Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S FUNKČNOU ČELENKOU GARMIN IBA ZA 18,90€!
Poradňa

Návod: Ako hľadať alpské singletracky a ako by ste sa na nich mali správať

Ak sa chystáte na jazdiť do Álp, máme pre vás zopár tipov, ako sa povoziť aj mimo bikeparkov.


Biker
Návod: Ako hľadať alpské singletracky a ako by ste sa na nich mali správať
1. Čo očakávať

Alpy sú veľmi rozsiahle pohorie a typy trailov, ktoré v nich nájdete, tiež. Budú sa líšiť šírkou, povrchom, rýchlosťou aj zjazdnosťou. Práve to je ich čaro. Kým bikeparkové trate sa často ponášajú jedna na druhú, žiadne dva turistické chodníčky nebudú rovnaké.

Presne tým alpské singletracky sú – starými vychodenými chodníkmi, ktoré existovali už desaťročia pred tým, ako sa na nich zjavili prvé pneumatiky.

2. Kde ich hľadať

Traily ako ten na fotke spravidla nájdete ďaleko od alpských bikeparkov. To, či ich nájdete, nezáleží však len na schopnosti čítať terén a skúsenostiach, no z veľkej miery aj na šťastí.

Niekedy tie najlepšie traily nájdete, keď ich nečakáte, iné, ktoré vyzerali dobre na mape, sa ukážu ako strata času a drahocennej nadmorskej výšky. Určite však pomôže turistická mapa, no najlepšie bude skontaktovať sa s lokálnymi jazdcami, ktorí vám budú vedieť poradiť, kde hľadať tie najlepšie traily.

3. Ako sa na nich správať

Nechceme vám kaziť radosť, no na alpských singletrackoch by ste mali jazdiť čo najzodpovednejšie. Vaším cieľom by malo byť, aby po prejazde vyzerali presne tak, ako predtým.

Skúste sa preto vyhnúť driftovaniu a flekovaniu a striktne sa držte trailu – nerežte zákruty a nevyjazďujte nové skratky. Čím menej trail poškodíte, tým väčšia je šanca, že biky na ňom nebudú nikomu prekážať.

Zodpovedné jazdenie

V rôznych krajinách a regiónoch platia rôzne pravidlá. Uistite sa preto, že sú biky na trailoch povolené. Nejde pritom len o pokutu, ale aj o miestnych obyvateľov. Ak im nedáte dôvod sťažovať sa, úradom nedáte ani dôvod na zákazy.

Ako minimalizovať riziko na neznámych alpských trailoch?

1. Oči na stopkách

Alpy sú vysoké hory a keď ich už vyšliapete, žiadny singletrack, ktorý nájdete, si pravdepodobne nedáte dvakrát. Budete preto jazdiť prevažne naslepo a to znamená pozerať sa 50 – 100 m dopredu, aby ste mali dostatok času zareagovať na prekážky, spomaliť, prípadne zastaviť.

2. Pozor na nohy

Úzke turistické chodníčky majú ďaleko od vypreparovaných diaľnic bikeparkov. Dávajte si pozor na to, čo sa skrýva v poraste okolo trailu. To, čo vyzerá ako trsy trávy, môže skrývať kameň alebo peň. Celý čas myslite na to, kam vám trčia pedále a prehadzovač. Extra pozor si dávajte v zákrutách, keď máte jednu nohu nižšie ako druhú.

3. Stále pripravení

Na biku zaujmite trochu defenzívnejšiu pozíciu a buďte pripravení v poslednej sekunde uhnúť alebo pohltiť nečakaný náraz. Pri jazde naslepo nikdy neviete, čo sa skrýva za zákrutou alebo za horizontom. Buďte preto v strehu a koncentrujte sa na jazdenie. Na výhľady bude dosť času, keď zastavíte. Rátať musíte aj s divokými zvieratami, dobytkom a v neposlednom rade s ďalšími užívateľmi trailu.

4. S kamarátmi

Niektorí sme od povahy samotári, no v prípade neprebádaných trailov mimo bikeparkov je lepšie byť v skupine. Ak sa vám niečo stane, pomoc máte hneď poruke a kamarát pred vami sa hodí aj pri výbere stopy. Prvý by mal ísť spravidla ten najskúsenejší, aby vyberal stopu. Jeho sledovaním môžete zvoliť tú istú alebo lepšiu, ak vidíte, že mu nie úplne vyšla.

Vaše komentáre

Aktuality

12:13 Dusty Days 2023 sa uskutočnia koncom apríla v Kálnici.

Freeride podujatie Dusty Days majú na svedomí chalani z Bikes on Film v spolupráci s Freeride Bikepark Kálnica.

12:04 Bikecheck: Elektrobicykel CTM Switch Denisa Kohúta.

Denis Kohút je popredný slovenský zjazdár a okrem iného trénuje aj na elektrobicykli CTM Switch.

10:55 Musíte vidieť: Dokument zo zákulisia, keď Peter Sagan vyhral skvelým sólo útokom monument Okolo Flámska.

„Taktika bola jasná – chcel som prísť do cieľa sám,“ povedal Peter Sagan po víťazstve svojho prvého monumentu v kariére.

10:15 Video: Peter Sagan ukazuje obrovskú silu i rovnováhu v drepe na jednej nohe.

Tím TotalEnergies zverejnil pri želaní k Saganovým 33. narodeninám video, v ktorom drepuje na jednej nohe na mäkkej balančnej podložke.

10:00 Video: Peter Sagan hovorí o ukončení kariéry a návrate k horskému bicyklu.

„Je pre mňa dôležité tráviť čas so svojím synom Marlonom a vidieť život z rôznych uhlov, nielen ako cyklista,“ povedal Peter Sagan popri oznámení o ukončení profesionálnej kariéry po sezóne 2023.

Zavrieť reklamu