Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ako je možné, že Jonas Vingegaard vyhral časovku na Tour de France takým obrovským rozdielom?

Bohužiaľ, častá odpoveď fanúšikov i nefanúšikov cyklistiky je "doping". V skutočnosti však predchádzala víťazstvu Vingegaarda v časovke dlhá príprava, plánovanie stratégie a špecializované tréningy.
Martin Sarvaš
Foto: Jumbo-Visma / Cor Vos

Jonas Vingegaard predviedol v 22,4 km dlhej individuálnej časovke s prevýšením 636 metrov neuveriteľný výkon a dokázal poraziť druhého najrýchlejšieho Tadeja Pogačara až o 1:38 minúty. Tretí skončil tímový kolega víťaza etapy Wout van Aert so stratou 2:51 minúty.

Vingegaard bol jediným jazdcom, ktorému sa podarilo prekročiť hranicu priemernej rýchlosti 40 km/h a časovku absolvoval s časom 32:36 min a priemernou rýchlosťou 41,227 km/h, zatiaľ čo druhý Pogačar mal priemernú rýchlosť 39,26 km/h.

Ako je však možné, že sa Vingegaardovi podarilo absolútne deklasovať Pogačara a vlastne všetkých jazdcov na Tour de France?

Bohužiaľ, častá odpoveď fanúšikov i nefanúšikov cyklistiky je „doping“. V skutočnosti však predchádzala víťazstvu Vingegaarda v časovke dlhá príprava, plánovanie stratégie a špecializované tréningy.

Stratégia bez výmeny bicykla

Tím Jumbo-Visma sa chystal na túto horskú časovku už od momentu, keď zverejnili trasu Tour, čo v rozhovore pre Het Nieuwsblad potvrdil športový riaditeľ a tréner Arthur van Dongen.

Prvá vec, ktorú tím riešil, bolo, či budú pred záverečným stúpaním meniť časovkársky bicykel za klasický.

„Analyzovali sme trasu a už v marci som si vytvoril plán s Jonasom a diskutovali sme o zmene bicykla, pretože nebolo veľmi jasné, či by sme ho mali zmeniť alebo nie,“ povedal pre Velo výkonnostný manažér tímu Jumbo-Visma Mathieu Heijboer.

Pozrite si tiež

„Povedal som mu, že som za to, aby sa bicykel nemenil a súhlasil. U Jonasa to ani neprichádzalo do úvahy,“ povedal Heijboer.

„Robili sme nejaké výpočty a podľa nášho názoru to nedávalo zmysel,“ potvrdil taktiku Arthur van Dongen.

Zatiaľ čo Vingegaard bicykel nemenil, tím UAE Emirates sa rozhodol, že bicykel vymenia. Pogačar stratil pri výmene bicykla celkovo maximálne 15 sekúnd, čo však pri celkovej strate 1:38 minúty nie je až tak veľa. Najväčší rozdiel bol teda vo výkone jazdcov, nie vo výbave.

Trať mal dobre naštudovanú

Vingegaard šiel do Passy už začiatkom mája pred jeho výškovým táborom v Sierra Nevade, aby si naštudoval trať časovky.

„Už si to vedel predstaviť, samozrejme sme nakrútili nejaké videá a dnes sme len dúfali v dobré nohy,“ hovorí Heijboer.

„Vedel som len, že Jonas sa dnes ráno cítil naozaj dobre a bol skutočne spokojný s časovkou a traťou. A tiež, že sa zotavuje naozaj dobre.“

Už od štartu bolo vidno, že Vingegaard ide úplne naplno a sebavedome išiel aj v zjazdoch, v ktorých dosiahol maximálnu rýchlosť zo všetkých štartujúcich, až 81,9 km/h, zatiaľ čo Pogačar išiel v zjazde maximálne 78,8 km/h.

Ľahký bicykel a pravidelné tréningy na časovke

Okrem dlhej prípravy na horskú časovku na Tour de France mal Vingegaard tiež špeciálne upravený bicykel bez laku, čím ušetrili približne 100 gramov na hmotnosti bicykla a dánsky cyklista trénoval až trikrát za týždeň na časovke, aby si zvykol na aerodynamickú jazdeckú polohu s čo najefektívnejším prenosom výkonu do pedálov.

„Vo svojej aero pozícii dokáže preniesť do pedálov veľa sily. Najmä na tejto poslednej plytkej časti tri a pol kilometra [po Côte de Domancy] si môže sadnúť do svojej aero pozície a jednoducho ísť,“ dodal Heijboer.

Aktuality

Včera 21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

Včera 17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

Včera 16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

Včera 15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

Včera 14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

Zavrieť reklamu