Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Jazdiť či nejazdiť na bicykli pred a po očkovaní proti Covid-19?

Naplánujte si jazdy a tréningy po očkovaní tak, aby ste sa vyhli zbytočným zdravotným komplikáciám.
Martin Sarvaš
Jazdiť či nejazdiť na bicykli pred a po očkovaní proti Covid-19?

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 je na Slovensku v plnom prúde. Celkovo je na Slovensku zaočkovaných momentálne 2 447 128 ľudí.

Celkovo máme na Slovensku 3 182 hospitalizovaných ľudí, z toho 82,13 % nie je plne zaočkovaných.

So zvýšenou fyzickou aktivitou či tréningmi po očkovaní však treba byť opatrný a jazdenie na bicykli si naplánovať a prispôsobiť očkovaniu.

Jazdenie pred očkovaním

Dobrou správou je, že kvôli vakcíne si nemusíte upravovať tréningy či jazdy ešte pred prvou či druhou dávkou. Kanadský špecialista na infekčné ochorenia Dr. Joshua Posen M.D., M.P.H. hovorí, že „nie je potrebné upravovať intenzitu tréningov pred vašim termínom očkovania.“

Ako ste na tom s očkovaním proti Covid-19?

Zobraziť výsledky hlasovania

Loading ... Loading ...

V deň očkovania

V  deň očkovania by ste si mali naplánovať oddych. „Očakávaná (a nevyhnutná) zápalová reakcia imunitného systému sa začína do dvoch až štyroch hodín po očkovaní,“ hovorí Posen. „Je tiež ťažké predvídať, ako sa budete cítiť.“

Niektorí ľudia nemajú po očkovaní žiadne príznaky, u iných sa môžu objaviť silnejšie príznaky ako horúčka, zimnica, únava, bolesti svalov alebo hlavy.

Príznaky sú však pozitívnym znakom toho, že vaše telo pracuje s očkovacou látkou, aby vám pomohla získať imunitu proti vírusu Covid-19.

„Tieto príznaky sa môžu zhoršiť zvýšenou fyzickou aktivitou,“ upozorňuje Posen. Nemôžete si byť totiž istý, kedy a aké príznaky sa u vás môžu rozvinúť tesne po očkovaní.

Určite by teda nebol dobrý nápad ísť dlhú jazdu, počas ktorej by ste zistili, že ju vlastne nemôžete dokončiť. Ak už chcete ísť na bicykel, choďte len na krátko a skúste sa zdržiavať v blízkosti vášho domova.

„Cvičenie po akomkoľvek očkovaní môže spôsobiť zbytočné predĺženie bolesti v mieste očkovania,“ hovorí Posen. V prípade očkovania proti Covid-19 majú ľudia často bolesti ramena a ruky, a aj keď bicykel poháňajú najmä nohy, riadidiel sa musíte držať pevne, a to najmä v prípade horskej cyklistiky.

Deň po očkovaní

V deň po očkovaní je dôležité, aby ste počúvali svoje telo. „Ak sa cítite dobre, choďte si zajazdiť, ale stále by som neodporúčal ťažké tréningy alebo dlhé jazdy,“ radí kanadský doktor Posen.

U menej aktívnych ľudí môžu príznaky z očkovania trvať iba jeden či dva dni. U športovcov sa však môže stať, že budú mať výraznejšiu reakciu na vakcínu z dvoch dôvodov: 1. pretože podávajú väčšie výkony a ich telo je viac zaťažené; 2. tréningy sú pre telo stres, ktorý tiež spôsobuje zápaly, takže keď sa v tele vytvorí zápal na zápale, dajú sa očakávať silnejšie príznaky.

Aj americká doktorka Megan Roche, M.D, ktorá dokonca pracuje ešte aj na doktoráte z epidemiológie, tvrdí, že: „Je veľmi dôležité, aby ste sa počúvali. Športovcom odporúčame, aby si dali deň po očkovaní úplný oddych a postupne si v ďalšie dni pridávali na intenzite.“

„Po druhej dávke vakcíny [alebo prvej v prípade jednodávkovej vakcíny] si dajte jeden alebo dva dni voľna a potom si postupne dva-tri dni zvyšuje záťaž v tréningoch.“

Neskôr po očkovaní

V štúdii, ktorá bola začiatkom roka publikovaná v medzinárodnom lekárskom magazíne The Lancet sa píše, že športovci by mali zvážiť zníženie tréningovej záťaže v prvých 48 – 72 hodín po očkovaní proti vírusu Covid-19, a to najmä po druhej dávke.

Nebuďte prekvapení, ak vaša reakcia na očkovanie nie je pravidelná, hovorí Megan Roche. „Dva – tri dni po vakcíne sa môžete cítiť úplne bez problémov a po týždni vás to dobehne a bude vám zle. Vaše telo môže reagovať na zápaly s rôznym časovým odstupom a tiež je možné, že kortizol* z vášho tréningu reaguje na zápal z očkovania.

*Funkcie hormónu kortizol: ovplyvňovanie látkovej premeny, činnosti imunitného systému, pôsobí aj na srdcovo-cievny systém a krvný tlak, činnosť centrálneho nervového systému, mineralizáciu kostí a počas tehotenstva vplýva na vývin plodu.

Najdôležitejšie je, aby ste si dali dostatočné množstvo oddychu, aby sa vaše telo zregenerovalo. Počas tejto doby sa môže stať, že okrem fyzických príznakov budete zažívať aj nečakané zmeny nálad, čoho príčinou môže byť aj neželaná pauza od fyzickej aktivity, ktorá vám inak zabezpečuje uvoľnenie stresu a dobrú náladu.

„Vedela som, čo sa deje, veď to predsa študujem, ale napriek tomu som bola trochu vystrašená, keď mi očkovanie ovplyvnilo tréning na týždeň až desať dní. Ale po dvoch týždňoch som bola už opäť stopercentne fit,“ dodala Megan Roche.

Ak sa chystáte na očkovanie, skúste si naplánovať tréningy a jazdy na bicykli tak, aby ste si v deň očkovania i deň po očkovaní dali úplný oddych.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o všeobecnom fungovaní vírusov, o víruse Covid-19 a vplyve vakcín proti vírusu Covid-19 na vytrvalostných športovcov, pozrite si zaujímavý webinár, v ktorom všetko detailne vysvetľuje športový lekár Kevin Bernstein, M.D.

Ultimátny cyklistický kvíz

0%

Aký je správny počet bicyklov, ktoré vlastníte?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľkokrát vyhral Peter Sagan titul majstra sveta v cestnej cyklistike?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Môže cyklista predbiehať z pravej aj z ľavej strany stojace alebo pomaly idúce vozidlo v rovnakom smere?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Na akých pretekoch v roku 2020 šprintovali o víťazstvo v závere (iba) Mathieu van der Poela a Wout van Aert?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Patrí helma na Slovensku do povinnej výbavy cyklistov?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Kto vyhral posledné dve edície Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký dres získa víťaz majstrovstiev sveta (v akejkoľvek cyklistickej disciplíne)?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako sa volá prvý model celoodpruženého bicykla?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý (stále aktívny) zjazdár má štyri tituly majstra sveta a je v súčasnosti najúspešnejší na svete?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Greg Minnaar aj Loic Bruni majú síce obaja po štyri tituly, ale Minnaar má na konte dokopy rekordných 22 víťazstiev pretekov svetového pohára (Bruni 7) a štyrikrát získal titul celkového víťaza svetového pohára v zjazde (Bruni 2). Minnaar má aj omnoho viac pódiových umiestnení a vo svojich 39 rokoch je najstarším jazdcom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať preteky svetového pohára v zjazde.

Ktorý Slovák dosiahol najlepší výsledok na majstrovstvách sveta v zjazde?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Rasťo Baránek síce tento rok dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského zjazdára na svetovom šampionáte za posledných 22 rokov, keď skončil na 19. mieste vo Val di Sole, ale historicky najlepší výsledok si drží stále Filip Polc, ktorý skončil piaty v roku 1998 na MS v Mont St. Anne.

Koľko etáp má Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý slovenský výrobca bicyklov vyrába za rok najviac bicyklov (svojej značky)?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Podľa údajov z roku 2020: Kellys: ≈ 95 000 bicyklov | CTM: ≈ 55 000 bicyklov | Dema: ≈ 40 000 bicyklov | Kenzel: ≈ 30 000 bicyklov

Koľko titulov majstra sveta v cyklokrose získal doteraz Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký dres má oblečený líder resp. víťaz vrchárskej súťaže na Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Na akú rýchlosť musí byť obmedzený e-bike, aby nemusel byť registrovaný evidenčným číslom? (v Európe)

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Kto vymyslel koleso?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Bez kolies by sme toho veľa nenabicyklovali. Koleso bolo s najväčšou pravdepodobnosťou objavené približne v rovnakom čase na dvoch rôznych miestach sveta. V 4. tisícročí pred našim letopočtom ho vynašli Sumeri, no v tom istom čase ho začali požívať aj ľudia v Indii, avšak iba ako hrnčiarsky kruh.

Ktorý cyklista je považovaný za najlepšieho svetového cyklistu všetkých čias?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Patria oranžové odrazky v kolesách aj pedáloch medzi zákonom stanovenú povinnú výbavu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

V zákone sa píše: Bicykel musí byť vybavený na prevádzku v cestnej premávke odrazovými sklami oranžovej farby na oboch stranách pedálov; na lúčoch predného a zadného kolesa najmenej jedným bočným odrazovým sklom oranžovej farby.

Koľkokrát vyhral Tour de France Lance Armstrog predtým, ako mu tituly zobrali pre doping?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľkokrát vyhral Peter Sagan zelený dres na Tour de France?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Môžu cyklistovi na Slovensku zadržať vodičský preukaz za jazdu (na bicykli) pod vplyvom alkoholu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

U cyklistu nemôže dôjsť k trestnému činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. A preto nemôže byť pravdou tak často opakovaný mýtus, že opitý cyklista môže prísť o vodičský preukaz.

Vodič má povinnosť pri predchádzaní cyklistu zachovať minimálny odstup 1,5 metra

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Národná rada SR síce nedávno schválila novelu Zákona o cestnej premávke, v ktorej sa píše o minimálnej vzdialenosti pri predchádzaní cyklistov 1,5 metra pri rýchlosti do 50km/h a 1 meter pri nižšej rýchlosti. Bohužiaľ, novela nezavádza povinnosť, ale žiada, aby vodiči dodržiavali odstup „spravidla“. Znamená to, že vodičovi pri porušení pravidla nehrozí pokuta a tento odstup reálne nie je povinný.

Ktorý XC pretekár sa stal v roku 2009 najmladším majstrom sveta v XCO a vo svojich 35 rokoch sa stal v roku 2021 najstarším svetovým šampiónom v histórii?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ultimátny cyklistikcký kvíz
Dokonalé! Všetky odpovede máte správne. Gratulujeme, zaslúžite si minimálne repliku majstrovského dresu Petra Sagana!

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Vaše komentáre

Aktuality

15:26 Decathlon dal do predaja repliky bicyklov Van Rysel RCR Pro tímu AG2R. Po pár hodinách boli vypredané.

V utorok pridal Decathlon do ponuky cestné bicykle, na ktorých pretekajú jazdci tímu Decathlon AG2R La Mondiale. S cenou 9000 eur boli vypredané už na ďalší deň.

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Zavrieť reklamu