Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Horské bicykle

Test: Santa Cruz Megatower C R | Enduro bike roku 2020

Hoci je teda Megatower rozhodne nádherným bikom, ktorý perfektne sedí v zákrutách, jeho odpruženie má svoje muchy a v porovnaní s mnohými inými bikami v tomto teste za svoje peniaze nedostanete práve najlepšiu výbavu.
Hodnotenie: 3/5
4 799
Biker

Enduro bike roku 2020

Megatower má 160 mm zdvih vpredu aj vzadu a otočnú vložku v spodnom uchytení tlmiča, ktorá vám dovolí zmeniť okrem progresivity odpruženia aj geometriu. Hlavový uhol sa posunie o 0,3 stupňa a výška stredu o 3 mm. Ďalšia otočná vložka v pätkách zadnej stavby zase mení jej dĺžku o 10 mm.

Nám sa tento Santa páčil viac v tom vyššom z dvoch nastavení so 64,6-stupňovou hlavou a 340 mm vysokým stredom a kratšou 435 mm zadnou stavbou. Náš 172 cm vysoký testovací jazdec sa na biku cítil dobre najmä vďaka dostatočne, no nie prehnane dlhému 450 mm reachu.

Väčšina hmotnosti rámu sedí nízko a blízko stredu. Bike tak v zákrutách pôsobí naozaj stabilne. V nich pomáhajú aj veľmi dobre zvolené plášte či veľmi dobrá opora zadného odpruženia. To však nepatrí medzi práve najcitlivejšie a dosť dlho nám trvalo nájsť jeho optimálne nastavenie.

Ak sa vám podarí bike dostať do strednej časti zdvihu, kde funguje najoptimálnejšie, nárazy pohlcuje oveľa ochotnejšie. Ak však chcete naozaj hltavo chodiaci bike, na naozaj rozbitých trailoch sa nedokáže vyrovnať konkurentom od Specializedu či Whyte. V náročnom teréne sa mu ani nedarí tak dobre udržiavať rýchlosť.

Ak by sme však mali tomuto modelu niečo skutočne vyčítať, je to výbava, ktorú za svoje peniaze dostanete. Sada SRAM NX pôsobí v porovnaní s konkurenčnou Shimano SLX lacno a vo výbave nenájdete ani integrované objímky MatchMaker.

Ideálne rozhodiť jednotlivé páčky po kokpite tak nie je najjednoduchšie. Patrónu Motion Control vo vidlici Yari dokážu zaskočiť opakované rýchle nárazy, ktoré ucítite v rajdoch.

Pri pedálovaní v sede je zadné odpruženie dostatočne efektívne, no ak sa z neho postavíte a začnete naozaj dupať, dostaví sa výraznejšie pohojdávanie. Na tlmiči, žiaľ, nie je žiadna páčka pomalého tlmenia, ktorá by ho dokázala redukovať.

Hoci je teda Megatower rozhodne nádherným bikom, ktorý perfektne sedí v zákrutách, jeho odpruženie má svoje muchy a v porovnaní s mnohými inými bikami v tomto teste za svoje peniaze nedostanete práve najlepšiu výbavu.

Špecifikácia
  • Rám karbónový C, 160 mm
  • Vidlica RockShox Yari RC 160 mm
  • Tlmič RockShox Super Deluxe Select
  • Pohon SRAM NX Eagle (1 x 12)
  • Kolesá ráfiky WTB ST i29, náboje SRAM MTH, plášte Maxxis Assegai EXO+ 3C MaxxTerra 29 x 2,5
  • Brzdy SRAM Guide RE (200/200 mm)
  • Riadidlá/predstavec e*thirteen TRS 800 mm/e*thirteen TRS 40 mm
  • Sedlovka/sedlo Race Face Æffect teleskopická 150 mm/WTB Silverado
  • Hmotnosť 15,59 kg (M)
  • www.sportservis.sk

Vaše komentáre

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu