Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

UCI schválila špeciálny systém na úpravu tlaku v pneumatikách počas jazdy, stojí 4-tisíc eur

Technológiu Scope Atmoz plánujú používať pretekári už čoskoro na pretekoch Paríž-Roubaix.
Martin Sarvaš
UCI schválila špeciálny systém na úpravu tlaku v pneumatikách počas jazdy, stojí 4-tisíc eur

Holandský výrobca bicyklových kolies a komponentov Scope vyvinula v spolupráci s tímom DSM technológiu, ktorá umožňuje jazdcom upraviť tlak v pneumatikách počas jazdy.

Scope Atmoz umožňuje jazdcovi koleso nielen sfúknuť, ale aj dofúknuť. Výrobca uvádza, že „systém je možné nainštalovať na akékoľvek kolesá veľkosti 29″ (700c).“

Za cenu tohto systému si však môžete pokojne kúpiť veľmi slušný pretekársky cestný bicykel. Atmoz totiž stojí necelých štyri tisíc eur. Ale ak by ste ho chceli, výrobca ho na svojom e-shope ponúka aj skladom.

Novú technológiu už schválila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI) a oznámila, že používanie konkrétneho produktu Scope Atmoz je na pretekoch povolené.

Len nedávno predviedol Matej Mohorič úspešné využitie teleskopickej sedlovky pri víťazstve Miláno-San Remo, takže spolu s novým systémom Scope Atmoz budú mať možno čoskoro bicykle profesionálnych cyklistov viacero nových komponentov.

Ako funguje Atmoz?

V náboji kolesa je umiestnený vzduchový zásobník, ktorý je spojený mechanickými ventilmi a hadicou, ktorá vedie z náboja cez ráfik priamo do bezdušovej pneumatiky.

Tlak môže ovládať jazdec z riadidiel pomocou elektronického diaľkového ovládania (dvoch gombíkov) a momentálny tlak môže tiež sledovať na cyklopočítači, ktorý je so systémom bezdrôtovo prepojený.

Prečítajte si tiež

Hlavnou úlohou Atmozu je, aby si jazdec mohol  znížiť tlak v rozbitom teréne alebo napríklad na dlažobných kockách. Získa tým optimálny valivý odpor na rovnej asfaltke i hrboľatom teréne. Podľa Scope získa jazdec úpravou tlaku „zníženie valivého odporu až o 30 wattov“.

V správe UCI sa píše: „Systém riadenia tlaku v pneumatikách, schválený v súlade s článkom 1.3.004 predpisov UCI, je ovládaný tlačidlami na riadidlách a využíva mechanické ventily na reguláciu prietoku vzduchu medzi vzduchovou nádržou a bezdušovou pneumatikou. Systém nemení štrukturálnu integritu kolies a neobsahuje žiadne pohyblivé časti ani kompresory.“

Otestujú ho na Paríž-Roubaix

Podľa Cyclingnews by mali používať Atmoz pretekári tímu DSM už na monumente Paríž-Roubaix, ktorý sa uskutoční 17. apríla.

Cyclingnews tiež oslovili niekoľko tímov a výrobcov bicyklov a pýtali sa ich na Scope Atmoz. Niektorí povedali, že s konceptom experimentovali po minuloročnom daždivom a blatovom Paríž-Roubaix, ale výsledky ich údajne nepresvedčili.

Väčšina tímov a značiek sa stále zameriava na aerodynamiku bicyklov a výhody bezdušových pneumatík, pričom sa radšej vyhýbajú riziku novej technológie na tak prestížnom podujatí, akým je Paríž-Roubaix. Ak by sa ukázal Atmoz na Roubaix ako efektívny, je možné, že ho uvidíme aj na Tour de France, keďže piata etapa obsahuje až 11 sektorov dlažobných kociek.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu