Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Poradňa: 4 dôvody, prečo si cyklisti holia nohy

Pretože v skutočnosti to nie je iba o vzhľade a pekných, lesklých a klzkých nohách.
Martin Sarvaš
Poradňa: 4 dôvody, prečo si cyklisti holia nohy

Je mnoho dôvodov, prečo si cyklisti holia nohy. My sme vybrali štyri najčastejšie dôvody.

1. Aerodynamika

V súčasnej modernej dobe, kedy pri podávaní výkonov a najmä na pretekoch záleží na každej maličkosti, aj chlpy na nohách negatívne ovplyvňujú výkon cyklistov.

Viacero štúdií dokázalo, že klzké a čerstvo oholené nohy sú pri pretekoch rýchlejšie ako zarastené.

Specialized otestoval vo vzdušnom tuneli vplyv oholených nôh na výkon už pred piatimi rokmi a výsledky sú úplne jednoznačné.

Testovací jazdec ušetril s oholenými nohami na 40 kilometroch až 1:22 min. Najmenší vplyv, aký Specialized v teste nameral, bolo 50 sekúnd na 40 km. Z testovania vyplynulo, že jazdci v priemere ušetria 70 sekúnd na vzdialenosti 40 km.

2. Pohodlnejšie a príjemnejšie masáže

Ak chcete svojim svalom poskytnúť úľavu po dlhých a náročných jazdách, masáž je skvelým prostriedkom. Ak však nemáte oholené nohy, vo veľkom si uberáte na komforte či príjemnom uvoľnení počas masáže.

S oholenými nohami vás nebudú zbytočne pri masáži ťahať za chlpy a samozrejme, že aj masérovi je príjemnejšie, keď sa nemusí prehrabávať cez hustý porast.

3. Lepšie hojenie zranení

Takzvaný „cestný lišaj“ je najčastejším zranením cestných cyklistov pri páde. Odreniny sa však lepšie hoja, ak na pokožke nemáte chlpy a rovnako tým môžete predísť malým zápalom. Okrem toho je tiež omnoho príjemnejšia aj výmena náplastí, pri ktorej si nemusíte depilovať nohy.

Pri zlomenej kľúčnej kosti vám oholené nohy síce nepomôžu, ale v prípade odrenín ich určite oceníte.

4. Tradícia alebo pretože to robia všetci ostatní

Faktom je, že holenie nôh má už celkom dlhú tradíciu a robí sa už dobrých 100 rokov, za ktoré sa takmer vrylo do genofondu profesionálneho pelotónu. Oholené nohy sú u mnohých vyjadrením zapálenia pre cyklistiku.

V ankete na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Dohe 2016 uvidli profesionálni cyklisti ako dôvody ochranu pred infekciami pri zraneniach, aerodynamiku či pohodlie pri masážach, ale viacero z nich tiež priznalo, že si holia nohy, „pretože to robia všetci ostatní“ či „pretože to dobre vyzerá“.

Do ktorej skupiny patríte vy? Holiť nohy či neholiť nohy?

Zobraziť výsledky hlasovania

Loading ... Loading ...

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 14:26 Video: Lyžiar a lyžiarka preskočili cez Tadeja Pogačara pred cieľom kráľovskej etapy Giro d’Italia.

Súrodenci Flora a Miro Tabanelli preleteli ponad Pogačarom tesne pred vrcholom stúpania Mottolino, kde sa Slovinec tešil už zo štvrtého etapového víťazstva na Gire.

Včera 10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

Včera 10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

Včera 09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

Včera 09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

Zavrieť reklamu