Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Komentár

Éra Petra Sagana sa končí. Mladé talenty sú však veľkou nádejou pre Slovensko vo svetovej cyklistike

Mladé slovenské cyklistky a cyklisti však už teraz ukazujú, že majú veľký potenciál a slovenskú vlajku ešte určite uvidíme vysoko v rebríčkoch výsledkov veľkých pretekov.
Martin Sarvaš
Foto: Matej Červenka / SZC

Tento rok bol pre Petra Sagan posledným v profesionálnom pelotóne, keďže už nedosahuje výsledky, aké by chcel a už nemá výkon, s ktorým by sa mohol vyrovnať svetovej elite. Peter Sagan nepriniesol do profesionálnej cyklistiky iba svoj talent, ale aj svoju osobnosť.

A to je práve to, čím sa odlíšil od všetkých ostatných. Či už to boli originálne oslavy výhier, svojský štýl pretekania a skvelá technika jazdy, flegmatická komunikácia i vyjadrovanie špecifickým “nosovým” hlasom v rozhovoroch, jazdy po zadnom kolese všade, kde to bolo možné či doberanie si iných jazdcov v priamych prenosoch.

Jednoducho bol a vždy bude pre fanúšikov jediný Peter Sagan. A to nielen pre Slovákov, ale pre celý svet.

Slovenské mladé talenty

Je však skvelé, že na Slovensku zatiaľ vyrástla nová generácia cyklistiek a cyklistov, ktorí sa nestratia ani na pretekoch vo svetovej konkurencii.

Realisticky síce nie je pravdepodobné, že by dosiahli podobné úspechy ako Sagan, ale to sa tak skoro nepodarí asi žiadnemu inému cyklistovi na svete.

Mladé slovenské cyklistky a cyklisti však už teraz ukazujú, že majú veľký potenciál a slovenskú vlajku ešte určite uvidíme vysoko v rebríčkoch výsledkov veľkých pretekov.

Svrček vo WorldTour aj juniori v Taliansku

Martin Svrček počas Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike mužov do 23 rokov, Glasgow 2023. Foto: Matej Červenka / Slovnský zväz cyklistiky

Už dlhšie ukazuje svoj talent Martin Svrček, ktorý je momentálne jediným Slovákom vo WorldTour tíme. Počas sezóny mal síce zdravotné problémy, ale na Majstrovstvách sveta v Glasgowe predviedol obdivuhodný výkon, išiel ako Sagan v najlepších časoch a v kategórii do 23 rokov sa mu podarilo získať bronz.

Okrem Svrčeka máme viacero talentov aj v juniorskej kategórii. 17-ročný Matthias Schwarzbacher dosiahol tento rok sedem víťazstiev a skončil v top15 v časovke na svetovom aj európskom šampionáte.

Veľký potenciál ukázala aj dvojica 18-ročných cyklistov Simon Gottstein a Samuel Novák, ktorí viackrát predviedli svoj talent pri svojich víťazstvách na juniorských pretekoch v Taliansku a Novák dosiahol skvelý výsledok na európskom šampionáte, kde skončil jedenásty.

Všetci traja juniori jazdia v talianskych tímoch, ktoré im dávajú veľa príležitostí pretekať a zlepšovať sa.

Multitalent Chladoňová a Jenčušová na ceste

Viktória Chladoňová získala bronz na Majstrovstvách Európy v cyklokrose. Foto: SZC / Matej Červenka

Mladé talenty má slovenská cyklistika nielen medzi mužmi, ale aj v ženách.

Len 16-ročná Viktória Chladoňová je momentálne asi najväčším talentom a dosiahla skvelé výsledky nielen na ceste, ale aj v horskej cyklistike a cyklokrose, a to v juniorskej kategórii, v ktorej často súperí so staršími a skúsenejšími pretekárkami.

Na Majstrovstvách Európy v cyklokrose nedávno vybojovala bronzovú medailu, na cestných Majstrovstvách sveta skončila dvanásta a na cestnom európskom šampionáte bola šiesta, pričom v oboch prípadoch bola najmladšia spomedzi najlepšie umiestnenej konkurencie.

Na cyklokrosovom svetovom šampionáte skončila deviata, na Majstrovstvách sveta v horskej cyklistike bola osemnásta a určite treba spomenúť aj skvelé šieste miesto na horskom bicykli na pretekoch Svetového pohára.

V ženskom profi pelotóne máme zastúpenie v Nore Jenčušovej, ktorá je súčasťou zostavy svojho tímu BePink na svetových podujatiach a nedávno skončila štvrtá v časovke na Majstrovstvách Európy, pričom len dve sekundy ju delili od bronzu.

V čase, keď sa Peter Sagan lúči s aktívnym pôsobením v pelotóne, slovenská cyklistika má aj naďalej pred sebou svetlé vyhliadky plné talentovaných cyklistov a cyklistiek.

Aj keď odchod Petra Sagana z profesionálneho pelotónu znamená koniec jednej éry, nová éra je na obzore a verím, že sa na ňu môžeme tešiť s očakávaním veľkých vecí.

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu