Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Triatlonista Kristian Blummenfelt chce vyhrať Tour de France. 5 dôvodov, prečo je to úplný nezmysel

Nórsky triatlonista chce vyhrať Tour de France v roku 2028. Ak by sa mu to podarilo, bol by to jeden z najúžasnejších počinov v histórii vytrvalostných športov. Profesionálnych pretekov v cestnej cyklistike sa však ešte nikdy nezúčastnil.
Martin Sarvaš
Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Kristian Blummenfelt je nórsky triatlonista, ktorý dosiahol fenomenálne úspechy na medzinárodnej scéne.

Blummenfelt a jeho tréner Olav Aleksander Bu oznámili, že v najbližších štyroch rokoch sa chce sústrediť už len na cyklistiku s ambicióznym cieľom vyhrať Tour de France v roku 2028.

Profesionálnych pretekov v cestnej cyklistike sa však ešte nikdy nezúčastnil.

Kto je Kristian Blummenfelt?

Blummenfelt sa narodil 14. februára 1994 v nórskom Bergene a za svoju kariéru získal množstvo titulov.

Najväčší úspech prišiel v roku 2021, keď získal v triatlone zlatú medailu na olympijských hrách v Tokiu a stal sa aj svetovým šampiónom v Ironman triatlone. Je tiež držiteľom svetového rekordu na polovičnej vzdialenosti Ironmana s časom 3:25:21​ hod.

30-ročný Nór nedávno tiež dosiahol v teste najvyššiu absolútnu hodnotu VO2 max (103), aká bola kedy v histórii zaznamenaná.

Vo svojej kariére má na konte celkovo 35 pódiových umiestnení vrátane 18 víťazstiev a štart na 100 triatlonoch.

Chce sa sústrediť na cyklistiku a vyhrať Tour de France

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

V rozhovore pre nórsku televíziu TV2 povedal tréner Olav Aleksander Bu, že Blummenfelt plánuje v roku 2025 zmeniť šport a strávi pár rokov prispôsobovaním sa pelotónu, kým sa vydá na Tour.

„Myslíme si, že to naozaj otestujeme v roku 2027 a potom je cieľom ísť all-in na Tour de France v roku 2028.“

„Je na 90 percent isté, že budúci rok začne už len s cyklistikou. Dôvod, prečo hovorím 90, je ten, že sme ešte nepodpísali zmluvu. Je tu ešte pár maličkostí, ktoré treba vyriešiť.“ dodal Bu.

Prečítajte si tiež

Sám Blummenfelt oznámil, že má v úmysle vyhrať Tour de France do roku 2028. Toto vyhlásenie vzbudilo veľkú pozornosť a diskusiu v športovej komunite. Blummenfelt verí, že s dostatočnou prípravou a podporou môže uspieť aj v najprestížnejšej cyklistickej súťaži na svete​.

„Zrejme potrebujeme pár rokov. Prvý rok asi nepôjde Tour de France. Rok 2025 bude zrejme skôr rokom mapovania a musíme zistiť, na čom máme pracovať. Nielen s Kristianom konkrétne, ale aj s tímom,“ hovorí tréner nórskeho triatlonistu.

„V roku 2026 je naším cieľom pretekať na Tour de France. V roku 2027 musíme byť v pozícii, aby sme získali nejaké dresy. Ak nebudeme v pozícii získať nejaké etapové víťazstvá alebo byť v celkovom hodnotení medzi úplne najlepšími, je ťažké si myslieť, že do roku 2028 dokážeme niečo zázračné,“ priznal Olav Aleksander Bu.

5 dôvodov, prečo je to nezmysel

Ambície a plány Kristiana Blummenfelta sú síce pekné, ale realita prechodu z triatlonu do profi cyklistiky nebude jednoduchá.

Existuje viac faktorov a dôvodov, ktoré naznačujú, že tento prechod bude pre Blummenfelta veľmi náročný a neistý, vrátane konkurenčného prostredia v cyklistike, rozdielov v tréningových metodikách a potreby adaptácie na nové fyzické a mentálne požiadavky, špecifický tréning, technické zručnosti a taktické myslenie, ktoré triatlonisti nemusia plne ovládať v porovnaní s profesionálnymi cyklistami.

1. Je príliš starý

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Ak by mal Blummenfelt 25 rokov, možno by mal aspoň akú-takú šancu, keďže by mal dosť času na adaptáciu.

Nórsky triatlonista má však 30 rokov a v roku 2028, kedy by chcel vyhrať Tour de France, bude mať 34 rokov.

Len pre kontext, doposiaľ iba dvaja 34-roční pretekári – Gino Bartali a Cadel Evans – vyhrali Tour de France od druhej svetovej vojny. Evans vyhral Tour v roku 2011, avšak trvalo mu štyri celé sezóny, odkedy začal pretekať na ceste, kým sa vôbec dostal do top 10 na etapových pretekoch Grand Tour,

Aby sa Blummenfelt vyrovnal tejto trajektórii, musel by napredovať výrazne rýchlejšie ako Evans, ktorý prešiel z horského bicykla na cestný v roku 2001 a až o ďalších desať rokov vyhral Tour.

Okrem toho, vek pretekárov v profesionálnom pelotóne, v ktorom dosahujú najväčšie úspechy, sa posunul v posledných rokoch výrazne nižšie.

Posledných šesť edícií Tour de France vyhrali jazdci vo veku od 22 do 26 rokov – Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar a Egan Bernal. Pred nimi vyhral v roku 2018 Geraint Thomas vo veku 32 rokov.

2. Je príliš veľký

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Blummenfelt je fenomenálny športovec, o tom niet pochýb. Ale jeho telo je stavané na triatlon a momentálne je príliš veľké na to, aby s ním vyhral Tour de France.

Oficiálne váži 75 kg a meria 176 cm. Rovnakú výšku má čerstvý víťaz tretieho žltého dresu na Tour de France Tadej Pogačar, avšak váži o 9 kg menej.

Jeho hruď a ramená sú skutočne masívne v porovnaní so subtilnými postavami najlepších profesionálnych cyklistov.

Blummenfelt a jeho tréner nepochybne vsádzajú na to, že s hmotnosťou pôjde výrazne nižšie, avšak nie je to jednoduchý proces, keďže musí chudnúť zo svalov. A najmä bezpečne chudnúť zo svalov.

Prečítajte si tiež

Neexistuje však žiadna záruka, že to zvládnu pri plnom zachovaní jeho najlepších atletických vlastností.

Efektívne chudnutie zo svalov a bezpečná fyziologická adaptácia tela pre cyklistiku bude trvať určite viac ako jeden rok.

Pri výraznom znížení svalovej hmoty sa tak spoliehajú na zvýšenie pomeru výkonu na hmotnosť (W/kg), ktorý je najdôležitejší v dlhých stúpaniach. Je však jasné, že výkon, ktorý má teraz, pôjde dole spolu s klesajúcou hmotnosťou.

3. Málo skúseností

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Cyklistika na najvyššej úrovni vyžaduje nielen fyzickú výkonnosť, ale aj technické zručnosti a taktické myslenie. Jazdci musia zvládnuť zložité trasy, prácu v tíme a strategické rozhodovanie počas pretekov.

Blummenfelt, aj keď je vynikajúcim športovcom, nemá potrebné skúsenosti a znalosti, ktoré sú nevyhnutné na úspech v takýchto podmienkach.

Počas triatlonu sa tiež jazdí samostatne, na rozdiel od cyklistiky, v ktorej sa preteká v početnom pelotóne. Pre dobrú taktickú a bezpečnú jazdu v pelotóne treba taktiež veľa skúseností.

Najlepší profíci sa venujú cyklistike dlhé roky a postupne nadobúdali skúsenosti pre jazdu v balíku už od detstva. Blummenfelt by sa musel naučiť aj toto len v priebehu pár rokov bez možnosti získavať vzácne skúsenosti na menších pretekoch.

Prečítajte si tiež

Je veľmi otázne, aké sú jeho schopnosti jazdiť obklopený stovkov ďalších cyklistov, ako dokáže ovládať bicykel v extrémne rýchlych a technických zjazdoch či ako sa dokáže zorientovať v pelotóne počas chaotických bojov o únik alebo silnom bočnom vetre.

A potom je tu mentálna stránka. Doteraz bol zvyknutý pretekať len jeden deň.

Ale dokáže všetko uvedené zvládnuť 21 dní po sebe, na zlých úzkych cestách, na dlažobných kockách alebo štrkových cestách, v daždi alebo horúčave? Okrem toho bude čeliť tlaku fanúšikov, sponzorov, predstaviteľov tímu a médií.

Ak by ktorúkoľvek z týchto vecí nezvládol, na pretekoch ako je Tour de France nemá šancu.

4. Zložitosť adaptácie z iného športu do profi cyklistiky

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Prechody z iného športu do cyklistiky sú nesmierne náročné a väčšina športovcov, ktorí sa o to pokúsili, sa stretáva s množstvom prekážok.

Blummenfelt by musel prejsť spomínaným procesom adaptácie, ktorý je extrémne náročný a bez garancie úspechu.

