Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Bundy

Veľký test: 15 nepremokavých búnd, ktoré vás ochránia v každom počasí

Najdrahší kúsok vo vašom šatníku sa oplatí vybrať čo najlepšie. Otestovali sme preto 15 búnd, ktoré vás ochránia v každom počasí.
Biker
Veľký test: 15 nepremokavých búnd, ktoré vás ochránia v každom počasí

Nepremokavá bunda bude pravdepodobne tým najdrahším kúskom oblečenia na bike, ktorý budete vlastniť. Šetriť sa v tomto konkrétnom prípade neoplatí – čím viac pustíte žilou, tým lepšiu bundu dostanete.

Čo robí bundu lepšou okrem toho, že sa vám páči? Predovšetkým priedušnosť, vodeodolnosť a strih, a v druhom rade odolnosť a množstvo funkčných detailov. To, akú kombináciu týchto vlastností potrebujete vy, už musíte vedieť sami. My sa vám však pokúsime pomôcť.

Priedušnosť sme na prvom mieste nespomenuli len tak. Je jedno, že je bunda na povrchu nepremokavá, ak ste pod ňou rovnako mokrí od vlastného potu. Záleží nielen na látke, ale aj na tom, ako je z nej bunda ušitá.

Ak máte obmedzený rozpočet a nemôžte si dovoliť high-tech látku ako napríklad Gore-Tex Active, ktorá dýcha neporovnateľne lepšie ako niektoré omnoho lacnejšie, vyberte si skôr čo najjednoduchšiu bundu bez zbytočných vreciek, no s čo najväčšími vetracími otvormi, ktoré môžete v prípade potreby rozzipsovať.

Priedušnosť ovplyvňujú aj vrstvy, ktoré si oblečiete pod bundu. Začnite preto vždy technickou spodnou bielizňou, ktoré pomáha odvádzať vlhkosť z pokožky.

Ak v bunde plánujete dupať do kopca, hľadajte tenšiu a ľahšiu látku, ktorá môže byť doplnená pár zosilnenými panelmi na vonkajších častiach rukávov. Ak, naopak, chcete skôr sedieť na lanovke, na priedušnosti už zaváži menej.

Naopak, na ceste dole budete potrebovať vyššiu odolnosť, ak sa na bikeparkovej trati vyváľate. Hľadajte preto už na dotyk odolne pôsobiacu látku.

A ak sa venujete viacerým športom alebo chcete aj bundu, v ktorej môžete vybehnúť do mesta, keď leje, na trhu je mnoho univerzálnych búnd, ktoré stále dobre fungujú aj na biku. Takou je aj víťaz tohto testu.

Na biku sa však na bunde predsa len oplatí mať pár špecifických vlastností. Dôležitý je napríklad tvarovaný strih s nižšie spustenou zadnou stranou a dlhšími rukávmi, ktoré neodhalia zápästia, ani keď predpažíte ruky.

Voľnejší strih možno bude mimo biku pohodlnejší, no na biku sa môže trepotať vo vetre. Kapucňa by sa mala dať natiahnuť aj na helmu.

Nakoniec je tu starostlivosť, ktorú si dobre naštudujte na visačkách. Bunda zostane nepremokavá, len ak sa o ňu budete správne a pravidelne starať.

Slovník pojmov

Priedušnosť

Tempo, akým látka dokáže prepúšťať paru zvnútra von. Označuje sa v gramoch na štvorcový meter za 24 hodín a v podstate určuje, ako teplo a mokro v bunde bude, keď sa začnete potiť.

PFC

Na vodeodolnú povrchovú úpravu (DWR – Durable Water Repellent) sa často používajú perfluorované chemikálie (PFC), ktoré sa však v prírode rozkladajú len veľmi pomaly. Veľa značiek ich preto prestáva používať.

Membrána

Tenký nepremokavý no paropriepustný film nanesený z vnútornej strany látky, ktorú vidíte na povrchu bundy.

Trojvrstvová látka

Látka, ktorá pozostáva z vonkajšej vrstvy, membrány/záteru a vnútornej podšívky. Vďaka vnútornej podšívke je o niečo odolnejšia, príjemnejšia na pokožke a ľahšie sa oblieka.

Dvojvrstvová látka

Dvojvrstvovej látke chýba podšívka – má len vonkajšiu vrstvu a membránu. Vďaka tomu je ľahšia, lepšie sa dá zbaliť, no na pokožke pôsobí gumene a môže sa lepiť na telo.

Detaily

Vodeodolné zipsy

Ľahko ich spoznáte vďaka hladkému tesneniu na povrchu, pre ktoré sa však trochu ťažšie zatvárajú a otvárajú. Zabraňujú vniknutiu dažďa a vetra a nahrádzajú légu (kus látky, ktorý býva našitý pod klasickými zipsami.

Spustená zadná časť

Bundy, ktoré sú v zadnej časti dlhšie, sú ideálne na bike, kde jazdíte v predklone. Ak si chcete kúpiť nejakú univerzálnu, v obchode sa skúste predkloniť. Bunda by mala stále chrániť kríže pred chladom a blatom striekajúcim od zadného kolesa.

Podšitý golier

Flísom podšitý golier nie je len príjemný, no mäkká podšívka pomáha nasať kvapky, ktorým sa podarí stiecť dovnútra.

Kapucňa kompatibilná s helmou

Niektorí možno uprednostňujú kapucňu pod helmou, no pre väčšinu bude praktickejšia kapucňa na helme. Dôležité je tiež, aby sa dala stiahnuť alebo inak nastaviť. Nebude tak zacláňať v periférnom videní a pri jazde ju nesfúkne dolu z helmy.

Vetracie otvory

Vetracie otvory dovoľujú chladnému vzduchu vniknúť dnu a ohriatemu ujsť von z bundy. Niektoré sú zipsovacie, iné sú stále otvorené, no zvrchu prekryté „strieškou“ z látky. Ak jazdíte s ruksakom, uistite sa, že neblokuje vetracie otvory. Ak sú zipsovacie, hodia sa obojsmerné zipsy.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu