosahoval popri povinnostiach voči šprintérskemu lídrovi, čo treba pri čítaní výsledkovej listiny zohľadniť.
Menej UCI bodov neznamená, že sa neposunul

Kubiš absolvoval v sezóne 2026 celkovo 69 pretekových dní, počas ktorých odjazdil 11 578 kilometrov a získal 1 074 UCI bodov.
V predchádzajúcom roku nazbieral 1 194 bodov, takže medziročne si pohoršil o 120 bodov. Takéto porovnanie však zachytáva iba časť sezóny.
Premiérové Giro mu prinieslo skúsenosť s trojtýždňovými pretekmi, no jeho práca pre Groenewegena sa do osobného bodového zisku automaticky nepremietala. Rovnaké obmedzenie platí aj pri ďalších podujatiach, na ktorých pomáhal tímovému lídrovi.
Širší obraz záťaže dopĺňajú údaje z jeho Stravy. Tento rok odjazdil vrátane tréningov 30 483 kilometrov, nastúpal 368 255 metrov a v sedle strávil 875 hodín.
Ďalším krokom je premeniť pódiá na víťazstvo
Kubiš v roku 2026 potvrdil, že dokáže byť konkurencieschopný počas veľkej časti sezóny. Od januárového pódia v Castellóne až po októbrové šieste miesto na Eneco Tour opakovane nachádzal cestu k dobrým výsledkom.
Najväčšiu hodnotu mali druhé miesto na Okolo Dánska, pravidelné etapové pódiá, jedenásta priečka na Dwars door Vlaanderen a zvládnutá premiéra na Gire. Priestor na zlepšenie zostal predovšetkým na najväčších klasikách a pri premieňaní šancí na medzinárodné víťazstvá.
Do ďalšej sezóny vstúpi so zmluvou v Unibet Rose Rockets platnou do konca roka 2027 a s ambíciou dostať sa na Tour de France. Najskôr však jeho tím potrebuje pozvánku od organizátorov a následne by musel uspieť aj v boji o nomináciu.
Kubiš už dávnejšie pomenoval, ako sa na túto možnosť pozerá: „Je to môj sen. Teda nie, je to môj cieľ.“
Sezóna 2026 mu účasť na Tour nepriniesla. Poskytla mu však prvú skúsenosť z Grand Tour a viacero výsledkov, na ktorých môže stavať pri napĺňaní tohto cieľa.
Najlepšie výsledky Lukáša Kubiša v sezóne 2026
| Preteky | Umiestnenie |
|---|---|
| Giro d’Italia - 18. etapa | 10. |
| Majstrovstvá Slovenska - cestné preteky | 1. |
| Majstrovstvá Slovenska - individuálna časovka | 1. |
| Okolo Dánska - 1. etapa | 2. |
| Okolo Dánska - 3. etapa | 2. |
| Okolo Dánska - 2. etapa | 10. |
| Nokere Koerse | 6. |
| Le Samyn | 5. |
| Gran Premio Castellón | 3. |
| Clásica Jaén | 9. |
| Okolo Belgicka - 4. etapa | 9. |
| Flandrien 0.0 Classic | 7. |
| Muur Classic Geraardsbergen | 5. |
| Trofeo Matteotti | 10. |
| Étoile de Bessèges - 1. etapa | 2. |
| Étoile de Bessèges - 3. etapa | 2. |
| Étoile de Bessèges - 4. etapa | 2. |
| Étoile de Bessèges - 2. etapa | 9. |
| Cholet Agglo Tour | 6. |
| Eneco Tour - 5. etapa | 6. |
| Okolo Dánska - celková klasifikácia | 2. |
| Okolo Belgicka - celková klasifikácia | 7. |
| Étoile de Bessèges - celková klasifikácia | 4. |
| Étoile de Bessèges - bodovacia súťaž | 1. |
| Okolo Dánska - bodovacia súťaž | 4. |
Všetky výsledky Lukáša Kubiša v sezóne 2026
| Dátum | Umiestnenie | Preteky | Dĺžka (km) | Body UCI |
|---|---|---|---|---|
| 13.10. - 18.10. | Eneco Tour | |||
| 30 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 12 | Celkové hodnotenie | 10 | ||
| 18.10. | 6 | 5. etapa Eneco Tour | 149,2 | |
| 17.10. | 27 | 4. etapa Eneco Tour | 149,8 | |
| 16.10. | 17 | 3. etapa Eneco Tour | 110,5 | |
| 15.10. | 17 | 2. etapa Eneco Tour | 13,6 | |
| 14.10. | 26 | 1. etapa Eneco Tour | 120 | |
| 13.10. | 17 | Prológ Eneco Tour | 3,1 | |
| 11.10. | 18 | Paríž-Tours | 216,2 | 6 |
| 06.10. | 11 | Binche-Chimay-Binche | 206,8 | 15 |
| 03.10. | 6 | Cholet Agglo Tour | 197 | 40 |
| 20.09. | 30 | Grand Prix d’Isbergues | 195,2 | |
| 19.09. | 7 | Flandrien 0.0 Classic | 196,2 | 70 |
| 13.09. | 10 | Trofeo Matteotti | 195 | 20 |
| 30.08. | 15 | Bretagne Classic | 228,3 | 28 |
| 19.08. - 23.08. | Renewi Tour | |||
| 23.08. | DNS | 5. etapa Renewi Tour | 183,7 | |
| 22.08. | 47 | 4. etapa Renewi Tour | 187,3 | |
| 21.08. | 29 | 3. etapa Renewi Tour | 182 | |
| 20.08. | 22 | 2. etapa Renewi Tour | 153,1 | |
| 19.08. | 48 | 1. etapa Renewi Tour | 191,3 | |
| 16.08. | 41 | Cyclassics Hamburg | 205,3 | 8 |
| 29.07. - 02.08. | Okolo Dánska | |||
| 4 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 2 | Celkové hodnotenie | 170 | ||
| 02.08. | 16 | 5. etapa Okolo Dánska | 126 | |
| 01.08. | 15 | 4. etapa Okolo Dánska | 172,6 | |
| 31.07. | 2 | 3. etapa Okolo Dánska | 202,9 | 15 |
| 30.07. | 10 | 2. etapa Okolo Dánska | 182,9 | |
| 29.07. | 2 | 1. etapa Okolo Dánska | 197,2 | 15 |
| 28.06. | 1 | Majstrovstvá Slovenska v cestných pretekoch | 183,4 | 100 |
| 25.06. | 1 | Majstrovstvá Slovenska v individuálnej časovke | 48,1 | 50 |
| 17.06. - 21.06. | Okolo Belgicka | |||
| 23 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 7 | Celkové hodnotenie | 70 | ||
| 21.06. | 16 | 5. etapa Okolo Belgicka | 183,5 | |
| 20.06. | 9 | 4. etapa Okolo Belgicka | 183,4 | |
| 19.06. | 16 | 3. etapa Okolo Belgicka | 173 | |
| 18.06. | 38 | 2. etapa Okolo Belgicka | 197,6 | |
| 17.06. | 11 | 1. etapa Okolo Belgicka | 188,3 | |
| 14.06. | 5 | Muur Classic Geraardsbergen | 179 | 50 |
| 08.05. - 31.05. | Giro d'Italia | |||
| 74 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 138 | Celkové hodnotenie | |||
| 31.05. | 142 | 21. etapa Giro d'Italia | 131 | |
| 30.05. | 139 | 20. etapa Giro d'Italia | 200 | |
| 29.05. | 145 | 19. etapa Giro d'Italia | 151 | |
| 28.05. | 10 | 18. etapa Giro d'Italia | 171 | 25 |
| 27.05. | 116 | 17. etapa Giro d'Italia | 202 | |
| 26.05. | 151 | 16. etapa Giro d'Italia | 113 | |
| 24.05. | 90 | 15. etapa Giro d'Italia | 156 | |
| 23.05. | 157 | 14. etapa Giro d'Italia | 133 | |
| 22.05. | 130 | 13. etapa Giro d'Italia | 189 | |
| 21.05. | 139 | 12. etapa Giro d'Italia | 175 | |
| 20.05. | 139 | 11. etapa Giro d'Italia | 195 | |
| 19.05. | 139 | 10. etapa Giro d'Italia | 42 | |
| 17.05. | 157 | 9. etapa Giro d'Italia | 184 | |
| 16.05. | 147 | 8. etapa Giro d'Italia | 156 | |
| 15.05. | 160 | 7. etapa Giro d'Italia | 244 | |
| 14.05. | 119 | 6. etapa Giro d'Italia | 141 | |
| 13.05. | 160 | 5. etapa Giro d'Italia | 203 | |
| 12.05. | 99 | 4. etapa Giro d'Italia | 138 | |
| 10.05. | 70 | 3. etapa Giro d'Italia | 175 | |
| 09.05. | 62 | 2. etapa Giro d'Italia | 221 | |
| 08.05. | 68 | 1. etapa Giro d'Italia | 147 | |
| 12.04. | 86 | Paríž-Roubaix | 258,3 | |
| 05.04. | 53 | Okolo Flámska | 278,2 | 10 |
| 01.04. | 11 | Naprieč Flámskom | 184,6 | 56 |
| 29.03. | 72 | In Flanders Fields | 240,8 | |
| 21.03. | 57 | Miláno-Sanremo | 298 | 5 |
| 18.03. | 6 | Nokere Koerse | 186,4 | 80 |
| 03.03. | 5 | Le Samyn | 203,8 | 50 |
| 28.02. | 84 | Omloop Het Nieuwsblad | 207,2 | |
| 16.02. | 9 | Clásica Jaén | 154,2 | 25 |
| 04.02. - 08.02. | Etoile de Bessèges | |||
| 1 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 4 | Celkové hodnotenie | 60 | ||
| 08.02. | 15 | 5. etapa Etoile de Bessèges | 10,3 | |
| 07.02. | 2 | 4. etapa Etoile de Bessèges | 154,8 | 5 |
| 06.02. | 2 | 3. etapa Etoile de Bessèges | 162,3 | 5 |
| 05.02. | 9 | 2. etapa Etoile de Bessèges | 162,8 | |
| 04.02. | 2 | 1. etapa Etoile de Bessèges | 150,1 | 5 |
| 01.02. | 53 | GP La Marseillaise | 145,8 | |
| 29.01. | 8 | Trofeo Ses Salines | 23,8 | 5 |
| 24.01. | 3 | Gran Premio Castellón | 171,7 | 70 |