Profesionálna cyklistika má v pelotóne síce niekoľko ďalších tvárí, ktoré prišli z iných športov – jazdcov ako triatlonista Cameron Wurf či skialpinista Anton Palzer.

Ani jeden z nich sa však nesnaží vyhrať najvýznamnejšie podujatie v tomto športe a Palzer má dodnes problémy s adaptáciou na úrovni WorldTour.

Medzi úspešnejších patrí bývalý bežec Michael Woods, ktorý vytvoril niekoľko kanadských juniorských rekordov, ale pred vstupom do WorldTour strávil tri roky pretekaním za kontinentálne tímy.

Primož Roglič je síce bývalý skokan na lyžiach, avšak aj on strávil tri roky v kontinentálnom tíme pred vstupom do WorldTour, a aj potom mu trvalo ešte ďalšie tri roky, kým sa dostal do top 5 na Grand Tour.

5. Nemá tím

Nórsky triatlonista Kristian Blummenfelt. Foto: Red Bull Content Pool

Blummenfelt by na ceste za profesionálnou cyklistikou musel podpísať zmluvu s tímom WorldTour alebo ProTeam. Televízia TV2 naznačila, že v hre je austrálsky tím Jayco AlUla a nórsky tím Uno-X Mobility.

Samotný tím Jayco AlUla však pre Velo uviedol, že išlo len o mediálnu špekuláciu a nie je to pravda. Nórske médiá Blummenfelta spojili s tímom Jayco pravdepodobne z dôvodu, že preteká na bicykli od značky Giant, ktorá je sponzorom austrálskeho tímu.

Blummenfelt je oficiálnym športovcom Red Bullu, a tak by možno dávalo väčší zmysel, ak by chcel ísť do tímu Red Bull Bora-Hanshrohe. Nemecký tím však nedávno uviedol, že chcú „nájsť Maxa Verstappena cyklistiky“, pričom by určite radi získali jazdcov ako Remco Evenepoel, Tom Pidcock či Wout van Aert, a do tejto koncepcie veru nórsky triatlonista veľmi nesedí.

Do úvahy, aj keď stále v rámci špekulácií, pripadá ešte možno nórsky tím Uno-X, keďže ide o tím z jeho rodnej krajiny.

Čo ak naozaj vyhrá Tour de France?

Ak by to Kristian Blummenfelt naozaj nejakým zázrakom dotiahol k víťazstvu Tour de France, bol by to jeden z najúžasnejších počinov v histórii vytrvalostných športov.

Pravdepodobnosť, že by sa mu to podarilo, je však na úrovni výhry jackpotu v lotérii.

A možno to nakoniec všetko robí len pre tú najlepšiu možnú výhovorku – aby mohol jesť viac croissantov a syrov počas tréningu vo Francúzsku či pizzu a cestoviny v Taliansku.

Aktuality

00:13 Michael Matthews prekonal Sagana a už po tretíkrát vyhral kanadskú klasiku GP Québec.

V rozhodujúcom šprinte finišoval za Matthewsom na druhom mieste Biniam Girmay a tretí skončil Rudy Molard.

Včera 18:26 Toto je mapa KAKTUS Bike Bratislavského MTB maratónu.

Mapa KAKTUS Bike Bratislavského MTB Maratónu je vonku, takže si môžete naplánovať svoj tréning a pripraviť sa na deň pretekov. Tento rok máte možnosť zatrénovať si na trati, kde sa budúci rok uskutočnia Majstrovstvá SR v XCM a Finále ŠKODA SP XCM. Nezabudnite, že ak sa zaregistrujete do 22. septembra, získate štartovné číslo so svojím menom!

Včera 10:27 Mavic predstavil nové karbónové kolesá Cosmic S 42. Vážia 1660 gramov a stoja 999 eur.

S výškou ráfikov 42 mm a hmotnosťou pod 1700 gramov ponúkajú veľmi dobrý pomer kvality za relatívne nízku cenu.

Včera 09:49 Marc Hirschi vyhral už štvrté preteky po sebe, po 36-kilometrovom sóle zvíťazil na klasike Coppa Sabatini.

Hirschi vyhral talianske kopcovité preteky už druhý rok po sebe a dosiahol už siedme víťazstvo v sezóne 2024. V šprinte malej skupiny o druhé miesto bol najrýchlejší Gregor Mühlberger a tretí finišoval Anders Foldager.

12.09.2024 Preteky Red Bull Hill Chasers v Banskej Štiavnici sa pre zlé počasie posúvajú na október.

Vzhľadom na nepriaznivú predpoveď počasia sa podujatie presúva na 5. októbra.

Zavrieť reklamu