Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan sa rozlúčil s Tour de France. Jeho rekordné úspechy však tak skoro nikto neprekoná

Peter Sagan priniesol na Tour de France a všeobecne do cyklistiky nielen svoj talent, ale aj svoju osobnosť, ktorá bude v budúcnosti určite chýbať v profesionálnom pelotóne.
Martin Sarvaš
19. etapa Tour de France 2023. Foto: A.S.O. / Ashley Gruber & Jered Gruber

Peter Sagan vyhral od roku 2012 rekordných sedem zelených dresov na Tour de France. A pritom si dal ešte jeden rok prestávku, keď ho komisári z pretekov vylúčili pre incident pri páde Cavendisha v roku 2017.

Na Tour Sagan vo svojej ére jednoducho ukázal, že v bodovacej súťaži naňho jednoducho nemal nikto. Nenadarmo dostal už pri premiére na Tour prezývku Tourminator.

Peter Sagan vyhral na Tour 12 etáp, 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí, takže dohromady má 44 pódiových umiestnení z Tour de France. V zelenom drese odjazdil dohromady 130 dní a 4 dni bol oblečený v žltom.

Peter Sagan však nepriniesol na Tour de France, a vlastne všeobecne do profesionálnej cyklistiky, iba svoj talent, ale aj svoju osobnosť. A to je práve to, čím sa odlíšil od všetkých ostatných.

Či už to boli originálne oslavy výhier, svojský štýl pretekania a skvelá technika jazdy, flegmatická komunikácia i vyjadrovanie špecifickým “nosovým” hlasom v rozhovoroch, jazdy po zadnom kolese všade, kde to bolo možné či doberanie si iných jazdcov v priamych prenosoch.

Jednoducho bol a vždy bude pre fanúšikov jediný Peter Sagan. A to nielen pre Slovákov, ale pre celý svet.

Saganove rekordy tak skoro nikto neprekoná

Tour de France 2023 je však poslednou, na ktorej trojnásobný majster sveta štartoval, keďže sezóna 2023 je pre Petra Sagana poslednou v profesionálnom pelotóne.

Nie je žiadnym prekvapením, že Peter Sagan už v súčasnosti nedosahuje podobné výsledky ako na vrchole kariéry. Vo veľmi úprimnom rozhovore nedávno priznal, že je pripravený ukončiť profesionálnu kariéru a ak by nešiel na Tour de France, skončil by ešte skôr.

Na Tour 2023 sa mu podarilo umiestniť v najlepšej desiatke len raz, keď skončil ôsmy v 11. etape.

Pozrite si tiež

Peter Sagan sa však dosiahol v minulosti na Tour de France mnoho úspechov, ktoré tak skoro nikto neprekoná. Najmä zisk siedmich zelených dresov, ktorý sa v histórii pretekov nepodaril zatiaľ nikomu inému.

Pred Saganom držal rekord Erik Zabel so šiestimi zelenými dresmi, no v súčasnosti majú aktívny pretekári s potenciálom zisku ďalších zelených dresov len po jednom víťazstve bodovacej súťaže – Wout van Aert, Sam Bennett a Jasper Philipsen.

Štatisticky najúspešnejším rokom na Tour de France bol pre Sagana rok 2018, kedy sa mu podarilo v top10 skončiť až 13-krát, z čoho trikrát etapu vyhral a obliekol si aj žltý dres.

Najväčšie úspechy Petra Sagana na Tour de France

  • 7-krát vyhral zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže
  • 12-krát sa tešil z etapového víťazstva
  • 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí
  • 92-krát sa umiestnil v etape v top10
  • 130 dní bol oblečený v zelenom drese
  • 4 dni bol oblečený v žltom drese
  • pri svojej prvej účasti v roku 2012 vyhral hneď prvú etapu

Vždy sa spoliehal iba sám na seba

Peter Sagan na Tour de France 2012. Foto: Archív Petra Sagana / Liquigas – Cannondale

V nedávnom rozhovore spomínal Sagan na svoje legendárne šprinty na Tour de France a povedal, že sa vždy spoliehal iba sám na seba, keďže nikdy nemal „šprinérske vlaky“ ako iné tímy.

„Uvidíme, kam to dotiahne Philipsen alebo iný, ale ja som nemal také možnosti [ako on]. Vždy som si vyberal na základe toho, čo je možné dosiahnuť v kariére alebo do akého tímu môžem ísť a vždy sme mali aj lídra na celkové poradie, takže tím sa nedal vyskladať tak, že by všetci išli iba na leadout do šprintu.“

„Vždy som sa spoliehal iba sám na seba. Nikdy som nebol vyslovene šprintér, ako keď sa teraz stavajú základy na tom, že sa idú vyhrávať šprinty. Ja som bol vždy jazdec ‚všeho druhu‘, a keď sme počas etapy útočili na šprintérov, celý tím musel byť dostatočne silný na to, aby dokázal to tempo vydržať a odtiahnuť celú etapu,“ povedal Peter Sagan.

„Niektoré moje víťazstvá boli určite veľmi silové, z pohľadu tímovej práce a vďaka mojej technike a pohybu v balíku som sa dokázal prebojovať aj v šprintoch dopredu, ale nikdy by som nepovedal, že som bol čistokrvný šprintér,“ dodal trojnásobný majster sveta.

„Najlepšou spomienkou je moja prvá Tour“

Peter Sagan na Tour de France 2012. Foto: Archív Petra Sagana / Liquigas – Cannondale

Sagan priznal, že nie vždy ho to na Tour bavilo: „Budúci rok mi to určite nebude chýbať. Sú to najväčšie preteky na svete, ale v skutočnosti som si to užil len prvé dva razy.“

„Vtedy to bolo pre mňa ešte nové a dosahoval som skvelé výsledky. Keď to zažijete častejšie, uvedomíte si, že to vlastne spôsobuje len stres. Najlepšou spomienkou je moja prvá Tour, prvé víťazstvo, prvý zelený dres. Mal som toho potom dosť.“

Peter Sagan už v posledných rokoch nedosahuje veľké úspechy a za posledné štyri roky sa tešil z víťazstva na pretekoch celkovo osemkrát.

Naposledy vyhral etapu na Tour v roku 2019, keď v záverečnom šprinte porazil Wouta van Aerta, Matta Trentina i Sonnyho Colbrelliho.

Prvé víťazstvo Petra Sagana na Tour de France v roku 2012:

Tour de France mu zmenila život

„Tour vytvára zvláštne, intenzívne emócie, ale musíte trpieť, aby sa to kúzlo stalo,“ povedal Sagan v rozhovore pre Cyclingnews.

„Samozrejme, že som Tour vďačný, zmenilo mi to život. Víťazstvá v etapách a zisk siedmich zelených dresov mi zmenili život. Každý jazdec sníva o jazde na Tour de France a o víťazstve v etape, ale myslím si, že každý jazdec má k Tour vzťah lásky a nenávisti. Ja určite áno.“

„Chcem zo seba vydať to najlepšie, čo najlepšie viem. Dúfam, že vyhrám etapu a budem v centre pretekov. Najdôležitejšie je dokončiť Tour v Paríži, bezpečne prejsť na Champs Elysees a osláviť ukončenie mojej poslednej Tour.“

„Bude to najlepší spôsob, ako ukončiť moju kariéru na Tour de France, vďaka čomu budem šťastný, spokojný a hrdý na to, čo som dosiahol,“ dodal Peter Sagan.

Kvíz: Dokážete spoznať známe hlášky Petra Sagana?

0%

"Bolesť je iba dočasná. Minúta, hodina, deň alebo rok, nakoniec ju nahradí niečo iné. Ak však skončím ja, bude trvať naveky."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Lance Armstrong - bývalý profesionálny cyklista z USA, vyhral 7-krát Tour de France, no priznal sa k dopingu a v roku 2012 mu vzali všetky tituly.

"Ľudia ma stretávajú na ulici a používajú slová ako ‘legenda’."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Veľmi sa teším, že sa toľko veľa ľudí prišlo pozrieť na klauna v zelenom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po návrate na Slovensko z jeho premiéry na Tour de France v roku 2012.

"Ak brzdíte, nevyhráte."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mario Cipollini - bývalý profesionálny cyklista z Talianska, majster sveta z roku 2002, vyhral 12 etáp na Tour de France, trikrát bodovaciu súťaž na Giro d'Italia a vyhral mnoho jednodňových pretekov a klasík.

"U mňa nezáleží aké je počasie, či prší alebo svieti slnko. Pokiaľ jazdím na bicykli, som najšťastnejší človek na svete."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mark Cavendish - profesionálny cestný cyklista z Veľkej Británie, vyhral zelený dres na Tour de France v roku 2011, bodovaciu súťaž na Giro v roku 2013 a na Vuelte v roku 2010. Je majstrom sveta z roku 2010 a na konte má 30 etapových výhier z Tour a mnoho titulov z jednodňových pretekov.

"Pretekám, aby som vyhrával, nie, aby som uspokojil ľudí."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bernard Hinault - bývalý profesionálny cyklista, pochádza z Francúzska, 5-krát vyhral Tour de France, 3-krát Giro d'Italia a 2-krát Vueltu. Je majstrom sveta z roku 1980. Je označovaný ako jeden z najlepších cyklistov histórie.

"Preteky vyhrávajú tí, ktorí najviac trpia."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Chcem vyhrať všetko."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď sa ho novinári opýtali, aké na jeho šancu na výhru majstrovstiev sveta.

"Čo dobre, s ko*otmi sa pretekám jak pri*ebaný, do pi*e."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po pretekoch Miláno - San Remo v roku 2017 po tom, ako jazdci, ktorí s ním boli v úniku nechceli spolupracovať.

"Cyklistika je ťažký šport. Nechcel by som, aby moje dieťa, ak by som niekedy nejaké mal, bolo profesionálnym cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď ešte nemal syna. Sme veľmi zvedaví, či z malého Marlona skutočne nevyrastie cyklista.

"Nerobím predpovede. Viem, čo dokážem a nesnažím sa myslieť príliš dopredu."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Nepočítam si kalórie a nepoznám tieto hodnoty. Nechávam sa viesť inštinktom, ktorý mi hovorí, koľko toho mám zjesť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Chris Froome - profesionálny cyklista z Veľkej Británie, štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro d'Italia. Na konte má viacero víťazstiev z etapových pretekov.

"Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď v roku 2012 vyhral tretiu etapu na Tour de France a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením beh Forresta Gumpa.

"Byť pápežom je omnoho náročnejšie ako byť cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po tom, ako sa v januári 2018 stretol s pápežom.

"Cyklisti s bolesťou žijú. Ak ju nedokážete zvládnuť, nevyhráte nič."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Stále preferujem horskú cyklistiku. Ale fakt je, že cestnou cyklistikou sa dokážem aj uživiť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, ktorý je momentálne najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete.

"Nie som superhrdina. Nezachraňujem životy. Som iba športovec. Robím to pre seba a ak sa ľudia z toho tešia, teším sa aj ja."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan na začiatku sezóny 2018.

"Cyklistika je nudný šport."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Ak by som mal sledovať cyklistiku, pozeral by som iba záverečných päť kilometrov," dodal Sagan v rozhovore v roku 2018 po tom, ako skončil druhý v poslednej etape na Vuelte.

"Mne sa športovkyne veľmi nepáčia a už vôbec nie cyklistky, lebo keď som videl prvé tri na majstrovstvách sveta, ktoré vyhrali, tak mali pomaly fúzy na tvári."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal 19-ročný Peter Sagan v rozhovore pre RTVS v roku 2010, ktorý bol jeho prvou sezónou v profi cyklistike.

"Nikdy to nebude jednoduchšie, iba vy budete rýchlejší."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Greg Lemond - bývalý profesionálny cyklista z Ameriky, trikrát vyhral Tour de France, raz Giro d'Italia a je dvojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike.

Výroky Petra Sagana

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Aktuality

18:45 Tahnee Seagrave vyhrala svetový pohár v zjazde vo Val di Sole, v mužoch dominoval Amaury Pierron (+video).

Tahnee Seagrave a Amaury Pierron dokazujú, že ich forma sa dostáva opäť na vrchol. Tahnee Seagrave vyhrala preteky svetového pohára po troch rokoch a Amaury sa z víťazstva tešil po prvýkrát po návrate medzi pásky po zranení.

Včera 19:51 Video: CTM Racing tím na pretekoch svetového pohára v endure v rakúskom Leogagnu.

Na sveťáku (EDR) v Leogangu to bola tento rok čistá šmýkačka. Ako sa s tým vysporiadali jazdci továrenského tímu CTM si pozriete vo vlogu.

Včera 17:25 Jasper Philipsen vyhral v šprinte tretiu etapu Okolo Belgicka.

Na druhom mieste skončil Olav Kooij a tretí finišoval Gerben Thijssen pred Timom Merlierom.

Včera 17:16 Giovanni Aleotti vyhral po záverečnom sóle 3. etapu Okolo Slovinska.

Aleotti zaútočil z vedúcej skupiny v zjazde po stúpaní Ravnica, 8 km pred cieľom kopcovitej etapy, svoje sólo úspešne priviedol až do cieľa a dostal sa aj do vedenia celkovej klasifikácie. Na druhom mieste skončil Jhonatan Narváez a tretí finišoval Jordan Jegat.

Včera 17:00 Joao Almeida vyhral horskú 6. etapu Okolo Švajčiarska, ktorú pre sneženie výrazne skrátili.

Etapa mala len 42 kilometrov a rozhodovalo sa v stúpaní Blatten (5,8 km / 8,8 %). Za Almeidom skončil na druhom mieste jeho tímový kolega z UAE Emirates a líder celkovej klasifikácie Adam Yates a tretí finišoval Mattias Skjelmose.

Zavrieť reklamu