Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Technika jazdy

Návod: 6 tipov, ako zjazdovať rýchlo a bezpečne

Užite si viac zjazdov a menej pádov.
Biker

Foto: Red Bull Content Pool

Či už idete proti stopkám, Strava segmentom alebo proti kamarátom, nie je úplne najrozumnejšie ísť každý zjazd naplno. Ak chcete ísť na bike ísť aj zajtra a pozajtra, lepšie je jazdiť defenzívne a vyhnúť sa pádom. Poradíme vám, ako jazdiť rýchlo a pritom bezpečne.

1. Hlavu hore

Znie to ako jasná vec, no čím ťažší je terén, tým viac majú jazdci tendenciu sledovať ho tesne pred predným kolesom. Zameriavajte sa na to, po čom pôjdete, nie to, po čom idete. Pohľad ďaleko dopredu odhalí všetky záludnosti a dá vám viac času zareagovať včas a správne.

2. Chráňte si oči

Vo vysokých rýchlostiach je tok vzduchu rýchlejší. Ak budete žmúriť, zredukujete si zorné pole. Okuliare, či už slnečné,alebo zjazdové, tomu zabránia a ochránia oči aj pred hmyzom a blatom či prachom.

3. Pumpujte a pedálujte

V náročnom teréne je bezpečnejšie a často aj rýchlejšie pumpovať bike namiesto toho, aby ste sa snažili pedálovať. Pumpovanie znamená zatláčať bike do zeme na každom svahu smerujúcom nadol, a odľahčovať honiena svahoch smerujúcich nahor. Pedálovať začnite až vtedy, keď sa trail vyrovná.

4. Spustite päty

Päty spustite na pedáloch nižšie ako špičky,a pokúste sa väčšinu ťažiska preniesť na nohy. To umiestni ťažisko niekde k stredu bicykla, teda nízko. Pri brzdeníspustite päty ešte nižšie, keďže spomalenie bude chcieť preniesť vašu hmotnosť dopredu. Nenavážite sa tak na rajdy.

5. Snažte sa jazdiť plynulo

Neodrážajte bike od kameňov a nezadupávajte ho do nerovností. Zničíte tak seba,alebo bike. Do náročných sekcií vojdite radšej pomalšie,a vyjdite rýchlejšie. Rovnaké platí aj o zákrutách –pomalý nájazd, rýchly výjazd. Hľadajte čo najpriamejšie a najhladšie stopy.

6. Bavte sa

Ak sa budete na biku baviť, všetko pôjde samo. O nič predsa nejde –keby ste bojovali o titulmajstra sveta, nečítate si takéto články. S rozvahou a sebavedomím to ide ľahšie. Uvoľnite zovretie rajdov, uvoľnite celé telo,a tešte sa, že ste na bicykli.

Otestujte sa v naších kvízoch

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu