Veľký test: 15 nepremokavých búnd, ktoré vás ochránia v každom počasí

Nepremokavá bunda bude pravdepodobne tým najdrahším kúskom oblečenia na bike, ktorý budete vlastniť. Šetriť sa v tomto konkrétnom prípade neoplatí – čím viac pustíte žilou, tým lepšiu bundu dostanete.
Čo robí bundu lepšou okrem toho, že sa vám páči? Predovšetkým priedušnosť, vodeodolnosť a strih, a v druhom rade odolnosť a množstvo funkčných detailov. To, akú kombináciu týchto vlastností potrebujete vy, už musíte vedieť sami. My sa vám však pokúsime pomôcť.
Priedušnosť sme na prvom mieste nespomenuli len tak. Je jedno, že je bunda na povrchu nepremokavá, ak ste pod ňou rovnako mokrí od vlastného potu. Záleží nielen na látke, ale aj na tom, ako je z nej bunda ušitá.
Ak máte obmedzený rozpočet a nemôžte si dovoliť high-tech látku ako napríklad Gore-Tex Active, ktorá dýcha neporovnateľne lepšie ako niektoré omnoho lacnejšie, vyberte si skôr čo najjednoduchšiu bundu bez zbytočných vreciek, no s čo najväčšími vetracími otvormi, ktoré môžete v prípade potreby rozzipsovať.
Priedušnosť ovplyvňujú aj vrstvy, ktoré si oblečiete pod bundu. Začnite preto vždy technickou spodnou bielizňou, ktoré pomáha odvádzať vlhkosť z pokožky.
Ak v bunde plánujete dupať do kopca, hľadajte tenšiu a ľahšiu látku, ktorá môže byť doplnená pár zosilnenými panelmi na vonkajších častiach rukávov. Ak, naopak, chcete skôr sedieť na lanovke, na priedušnosti už zaváži menej.
Naopak, na ceste dole budete potrebovať vyššiu odolnosť, ak sa na bikeparkovej trati vyváľate. Hľadajte preto už na dotyk odolne pôsobiacu látku.
A ak sa venujete viacerým športom alebo chcete aj bundu, v ktorej môžete vybehnúť do mesta, keď leje, na trhu je mnoho univerzálnych búnd, ktoré stále dobre fungujú aj na biku. Takou je aj víťaz tohto testu.
Na biku sa však na bunde predsa len oplatí mať pár špecifických vlastností. Dôležitý je napríklad tvarovaný strih s nižšie spustenou zadnou stranou a dlhšími rukávmi, ktoré neodhalia zápästia, ani keď predpažíte ruky.
Voľnejší strih možno bude mimo biku pohodlnejší, no na biku sa môže trepotať vo vetre. Kapucňa by sa mala dať natiahnuť aj na helmu.
Nakoniec je tu starostlivosť, ktorú si dobre naštudujte na visačkách. Bunda zostane nepremokavá, len ak sa o ňu budete správne a pravidelne starať.
Slovník pojmov
Priedušnosť
Tempo, akým látka dokáže prepúšťať paru zvnútra von. Označuje sa v gramoch na štvorcový meter za 24 hodín a v podstate určuje, ako teplo a mokro v bunde bude, keď sa začnete potiť.
PFC
Na vodeodolnú povrchovú úpravu (DWR – Durable Water Repellent) sa často používajú perfluorované chemikálie (PFC), ktoré sa však v prírode rozkladajú len veľmi pomaly. Veľa značiek ich preto prestáva používať.
Membrána
Tenký nepremokavý no paropriepustný film nanesený z vnútornej strany látky, ktorú vidíte na povrchu bundy.
Trojvrstvová látka
Látka, ktorá pozostáva z vonkajšej vrstvy, membrány/záteru a vnútornej podšívky. Vďaka vnútornej podšívke je o niečo odolnejšia, príjemnejšia na pokožke a ľahšie sa oblieka.
Dvojvrstvová látka
Dvojvrstvovej látke chýba podšívka – má len vonkajšiu vrstvu a membránu. Vďaka tomu je ľahšia, lepšie sa dá zbaliť, no na pokožke pôsobí gumene a môže sa lepiť na telo.
Detaily
Vodeodolné zipsy
Ľahko ich spoznáte vďaka hladkému tesneniu na povrchu, pre ktoré sa však trochu ťažšie zatvárajú a otvárajú. Zabraňujú vniknutiu dažďa a vetra a nahrádzajú légu (kus látky, ktorý býva našitý pod klasickými zipsami.
Spustená zadná časť
Bundy, ktoré sú v zadnej časti dlhšie, sú ideálne na bike, kde jazdíte v predklone. Ak si chcete kúpiť nejakú univerzálnu, v obchode sa skúste predkloniť. Bunda by mala stále chrániť kríže pred chladom a blatom striekajúcim od zadného kolesa.
Podšitý golier
Flísom podšitý golier nie je len príjemný, no mäkká podšívka pomáha nasať kvapky, ktorým sa podarí stiecť dovnútra.
Kapucňa kompatibilná s helmou
Niektorí možno uprednostňujú kapucňu pod helmou, no pre väčšinu bude praktickejšia kapucňa na helme. Dôležité je tiež, aby sa dala stiahnuť alebo inak nastaviť. Nebude tak zacláňať v periférnom videní a pri jazde ju nesfúkne dolu z helmy.
Vetracie otvory
Vetracie otvory dovoľujú chladnému vzduchu vniknúť dnu a ohriatemu ujsť von z bundy. Niektoré sú zipsovacie, iné sú stále otvorené, no zvrchu prekryté „strieškou“ z látky. Ak jazdíte s ruksakom, uistite sa, že neblokuje vetracie otvory. Ak sú zipsovacie, hodia sa obojsmerné zipsy.
Vaše komentáre