Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Poradňa

4 dôvody, prečo si cyklisti holia nohy

Pretože v skutočnosti to nie je iba o vzhľade a pekných, lesklých a klzkých nohách.
Martin Sarvaš

Je mnoho dôvodov, prečo si cyklisti holia nohy. My sme vybrali štyri najčastejšie dôvody.

1. Aerodynamika

V súčasnej modernej dobe, kedy pri podávaní výkonov a najmä na pretekoch záleží na každej maličkosti, aj chlpy na nohách negatívne ovplyvňujú výkon cyklistov.

Viacero štúdií dokázalo, že klzké a čerstvo oholené nohy sú pri pretekoch rýchlejšie ako zarastené.

Specialized otestoval vo vzdušnom tuneli vplyv oholených nôh na výkon už pred piatimi rokmi a výsledky sú úplne jednoznačné.

Testovací jazdec ušetril s oholenými nohami na 40 kilometroch až 1:22 min. Najmenší vplyv, aký Specialized v teste nameral, bolo 50 sekúnd na 40 km. Z testovania vyplynulo, že jazdci v priemere ušetria 70 sekúnd na vzdialenosti 40 km.

2. Pohodlnejšie a príjemnejšie masáže

Ak chcete svojim svalom poskytnúť úľavu po dlhých a náročných jazdách, masáž je skvelým prostriedkom. Ak však nemáte oholené nohy, vo veľkom si uberáte na komforte či príjemnom uvoľnení počas masáže.

S oholenými nohami vás nebudú zbytočne pri masáži ťahať za chlpy a samozrejme, že aj masérovi je príjemnejšie, keď sa nemusí prehrabávať cez hustý porast.

Prečítajte si tiež

3. Lepšie hojenie zranení

Takzvaný „cestný lišaj“ je najčastejším zranením cestných cyklistov pri páde. Odreniny sa však lepšie hoja, ak na pokožke nemáte chlpy a rovnako tým môžete predísť malým zápalom. Okrem toho je tiež omnoho príjemnejšia aj výmena náplastí, pri ktorej si nemusíte depilovať nohy.

Pri zlomenej kľúčnej kosti vám oholené nohy síce nepomôžu, ale v prípade odrenín ich určite oceníte.

4. Tradícia alebo pretože to robia všetci ostatní

Faktom je, že holenie nôh má už celkom dlhú tradíciu a robí sa už dobrých 100 rokov, za ktoré sa takmer vrylo do genofondu profesionálneho pelotónu. Oholené nohy sú u mnohých vyjadrením zapálenia pre cyklistiku.

V ankete na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Dohe 2016 uvidli profesionálni cyklisti ako dôvody ochranu pred infekciami pri zraneniach, aerodynamiku či pohodlie pri masážach, ale viacero z nich tiež priznalo, že si holia nohy, „pretože to robia všetci ostatní“ či „pretože to dobre vyzerá“.

Do ktorej skupiny patríte vy? Holiť nohy či neholiť nohy?

Zobraziť výsledky hlasovania

Loading ... Loading ...

Otestujte sa

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu