Tím UAE Emirates je kompletne zaočkovaný, doktori nechcú riskovať nakazenie Covidom-19

Profesionálna cyklistika začne už čoskoro svoju tretiu sezónu počas trvania pandémie ochorenia Covid-19. S príchodom variantu omikron začali opäť výrazne pribúdať nakazení, no tím UAE Emirates s dvojnásobným víťazom Tour de France Tadejom Pogačarom nechce nič riskovať.
Šéf tímu Dr. Iñigo San Millán povedal pre Cyclingnews, že celý tím je „kompletne“ zaočkovaný a je pripravený splniť nový UCI „Health Pass“ – zdravotný preukaz pre štart na pretekoch Medzinárodnej cyklistickej únie.
Väčšina tímov sa sa stretla vo veľkých počtoch na tréningových kempoch počas decembra i januára a niekoľko tímov priznalo, že mali pozitívne prípady nakazených Covidom-19.
Po druhýkrát sa nakazil začiatkom januára aj Peter Sagan s bratom Jurajom, no po prekonaní ochorenia sa už opäť zapojili do tréningov.
Prečítajte si tiež
- Na pretekoch vo Francúzsku budú môcť štartovať iba zaočkovaní pretekári a žiadne výnimky nebudú
- Greg Van Avermaet viní očkovanie zo slabých výkonov: Som za očkovanie, nie som nejaký Djokovič
Dodržiavali prísne opatrenia
„Boli sme v Španielsku na tréningovom kempe so 70-80 ľuďmi na 12 dní, každé tri dni sme robili antigénové testy a nemali sme ani jeden prípad. Omikron bol všade a myslel som si, že to bude chaos,“ povedal šéf tímu UAE San Millán.
„To, že sme nemali žiadne pozitívne prípady bolo úžasné,“ priznal San Millán.
„Protokoly pre tím boli dosť prísne – museli mať negatívny test ešte pred vstupom do hotela, stále nosiť respirátory a zostať v bubline – zákaz opustiť hotel. Boli sme tiež jediní hostia v hoteli a personál bol fantastický. Možno vo väčšom hoteli s viacerými hosťami to bolo ťažšie kontrolovať.“
Podľa UCI bolo do konca roka 2021 zaočkovaných 82,5 percenta jazdcov resp. personálu v profesionálnych tímoch.
Keďže krajín, ktoré vyžadujú pre štart na pretekoch očkovanie, pribúda a UCI prijíma tiež prísne pravidlá, miera zaočkovanosti určite ešte vzrástla.
Očkovanie plánovali tak, aby jazdcov neoslabili
„Väčšina ľudí sa na deň alebo dva cíti trochu mimo,“ hovorí a dodáva San Millán, že riziká nakazenia vírusom sú oveľa nižšie. UAE Team Emirates starostlivo načasoval očkovanie jazdcov tak, aby nenarušili tréningy alebo preteky.
„Pracovali sme na plánoch jazdcov. Niektorí sa dali zaočkovať hneď po Tour de France alebo Giro d’Italia, kedy mali 15-dňový oddych. Teraz, mimo sezóny, veľa profesionálnych cyklistov dostalo buď vakcínu, alebo posilňovaciu dávku vakcíny, pretože sa už majú menej obáv z vedľajších účinkov.“
Podľa všetkého, postup UAE Team Emirates vyšiel, keďže Pogačar vyhral Tour de France o viac ako päť minút od svojho najbližšieho konkurenta, získal bronzovú medailu na olympijských hrách, vyhral dva monumenty – Liège-Bastogne-Liège a Okolo Lombardie – a tiež celkovévíťazstvá na pretekoch UAE Tour, Tirreno-Adriatico a Okolo Slovinska.
A nebol to len Pogačar, ktorý dosiahol úspechy. Joe Dombrowski vyhral etapu Gira, Rafal Majka vyhral etapu na Vuelea a viacero víťazstiev zaznamenali aj Ryan Gibbons, Juan Sebastian Molano a Diego Ulissi. Tím ukončil sezónu štvrtý v svetovom rebríčku UCI.
V sezóne 2022 sa chystá na štyri monumenty a dvoje preteky Grand Tour
Tadej Pogačar sa chystá v roku 2022 po prvýkrát v kariére na legendárny monument Okolo Flámska a celkovo má v pláne štyri z piatich monumentov a dvoje preteky Grand Tour – Tour de France a Okolo Španielska.
Okrem toho, že Slovinec získal tento rok na Tour de France už druhý žltý dres za sebou, vyhral aj Liège-Bastogne-Liège a Il Lombardia, čím sa stal tretím jazdcom v histórii, ktorý vyhral Tour a dva monumenty v tej istej sezóne.
Jediný monument, ktorý mu v programe chýba, je Paríž-Roubaix, no na konci sezóny sa plánuje chystať na ďalšie jednodňové preteky – Majstrovstvá sveta v Austrálii. Pomedzi to sa plánuje zúčastniť aj dvoch pretekov Grand Tour – pripravuje sa na návrat na Vueltu a samozrejme, že by chcel aj tretí titul na Tour.
Ako dobre poznáte Tadeja Pogačara?
Akej národnosti je Tadej Pogačar?
Akému športu sa venoval predtým, ako začal bicyklovať?
Tadej Pogačar je vysoký 176 cm. Viete, koľko váži?
Akú prezývku má Pogačar?
Koľko rokov má Tadej Pogačar?
Pogačar sa narodil 21. Septembra 1998 v slovinskej dedinke Klanec.
V akom tíme jazdí Tadej Pogačar?
Aký ročný plat má Tadej Pogačar v súčasnosti v tíme UAE Emirates-XRG?
Pogačarov 8-miliónový plat je najvyšším v histórii cyklistiky. Pre porovnanie, Peter Sagan zarábal vo svojich najlepších časoch 6 miliónov eur. V roku 2025 zarobil celkovo približne 12 miliónov eur, po zohľadnení platu, bonusov, sponzorských zmlúv a predaja vlastných produktov.
V ktorom roku začal jazdiť v tíme UAE Emirates?
Kto bol cyklistickým vzorom pre Tadeja Pogačara?
Na akých pretekoch Grand Tour zaznamenal Pogačar svoj prvý väčší úspech? (3. miesto v celkovom poradí)
Tadej Pogačar skončil celkovo tretí na Vuelta a España v roku 2019. Zvíťazil Primož Roglič a na druhom mieste skončil vtedajší majster sveta Alejandro Valverde.
Na bicykli akej značky jazdí Tadej Pogačar?
Koľkokrát vyhral celkové hodnotenie na Tour de France?
Tadej Pogačar získal žltý dres na Tour de France v rokoch 2020, 2021, 2024 a 2025.
Koľko peňazí získal Tadej Pogačar za celkové víťazstvo Tour de France 2025?
Akú medailu získal Tadej Pogačar na Olympijských hrách v Tokiu?
Zlato získal Richard Carapaz po 5,7-km sóle, zatiaľ čo Pogačar prehral šprint o striebro s Woutom van Aertom.
Aké monumenty vyhral v roku 2025?
Všetky tri monumenty vyhral Pogačar po dominantných sólo jazdách - Okolo Flámska po 18 km sóle, Liège–Bastogne–Liège po 35 km sóle a Okolo Lombardie po 33 km sóle.
Do ktorého roku má podpísanú zmluvu s UAE?
Je Tadej Pogačar najmladším víťazom v histórii Tour de France?
Tadej Pogačar je druhým najmladším víťazom v histórii Tour de France. Najmladším bol francúzsky cyklista Henri Cornet, ktorý vyhral ako 19-ročný Tour de France v roku 1904. Pogačar vyhral Tour po prvýkrát v roku 2020 ako 21-ročný.
Koľko výhier zaznamenal Pogačar celkovo v profesionálnej kariére?
Koľkokrát vyhral Tadej Pogačar majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike?
Pogačar získal dúhový dres v rokoch 2024 a 2025.
Tadej Pogačar vyhráva často po sólo únikoch. Aké bolo jeho najdlhšie sólo víťazstvo v kariére?
Svoje najdlhšie sólo víťazstvo dosiahol Pogačar na Strade Bianche v roku 2024 po útoku 81 km pred cieľom v štrkovom sektore Monte Sante Marie. Celkovo vyhral už 50-krát po osamotenej jazde.
Ako sa volá partnerka Tadeja Pogačara?




Zdieľajte vaše výsledky:















