Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Horské bicykle

Test: Nukeproof Mega 290 Elite Carbon | Enduro bike roku 2020

Hodnotenie: 4/5
3 700
Biker

Enduro bike roku 2020

Verdikt: Zjazdovo nadaný bike so solídnym rámom aj výbavou za slušnú cenu

Ide síce o najlacnejší bike z celého testu, no aj tak ponúka niektoré veľmi dobré kúsky výbavy – napríklad priľnavé plášte Michelin, kolesá DT Swiss, pohon Shimano SLX a štvorpiestové brzdy z rovnakej sady. V danej cenovej kategórii oceňujeme aj rám s karbónovým predným trojuholníkom.

Na papieri ide o čistý monstertruck – 29-palcové kolesá behajú celých 160 mm vzadu a až 170 mm vpredu. Štvorčapovú zadnú stavbu odpružuje vzduchový tlmič Fox DPX2 z radu Performance a vpredu mu sekunduje vidlica Fox 36 s patrónou GRIP a krátkym 44 mm ofsetom. Nejde o najlepšie chodiacu vidlicu na trhu, no vo väčšine situácií stačí.

Okrem najnižšej ceny má tento bike aj najdlhšiu zadnú stavbu spomedzi všetkých v tomto teste – má 450 mm. Reach je o 5 mm dlhší, a hlavový uhol má pekne položených 64 stupňov. Na traile sa všetky tieto čísla správajú presne, ako by ste čakali. Spustite päty, zaprite sa do rajdov a Mega 290 zrovná so zemou všetko, čo vám stojí v ceste.

Nájsť správne nastavenia odpruženia chvíľu trvá a vidlicu sme museli mať nafúkanú o niečo mäkšie než zvyčajne. Oba konce biku tak chodili viac-menej rovnako. Pri jazde napriek dlhej a položenej geometrii pôsobí hravo a obratne.

Zadné odpruženie poskytuje dostatok opory, no pri vysokom preťažení v zákrutách sa zanorí až do konca druhej tretiny zdvihu. Treba tak trochu zmeniť jazdný štýl a skôr nechať bike, aby makal a žral nerovnosti.

Napriek dlhej zadnej stavbe sme nemali problém dostať bike na zadné koleso. Spolu s dlhým reachom posadí jazdca centrálne medzi obe kolesá. Na strmých zjazdoch by sme však uvítali o niečo kratší predstavec, ktorý by nás posunul o trochu viac dozadu.

Na výšľapoch nepatrí medzi tie najefektívnejšie biky, a keď začnete pedálovať silovo, odpruženie reaguje značnou dávkou pohojdávania. Vtedy vstupuje do hry páčka na tlmiči.

V kontraste s Giantom na predchádzajúcej strane je Mega 290 na opačnom konci spektra enduro bikov. Nepôsobí ako trailbike s vyšším zdvihom, ale ako zjazďák, na ktorom sa dá aj pedálovať.

Ak sa na každom výjazde tešíte najmä na zjazdy a radi vyhľadávate také, na ktoré by ste si ešte pred pár rokmi nedovolili vstúpiť bez dvojkorunkovej vidlice a integrály, Mega 290 vám neraz zachráni krk.

Špecifikácia
  • Rám karbónový predný rámový trojuholník, hliníková zadná stavba, 160 mm
  • Vidlica Fox 36 Performance Elite GRIP 170 mm
  • Tlmič Fox DPX2 Performance
  • Pohon Shimano SLX (1×12)
  • Kolesá DT Swiss E1900 Spline, plášte Michelin Wild Enduro MAGI-X TS TLR 29 x 2,4 vpredu a GUM-X TS TLR 29×2,4 vzadu
  • Brzdy Shimano SLX M7120 (200/180 mm)
  • Riadidlá/predstavec Nukeproof Horizon 780 mm/Nukeproof Neutron AM 45 mm
  • Sedlovka/sedlo Brand-X Ascend teleskopická 150 mm/Nukeproof Horizon SL
  • Hmotnosť 14,9 kg (M)
  • www.bajky.sk

Vaše komentáre

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu