Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jonas Vingegaard pred pár rokmi čistil ryby v továrni, teraz je dvojnásobným víťazom Tour de France

Prečítajte si zaujímavý životný príbeh 26-ročného dánskeho pretekára, ktorý ešte pred piatimi rokmi nebol ani profesionálny cyklista a chodil do práce do fabriky, kde čistil ryby.
Martin Sarvaš
Jonas Vingegaard na Tour de France 2023. Foto: Jumbo-Visma

Keby ste pred pár rokmi stretli na ulici Jonasa Vingegaarda, určite by ste si nepovedali: „Tak toto je budúci víťaz Tour de France“.

Už pred dvomi rokmi sa však dostal v Paríži na pódium, keď skončil celkovo druhý za Tadejom Pogačarom, no teraz si už druhý rok za sebou vymenili miesta na stupňoch víťazov a Vingegaard si odnáša do rodného Dánska ďalší žltý dres.

Jeho najväčším úspechom v profesionálnej cyklistike však predchádza zaujímavý životný príbeh.

Na futbal talent nemal

Ako dieťa hrával futbal a bedminton, čo je v Dánsku veľmi populárny šport. V tej dobe bicykel používal len ako dopravný prostriedok na dochádzanie do školy. To sa ale zmenilo, keď ho otec zobral ako 10-ročného na jednu etapu pretekov Okolo Dánska.

„Bolo to ešte v roku 2007 alebo 2008. Preteky Okolo Dánska sa začali blízko môjho rodného mesta, v Thistede,“ spomína Vingegaard a priznal, že talent na futbal nemal: „V tom čase som hrával futbal, ale nešlo mi to až tak dobre a nemal som na to ani veľkú motiváciu.“

Mladý Jonas si pozrel štart etapy a následne si vyskúšal zajazdiť si na bicykli podľa domáceho tréningového plánu od lokálneho cyklistického klubu.

„Skúsil som to a povedali, že som naozaj dobrý. Ale povedali to asi každému, lebo chceli získať nejakých nových členov. Ale vtedy to na mňa fungovalo a vlastne odvtedy jazdím na bicykli.“

„Môj miestny klub sídlil na severozápade Dánska a mal len asi 15 alebo 20 členov. Je to pomerne malý klub, ale páčilo sa mi to a dobre sa o mňa starali.“

Už ako tínedžer absolvoval veľa pretekov, no k serióznejšej cyklistike sa dostal ako 21-ročný, keď začal jazdiť za dánsky kontinentálny tím ColoQuick.

Po škole začal pracovať – čistil ryby

V tom istom roku (2016) skončil školu, no cyklistikou sa v tej dobe nedokázal uživiť: „Po škole jednoducho musíte pracovať. Najprv som robil na aukcii rýb a tam som pracoval takmer rok.“

„Nebol by som profesionál, keby nebolo ColoQuick-u. Kontinentálne tímy dávajú mladým jazdcom šancu rásť a rozvíjať sa a tiež sa dostať do kontaktu s tímami WorldTour.“

V období, keď jazdil za ColoQuick, Vingegaard nepatril medzi pretekárov, ktorí by sa približovali k pódiovým priečkam a bol skôr priemerným jazdcom.

Svoje prvé víťazstvo zaznamenal v roku 2016 v kategórii do 23 rokov na dánskych pretekoch MBC – Hammel. Zaujímavosťou je, že v tomu sitom roku sa zúčastnil aj na pretekoch Okolo Číny, kde skončil v celkovom hodnotení druhý. Na prvý seriózny úspech si však musel ešte počkať.

Pri rybách zostal aj po úraze, ktorý ho na chvíľu vyradil z práce i cyklistiky. V roku 2018 pracoval vtedy 21-ročný Dán v továrni, kde sa spracovávali ryby: „Firma nakúpila ulovené ryby a my sme ich museli vyčistiť, rozrezať a nachystať na predaj. Ja som ich nerezal, len som ich čistil a dával do ľadu na ďalšie spracovanie,“ opísal Vingegaard.

Toto robil Jonas Vingegaard predtým, ako sa stal profesionálnym cyklistom:

„Naučil som sa, aké je tvrdo pracovať a to mi teraz pomáha na bicykli.“

Práca s rybami však nebola pre Vingegaarda ideálna, pretože musel byť hodiny na nohách v poriadne chladnej miestnosti, ale napriek tomu mu aj táto práca dala do života veľa: „Bolo dobré zarobiť si na živobytie, naučiť sa zarobiť si peniaze takouto prácou. Naučiť sa, že nič nie je zadarmo.“

„Naučil som sa, aké je tvrdo pracovať a to mi teraz pomáha na bicykli.“

Popri takejto práci sa však nemohol naplno venovať aj trénovaniu: „Myslím si, že vďaka práci v továrni na ryby som mohol urobiť ďalší veľký krok, pretože je iné vstávať skoro do práce a potom ísť na štyri hodiny na tréning ako keď sa venujete iba trénovaniu. Myslím si, že práve vďaka tomu som dokázal urobiť taký veľký krok.“

Jonas Vingegaard sa teda dostal k profesionálom ako 22-ročný a s holandským tímom Jumbo-Visma má dnes podpísanú zmluvu do roku 2027.

„Robil som tam do leta 2018 a do tímu [Jumbo-Visma] som sa pripojil v roku 2019. Takže pol roka pred nástupom do tímu som ešte stále normálne pracoval.“

Keďže nemal veľa skúseností s profi cyklistikou, jeho hlavou úlohou bolo pomáhať lídrom tímu. Svoje prvé profesionálne víťazstvo zaznamenal na pretekoch Okolo Poľska 2019, keď vyhral kopcovitú šiestu etapu.

V sezóne 2020 stále nemal dostatočne dobrý výkon na to, aby ho tím „nechal pretekať“, no po prvýkrát ho poslali na preteky Grand Tour. Na španielskej Vuelte pracoval pre lídra Primoža Rogliča, ktorý napokon vyhral celkové hodnotenie. Vingegaard skončil na 46. mieste s takmer dvojhodinovou stratou.

Profil

Jonas Vingegaard

 

 • Vek: 26 rokov
 • Výška: 175cm
 • Hmotnosť: 60kg
 • Národnosť: dánska
 • Druh jazdca: vrchár / GC
 • Profesionálne víťazstvá: 25
 • Najväčšie úspechy:
 • Výhra žltého dresu na Tour de France 2022 a2023
 • Výhra 1 etapy na Tour de France 2023
 • Výhra 2 etáp na Tour de France 2022
 • 2. miesto v celkovom hodnotení Tour de France 2021
 • Výhra celkového hodnotenia Critérium du Dauphiné 2023
 • Výhra celkového hodnotenia Okolo Baskicka 2023
 • 2. miesto v celkovom hodnotení Tirreno-Adriatico 2022
 • Výhra Drôme Classic 2022
 • Výhra celkového hodnotenia Coppi e Bartali 2021
 • Výhra etapy UAE Tour 2021

Na Tour 2021 pôvodne ani nemal ísť

Obrovský potenciál Jonasa Vingegaarda sa ukázal až minulý rok na Tour de France, na ktorú pôvodne vôbec nemal ísť.

V zime však ohlásil prestávku v kariére Tom Dumoulin, tím Jumbo-Visma musel nájsť náhradu, a práve dvadsaťštyriročný Dán si o toto miesto začal výrazne hovoriť už od začiatku sezóny.

Najprv vyhral etapu na UAE Tour, potom dve etapy aj celkové hodnotenie na talianskom etapáku Settimana Internazionale di Coppi a Bartali, holandskú jednorázovku Drôme Classic a vyhral aj etapu na Critérium du Dauphiné.

Tímu bolo jasné, že Vingegaard je v skvelej forme a bude skvelým pomocníkom Primoža Rogliča na Tour de France.

Pozrite si tiež

Čo však asi nikto nečakal – Roglič odstúpil po dvoch pádoch, ktoré utrpel v úvodných troch etapách a Jumbo-Visma prešla na plán B, ktorý sa sústredil na etapové víťazstvá Wouta van Aerta a lídrom pre celkové hodnotenie sa stal Jonas Vingegaard.

Pogačar bol však vlani jednoducho neporaziteľný a v priebehu celej Tour si postupne budoval suverénny náskok pred súpermi. So Slovincom dokázali ako-tak držať tempo v kopcoch iba dvaja pretekári – Vingegaard a Richard Carapaz – a bol to práve Vingegaard, ktorý dokázal „odtrhnúť“ Pogačara zo svojho kolesa v stúpaní na Mont Ventoux.

V celkovom hodnotení skončil napokon na druhom mieste so stratou 5:20 minúty na Tadeja Pogačara. Aj keď sa mu nepodarilo vyhrať etapu, Vingegaard porazil mená ako Richard Carapaz, Ben O’Connor, Wilco Kelderman či Enric Mas a ukázal, že má v sebe obrovský potenciál na trojtýždňových pretekoch Grand Tour.

Na Tour 2022 išiel ako líder spolu s Rogličom

Na Tour de France 2022 išiel tím Jumbo-Visma s jasným cieľom zisku žltého dresu, no okrem toho chceli s Van Aertom aj zelený dres.

Pre celkové hodnotenie však nemali jedného lídra, ale tentokrát už dvoch. Primož Roglič a Jonas Vingegaard išli na Tour 2022 v rovnakej pozícii a s rovnakými možnosťami. Všetko záviselo len na nich a ich forme.

Z favoritov celkového hodnotenia sa obliekol do žltého dresu prvýkrát Tadej Pogačar. Nebolo to však po víťazstve v horskej etape, ale v zvlnenej a zároveň najdlhšej šiestej etape Tour 2022 s dojazdom do kopca, kde v šprinte suverénne porazil všetkých adeptov na žltý dres, ktorí boli vo vedúcej skupine.

Pogačar oblečený v žltom drese pokračoval v konzistentných výkonoch bez náznaku akejkoľvek slabosti až do 11. etapy, ktorá sa určite zapíše do histórie Tour ako jeden z najdramatickejších etáp.

Vingegaard nielenže etapu vyhral, ale v cieli získal takmer 3-minútový náskok pred Pogačarom a dánsky cyklista sa obliekol do žltého dresu.

Tadej Pogačar aj s jeho tímom UAE Emirates skúšali všetko, čo sa dalo. Nastupoval v stúpaniach i v zjazdoch, no Vingegaarda a jeho spolujazdcov nedokázal odlepiť zo svojho kolesa.

Vďaka výkonom všetkých jazdcov v tíme Jumbo-Visma sa im podarilo zlomiť Pogačara, aj keď posledným mužom s najväčšou zodpovednosťou bol vždy Vingegaard, ktorý zostal v žltom oblečený od dvanástej etapy až do Paríža.

Tour 2023 vyhral so suverénnym náskokom

Foto: A.S.O./Pauline Ballet

Na Tour de France 2023 išiel Jonas Vingegaard aj s celým tímom Jumbo-Visma s jasným cieľom: obhájiť žltý dres. Ešte pred začiatkom pretekov o tom hovorili ako o hlavnom ciele a boli schopní obetovať aj potenciál Van Aerta na etapové víťazstvá či zelený dres.

Tadej Pogačar bol najväčším súperom Vingegaarda, no na Tour 2023 sa do žltého dresu neobliekol ani raz. Prvé štyri etapy bol v žltom jeho tímový kolega Adam Yates, po ňom prebral dres lídra na jednu etapu Jai Hindley a od siedmej etapy bol na čele celkovej klasifikácie Jonas Vingegaard.

Až do pätnástej etapy mal Vingegaard len malý náskok pred Pogačarom, no potom prišiel prvý bod zlomu v šestnástej etape – horskej časovke.

Časovku vyhral Vingegaard so suverénnym náskokom 1:38 min pred Tadejom Pogačarom.

Stále však nebolo ešte vôbec definitívne rozhodnuté o víťazovi Tour de France. Po časovke nasledovala náročná kráľovská horská etapa, ktorá bola pre Pogačara druhým a definitívnym bodom zlomu.

V záverečnom stúpaní Col de la Loze stúpaní Pogačar neudržal tempo, viditeľne sa trápil, na čo reagoval Vingegaard zrýchlením a po dojazde cieľom mal v celkovom hodnotení suverénny náskok 7:35 minúty.

Tadej Pogačar sa dočkal malej odplaty pri víťazstve predposlednej etapy, keď v šprinte porazil Jonasa Vingegaarda, aj keď v celkovej klasifikácii mu to veľmi nepomohlo.

Jonasovi Vingegaardovi sa tak úspešne podarilo obhájiť žltý dres z Tour de France a do Paríža prišiel s veľkou rezervou 7:29 minúty pred Pogačarom.

Obviňujú ho z dopingu

Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Jonas Vingegaard sa v posledných dňoch čoraz častejšie stretáva s otázkami ohľadom dopingu, pretože v horskej časovke na Tour de France predviedol absolútne dominantný výkon, ktorým deklasoval nielen Tadeja Pogačara, ale všetkých ostatných pretekárov.

Svoj výkon potvrdil aj o deň neskôr v kráľovskej etape, v ktorej definitívne zlomil Pogačara a vytvoril si výrazný náskok (7:35 min) na čele celkovej klasifikácie.

„Chápem ten skepticizmus. Chápem, že pre niektorých ľudí je ťažké uveriť cyklistike vzhľadom na to, čo sa stalo v minulosti. Ale sme iní jazdci ako vtedy,“ povedal Vingegaard.

O tom, ako je možné že Jonas Vingegaard vyhral časovku na Tour de France takým obrovským rozdielom, si môžete prečítať tu.

„A s rukou na srdci môžem povedať: Neberiem nič, nerobím nič, čo je zakázané. Neberiem nič, čo by som nedal svojej dcére.“

Vingegaard, Pogačar a všetci jazdci ich tímov Jumbo-Visma a UAE Emirates podstúpili po časovke aj dodatočné krvné testy na doping.

V rozhovoroch pre holandský portál NOS po opakovaných otázkach o dopingu bola jeho odpoveď ostrejšia: „Môžem povedať, že to nie sú časy ako s Lanceom Armstrongom. Jazdíme na iné palivo ako Armstrong.“

„Šport je teraz jednoznačne iný. Som šťastný, že som v utorok vyhral etapu a som si stopercentne istý, že tie víťazstvá mi už nikto nevezme,“ dodal Jonas Vingegaard.

„Je to pocit hrdosti a šťastia“

Jonas Vingegaard na Tour de France 2023. Foto: A.S.O.

„Je to pocit hrdosti a šťastia – vyhrávame Tour už po druhýkrát. Je to naozaj úžasné,“ povedal Jonas Vingegaard v rozhovore po poslednej etape.

„Dnešný deň so všetkými dánskymi ľuďmi tu bol naozaj úžasný. Musím poďakovať nielen môjmu tímu a rodine, ale celému Dánsku. Podporujú ma a som za to naozaj vďačný.“

„Bola to dlhá cesta, ale aj tak rýchlo ubehla. Pretekáme každý deň a ide to skutočne rýchlo. Boli to super ťažké preteky a skvelý boj medzi mnou a Tadejom. Celú cestu som si to užil,“ dodal Vingegaard.

Aktuality

Včera 21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

Včera 17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

Včera 16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

Včera 15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

Včera 14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

Zavrieť reklamu