Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Tréning a strava

Čo robí odborník na výživu v cyklistickom tíme? Odpovedá Martijn Redegeld z Jumbo-Visma

Odborník na športovú výživu tímu Jumbo-Visma Martijn Redegeld vysvetľuje, ako zabezpečuje, aby jazdci dostávali správnu výživu a doplnky počas tréningového kempu a ako prebieha osobný koučing jazdcov počas sezóny.
Biker

Správne prispôsobenie všetkých detailov vrátane výživy môže znamenať rozdiel v športoch vykonávaných na najvyššej úrovni. Jesť kvalitne z hľadiska zloženia a načasovania každý deň sa preto stáva veľmi dôležitým.

Odpovedá odborník na športovú výživu tímu Jumbo-Visma Martijn Redegeld:

Čo robí odborník na výživu v profesionálnom cyklistickom tíme?

Môj deň počas tréningového kempu začína veľmi skoro. Predtým, ako sa jazdci naraňajkujú, idem do jedálne prediskutovať s našimi kuchármi, ako bude vyzerať deň a akú výživu budú jazdci počas dňa potrebovať. Som tam aj vtedy, keď jazdci raňajkujú, takže sa môžu v prípade potreby pýtať. Ale vo všeobecnosti už vedia, čo majú raňajkovať.

Po raňajkách idem von pripraviť sa na tréning s ostatnými členmi tímu, ktorí medzitým prichystajú fľaše s vodou, regeneračné nápoje, tyčinky, gély – v podstate všetkého, čo treba vziať s jazdcami na tréning.

Niekedy sa zapojím do tréningov a niekedy zostanem v hoteli robiť inú prácu. Keď jazdci poobede končia tréning, snažím sa naplánovať si čo najviac času na jednotlivé rozhovory. Tréningové kempy sú ideálne na strávenie ďalšieho času spolu s pretekármi a prediskutovanie všetkých individuálnych plánov.

Večer pri večeri je to v podstate rovnaká rutina. Pred večerou vypočítavam, čo jazdci v ten deň ešte potrebujú zjesť na základe tréningových údajov. Potom to prediskutujem s kuchármi a zabezpečíme, aby bolo v bufete všetko úhľadne, aby sa mohli jazdci dobre najesť.

Prečítajte si tiež

Aký je váš názor na výživové doplnky?

Výživové doplnky sú doplnkom k základnému výživovému plánu. Takže najmä ako tu na tréningovom kempe je vytvorenie dobrého suplementačného plánu dôležitou súčasťou, pretože každý s tréningom ešte len začína. Musím zabezpečiť, aby všetci jazdci mali správne produkty a mohli si ich vziať v správny čas.

Má každý jazdec vlastný plán výživových doplnkov?

Je na zodpovednosti jazdcov, aby užívali správne doplnky v správny čas. Samozrejme si to najskôr prediskutujeme a spoločne vytvoríme plán. Na záver je mojou úlohou dať jazdcom dobrú radu o tom, ktoré doplnky sú užitočné a kedy ich treba použiť.

Ako často ste v kontakte s jazdcami?

Okrem pretekov a sústredení sa takmer denne rozprávam aj s jazdcami. Samozrejme, nie so všetkými každý deň, ale to je niečo, čo jednoducho musíte robiť. Doma aj na pretekoch ide najmä o plány, ktoré sme si spoločne vytvorili na sústredení.

Ako pomáhate novým jazdcom?

Je dôležité, aby noví jazdci boli samozrejme plne zapojení do všetkého, čo sa deje v tíme. Dôležitou súčasťou je aj výživa. S novými jazdcami napríklad rozoberáme, na čo sú zvyknutí, aké majú vzory, čo sa im páči a na čo môžu byť alergickí. Je tiež dôležité vytvoriť si dobrý individuálny plán s novými jazdcami.

Okrem toho venujeme zvýšenú pozornosť tomu, aby sme zabezpečili, že títo jazdci skutočne rozumejú tomu, ako môžu tento plán najlepšie implementovať. Jazdci, ktorí sú v tíme už nejaký čas, to všetko už vedia. Ale s novými chalanmi naozaj dbáme na to, aby vedeli všetko zvládnuť, či už na sústredení, alebo na pretekoch, ale aj doma. Toto je vlastne najväčšia výzva.

Rozhovor s Martijnom Redegeldom, odborníkom na výživu tímu Jumbo-Visma:

Aktuality

11:30 Viac ako 100 profesionálnych cyklistov stále nemá zmluvu pre sezónu 2023.

Kontrakty nemajú Mark Cavendish, Domenico Pozzovivo, Nairo Quintana a mnoho ďalších. (Cyclingnews)

Včera 13:25 Test: E-bike Merida eOne-Sixty 700.

Ideálny e-bike pre tých, čo sa chcú zabaviť aj na ľahších trailoch.

Včera 13:08 Video: Kto je na bicykli rýchlejší? Bodybuilder vs. šprintér.

Na velodróme sa proti sebe postavili profesionálny bodybuilder Brad Parker a profesionálny dráhový šprintér Harvey McNaughton. (GCN)

Včera 11:17 Video: Tieto zvukové efekty dokonale vystihujú, aké je to, keď zaútočí Tadej Pogačar.

Philippe Gilbert v nedeľu na kritériu Beking Monaco porazil Michaela Matthewsa aj dvojnásobného jazdca Tour de France Tadeja Pogačara.

Včera 11:05 Primož Roglič si stojí za vyjadrením, že za jeho pád na Vuelte môže Fred Wright.

Roglič údajne povedal pre slovinské rádio, že nemá v úmysle odvolať svoje komentáre o kontroverznom páde v závere 16. etapy Vuelta a España, po ktorom musel z pretekov odstúpiť. (Cyclingnews)

Zavrieť reklamu