Klamú vás výrobcovia energetických gélov? Nová štúdia ukazuje, že mnohé obsahujú menej sacharidov, ako tvrdia

Energetické gély sú nenahraditeľnou súčasťou výbavy vytrvalostných športovcov, ktoré poskytujú rýchly prísun energie počas pretekov či náročných tréningov.
Čo sa však skutočne skrýva v malom vrecúšku, ktoré nosíte vo vrecku dresu? Pri výbere sa musíme spoliehať na informácie na obale a, bohužiaľ, tieto tvrdenia nemusia vždy zodpovedať realite.
Potvrdzuje aj štúdia publikovaná vo vedeckom časopise International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, ktorá spochybňuje presnosť nutričných hodnôt v energetických géloch.
Vedci analyzovali gély od ôsmich značiek vrátane Maurten, Precision Fuel a Science in Sport (SIS) a zistili, že niektoré obsahovali menej sacharidov a energie, ako tvrdili výrobcovia.
Jeden z autorov štúdie, Nick Tiller, uviedol na platforme X: „Zistili sme systematickú odchýlku smerom k nižšiemu obsahu energie a sacharidov oproti deklarovaným hodnotám.“
Čo teda skutočne obsahujú energetické gély?
Sedem z ôsmich testovaných značiek sa pohybovalo v rozmedzí odchýlky 15 % od uvádzaných hodnôt, čo je v súlade s normami platnými v USA, Kanade a Európe.
Najväčšie nezrovnalosti sa však ukázali pri géloch Spring Energy, ktoré obsahovali až o 70 % menej energie a o 72 % menej sacharidov, ako sa uvádzalo na obale.
Podľa štúdie, ak by sa športovec riadil odporúčaným príjmom dvoch 54 g balení gélov Spring Energy Awesome Sauce za hodinu, očakával by príjem 90 g sacharidov resp. 360 kcal. V skutočnosti by však dostal len 30 g sacharidov a 144 kcal.
Prečítajte si tiež
- Simon Yates o zmene stravy v cyklistike: Predtým sme mali na raňajky dve vajíčka a boli sme stále unavení. Teraz máme na raňajky kopu ryže
- Veda o výžive cyklistov: Ako maximalizovať váš výkon a regeneráciu
Naopak, najpresnejším produktom bol Maurten 100 gél, ktorý obsahoval len o 3 % viac kalórií, ako tvrdil obal, a presne deklarovaných 25 g sacharidov.
Veľmi presné boli aj Science in Sport (SIS) Beta Fuel gély, ktoré sa takmer zhodovali s uvedeným obsahom 158 kcal, s minimálnou odchýlkou 0,8 g sacharidov.
Prečo je to dôležité?
Nejde len o to, že nikto nechce byť zavádzaný. Nesprávne informácie na obale môžu mať vážne dôsledky na výkon i zdravie športovca.
Podľa štúdie publikovanej v novembri môže nedostatok sacharidov počas pretekov či intenzívneho tréningu zvýšiť riziko hypoglykémie, ktorá môže spôsobiť kognitívne problémy, stratu vedomia a iné závažné zdravotné komplikácie.
„Riziká sú obzvlášť vysoké v pretekoch na odľahlých miestach (napríklad v horách), kde môže čakanie na lekársku pomoc trvať dlhšie, a na ultra-vytrvalostných podujatiach, kde športovci trávia dlhé hodiny v relatívnej izolácii,“ upozorňujú autori štúdie.
Dlhodobé podvýživenie môže navyše viesť k zdravotným komplikáciám, ako je tzv. stav REDS – Relative Energy Deficiency in Sport [Relatívny energetický deficit v športe], ktorý môže narušiť fyziologické funkcie tela.
Štúdia taktiež upozorňuje, že nedostatočný príjem sacharidov vedie k zvýšenej hladine stresových hormónov, čo môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť riziko zranenia či ochorení spojených s pretrénovaním.
Čo s tým môžu robiť výrobcovia?
Autori štúdie vyzývajú výrobcov, aby venovali väčšiu pozornosť kontrole kvality a presnosti výrobného procesu.
Zároveň priznávajú, že ich analýza má isté obmedzenia. Kvôli finančným možnostiam testovali iba osem značiek z viac ako 20 dostupných na trhu. Výber značiek sa zakladal na ich popularite medzi športovcami a trénermi.
Testovali vždy len jeden produkt z každej značky, okrem Spring Energy, kde bola vykonaná sekundárna analýza.
„Odporúčame opatrnosť pri vyvodzovaní širších záverov z našej primárnej analýzy,“ uzatvárajú autori štúdie.