Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S DVOJBALENÍM TRENIEK MEATLFLY IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Čo robí odborník na výživu v cyklistickom tíme? Odpovedá Martijn Redegeld z Jumbo-Visma

Odborník na športovú výživu tímu Jumbo-Visma Martijn Redegeld vysvetľuje, ako zabezpečuje, aby jazdci dostávali správnu výživu a doplnky počas tréningového kempu a ako prebieha osobný koučing jazdcov počas sezóny.
Biker
Čo robí odborník na výživu v cyklistickom tíme? Odpovedá Martijn Redegeld z Jumbo-Visma

Správne prispôsobenie všetkých detailov vrátane výživy môže znamenať rozdiel v športoch vykonávaných na najvyššej úrovni. Jesť kvalitne z hľadiska zloženia a načasovania každý deň sa preto stáva veľmi dôležitým.

Odpovedá odborník na športovú výživu tímu Jumbo-Visma Martijn Redegeld:

Čo robí odborník na výživu v profesionálnom cyklistickom tíme?

Môj deň počas tréningového kempu začína veľmi skoro. Predtým, ako sa jazdci naraňajkujú, idem do jedálne prediskutovať s našimi kuchármi, ako bude vyzerať deň a akú výživu budú jazdci počas dňa potrebovať. Som tam aj vtedy, keď jazdci raňajkujú, takže sa môžu v prípade potreby pýtať. Ale vo všeobecnosti už vedia, čo majú raňajkovať.

Po raňajkách idem von pripraviť sa na tréning s ostatnými členmi tímu, ktorí medzitým prichystajú fľaše s vodou, regeneračné nápoje, tyčinky, gély – v podstate všetkého, čo treba vziať s jazdcami na tréning.

Niekedy sa zapojím do tréningov a niekedy zostanem v hoteli robiť inú prácu. Keď jazdci poobede končia tréning, snažím sa naplánovať si čo najviac času na jednotlivé rozhovory. Tréningové kempy sú ideálne na strávenie ďalšieho času spolu s pretekármi a prediskutovanie všetkých individuálnych plánov.

Večer pri večeri je to v podstate rovnaká rutina. Pred večerou vypočítavam, čo jazdci v ten deň ešte potrebujú zjesť na základe tréningových údajov. Potom to prediskutujem s kuchármi a zabezpečíme, aby bolo v bufete všetko úhľadne, aby sa mohli jazdci dobre najesť.

Prečítajte si tiež

Aký je váš názor na výživové doplnky?

Výživové doplnky sú doplnkom k základnému výživovému plánu. Takže najmä ako tu na tréningovom kempe je vytvorenie dobrého suplementačného plánu dôležitou súčasťou, pretože každý s tréningom ešte len začína. Musím zabezpečiť, aby všetci jazdci mali správne produkty a mohli si ich vziať v správny čas.

Má každý jazdec vlastný plán výživových doplnkov?

Je na zodpovednosti jazdcov, aby užívali správne doplnky v správny čas. Samozrejme si to najskôr prediskutujeme a spoločne vytvoríme plán. Na záver je mojou úlohou dať jazdcom dobrú radu o tom, ktoré doplnky sú užitočné a kedy ich treba použiť.

Ako často ste v kontakte s jazdcami?

Okrem pretekov a sústredení sa takmer denne rozprávam aj s jazdcami. Samozrejme, nie so všetkými každý deň, ale to je niečo, čo jednoducho musíte robiť. Doma aj na pretekoch ide najmä o plány, ktoré sme si spoločne vytvorili na sústredení.

Ako pomáhate novým jazdcom?

Je dôležité, aby noví jazdci boli samozrejme plne zapojení do všetkého, čo sa deje v tíme. Dôležitou súčasťou je aj výživa. S novými jazdcami napríklad rozoberáme, na čo sú zvyknutí, aké majú vzory, čo sa im páči a na čo môžu byť alergickí. Je tiež dôležité vytvoriť si dobrý individuálny plán s novými jazdcami.

Okrem toho venujeme zvýšenú pozornosť tomu, aby sme zabezpečili, že títo jazdci skutočne rozumejú tomu, ako môžu tento plán najlepšie implementovať. Jazdci, ktorí sú v tíme už nejaký čas, to všetko už vedia. Ale s novými chalanmi naozaj dbáme na to, aby vedeli všetko zvládnuť, či už na sústredení, alebo na pretekoch, ale aj doma. Toto je vlastne najväčšia výzva.

Rozhovor s Martijnom Redegeldom, odborníkom na výživu tímu Jumbo-Visma:

Aktuality

15:18 Pozvánka: Kellys vás pozýva na otvorenie novej predajne Kellys Factory Store v Košiciach.

Kellys už 4. apríla otvorí novú podnikovú predajňu Kellys Factory Store v Košiciach.

15:04 E*Thirteen uviedli na trh nové kľuky Helix Race.

Sú hliníkové a určené ortodoxným jazdcom gravity disciplín.

14:36 Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS.

Systém umiestnený v nábojoch testovali počas pretekov Dwars Door Vlaanderen.

13:57 Video: Tréning na druhé kolo svetového pohára v disciplíne enduro v austráslkom Derby.

Už v sobotu sa uskutoční druhé kolo svetového pohára v disciplíne enduro. Jazdci to zatiaľ v tréningu nemajú vôbec jednoduché, nakoľko trate sú veľmi mokré a klzké. O pády a zaujímavé prejazdy teda nie je núdza.

12:41 Alaphilippe si po pretekoch Dwars Door Vlaanderen pridal dve hodiny tréningu.

Niekdajší majster sveta v cestnej cyklistike Julian Alaphilippe si po svojom 29. mieste v pretekoch Dwars Door Vlaanderen, ktoré mali vyše 183 km povedal, že pokračuje v tréningu.

Zavrieť reklamu