Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Ako je možné, že Jonas Vingegaard vyhral časovku na Tour de France takým obrovským rozdielom?

Bohužiaľ, častá odpoveď fanúšikov i nefanúšikov cyklistiky je "doping". V skutočnosti však predchádzala víťazstvu Vingegaarda v časovke dlhá príprava, plánovanie stratégie a špecializované tréningy.
Martin Sarvaš
Foto: Jumbo-Visma / Cor Vos

Jonas Vingegaard predviedol v 22,4 km dlhej individuálnej časovke s prevýšením 636 metrov neuveriteľný výkon a dokázal poraziť druhého najrýchlejšieho Tadeja Pogačara až o 1:38 minúty. Tretí skončil tímový kolega víťaza etapy Wout van Aert so stratou 2:51 minúty.

Vingegaard bol jediným jazdcom, ktorému sa podarilo prekročiť hranicu priemernej rýchlosti 40 km/h a časovku absolvoval s časom 32:36 min a priemernou rýchlosťou 41,227 km/h, zatiaľ čo druhý Pogačar mal priemernú rýchlosť 39,26 km/h.

Ako je však možné, že sa Vingegaardovi podarilo absolútne deklasovať Pogačara a vlastne všetkých jazdcov na Tour de France?

Bohužiaľ, častá odpoveď fanúšikov i nefanúšikov cyklistiky je „doping“. V skutočnosti však predchádzala víťazstvu Vingegaarda v časovke dlhá príprava, plánovanie stratégie a špecializované tréningy.

Stratégia bez výmeny bicykla

Tím Jumbo-Visma sa chystal na túto horskú časovku už od momentu, keď zverejnili trasu Tour, čo v rozhovore pre Het Nieuwsblad potvrdil športový riaditeľ a tréner Arthur van Dongen.

Prvá vec, ktorú tím riešil, bolo, či budú pred záverečným stúpaním meniť časovkársky bicykel za klasický.

„Analyzovali sme trasu a už v marci som si vytvoril plán s Jonasom a diskutovali sme o zmene bicykla, pretože nebolo veľmi jasné, či by sme ho mali zmeniť alebo nie,“ povedal pre Velo výkonnostný manažér tímu Jumbo-Visma Mathieu Heijboer.

Pozrite si tiež

„Povedal som mu, že som za to, aby sa bicykel nemenil a súhlasil. U Jonasa to ani neprichádzalo do úvahy,“ povedal Heijboer.

„Robili sme nejaké výpočty a podľa nášho názoru to nedávalo zmysel,“ potvrdil taktiku Arthur van Dongen.

Zatiaľ čo Vingegaard bicykel nemenil, tím UAE Emirates sa rozhodol, že bicykel vymenia. Pogačar stratil pri výmene bicykla celkovo maximálne 15 sekúnd, čo však pri celkovej strate 1:38 minúty nie je až tak veľa. Najväčší rozdiel bol teda vo výkone jazdcov, nie vo výbave.

Trať mal dobre naštudovanú

Vingegaard šiel do Passy už začiatkom mája pred jeho výškovým táborom v Sierra Nevade, aby si naštudoval trať časovky.

„Už si to vedel predstaviť, samozrejme sme nakrútili nejaké videá a dnes sme len dúfali v dobré nohy,“ hovorí Heijboer.

„Vedel som len, že Jonas sa dnes ráno cítil naozaj dobre a bol skutočne spokojný s časovkou a traťou. A tiež, že sa zotavuje naozaj dobre.“

Už od štartu bolo vidno, že Vingegaard ide úplne naplno a sebavedome išiel aj v zjazdoch, v ktorých dosiahol maximálnu rýchlosť zo všetkých štartujúcich, až 81,9 km/h, zatiaľ čo Pogačar išiel v zjazde maximálne 78,8 km/h.

Ľahký bicykel a pravidelné tréningy na časovke

Okrem dlhej prípravy na horskú časovku na Tour de France mal Vingegaard tiež špeciálne upravený bicykel bez laku, čím ušetrili približne 100 gramov na hmotnosti bicykla a dánsky cyklista trénoval až trikrát za týždeň na časovke, aby si zvykol na aerodynamickú jazdeckú polohu s čo najefektívnejším prenosom výkonu do pedálov.

„Vo svojej aero pozícii dokáže preniesť do pedálov veľa sily. Najmä na tejto poslednej plytkej časti tri a pol kilometra [po Côte de Domancy] si môže sadnúť do svojej aero pozície a jednoducho ísť,“ dodal Heijboer.

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu