Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Colnago V4Rs Tadeja Pogačara na Strade Bianche 2024: Extrémne krátke kľuky, hookless ráfiky a bezduše

Ešte v roku 2022 mal Pogačar 172,5-milimetrové kľuky, minulý rok prešiel v strede sezóny na 170-milimetrové kľuky a tento rok odštartoval sezónu s ešte kratšími, 165-milimetrovými kľukami.
Martin Sarvaš
Colnago V4Rs Tadeja Pogačara na Strade Bianche 2024

Tadej Pogačar sa stal po druhýkrát v kariére víťazom slávnej talianskej klasiky Strade Bianche, tentokrát po neuveriteľnom 81-kilometrovom sóle.

Pre Pogačara to boli prvé preteky v sezóne 2024, no napriek tomu ukázal skvelú formu, keďže vyhral po šialenom 81-kilometrovom sóle a útoku v štrkovom sektore Monte Sante Marie, takže posledné dve hodiny išiel na čele osamote.

Pogačar dosiahol víťazstvo Strade Bianche na bicykli Colnago V4Rs, ktoré sa však v zopár komponentoch líšilo od jeho špecifikácie v predošlých sezónach.

Najväčšou, aj keď nie veľmi viditeľnou, zmenou je pravdepodobne dĺžka kľúk. Ešte v roku 2022 mal Pogačar 172,5-milimetrové kľuky, minulý rok prešiel v strede sezóny na 170-milimetrové kľuky a tento rok odštartoval sezónu s ešte kratšími, 165-milimetrovými kľukami.

Pozrite si aj ďalšie bicykle profesionálnych cyklistov

Pogačar má radenie Shimano Dura-Ace Di2 s prevodníkmi Carbon-Ti s rozsahom 54-40t a kazetou Dura-Ace s rozsahom 11-34t. Brzdové kotúče nemá od Shimana a namiesto nich mu mechanici namotnovali kotúče X-Rotor SteelCarbon 3 (160 mm vpredu, 140 mm vzadu).

Na kolesách Enve SES 4.5, ktoré majú ráfiky typu hookless, mal bezdušové plášte Continental Grand Prix 5000 S TR so šírkou 30 mm a tlakom 3,3 baru vpredu a 3,5 baru vzadu. Aj keď bezhákové ráfiky dostávajú v posledných týždňoch dosť veľa kritky (pre problémy s vyzúvaním plášťov za jazdy v tíme Lotto Dstny), u kolies Enve s nimi problémy nemajú.

Pozrite si tiež

Ďalšia zmena v špecifikácii u Pogačara nastala u sedla, ktoré vymenil za model Prologo Nago R4 147, pričom ešte vlani sedával na sedle Scratch M5.

Tadej Pogačar má tiež veľmi úzke riadidlá, pričom šírka jeho kokpitu Enve SES AR In-Route je len 37 cm vo vrchnej časti, zatiaľ čo v spodnej časti majú šírku 39 cm.

Fanúšikov a divákov však nezaujal na Strade Bianche iba obdivuhodný výkon 25-ročného Slovinca, ale nezvyčajný doplnok na jeho bicykli. Pogačar mal na svojom bicykli Colnago V4Rs pod sedlom niečo, čo ľudia nedokázali identifikovať a hádali, čo by to mohlo byť.

Vyzeralo to ako klasická malá podsedlová taštička, v ktorej sa nosí náhradná duša, náradie či bombička na dofúkanie pneumatiky.

Ako sa neskôr ukázalo, pod sedlom nebolo nič výraznejšie zaujímavé. V malej taštičke Scicon mal totiž pod sedlom senzor od Velonu, ktorý zbiera dáta o výkone, rýchlosti, polohe a pod. Záhada vyriešená.

Špecifikácia

Colnago V4Rs Tadeja Pogačara na Strade Bianche 2024

Colnago V4Rs Tadeja Pogačara na Strade Bianche 2024
 • Rám: Colnago V4Rs
 • Veľkosť rámu: 48,5 cm (Pogačar meria 176 cm)
 • Stredové zloženie: CeramicSpeed
 • Hlavové zloženie: CeramicSpeed SLT
 • Radenie: Shimano Dura-Ace R9200; 2×12
 • Powermeter: Obojstraný Shimano Dura Ace FC-9200P
 • Kľuky : Shimano Dura-Ace FC-R9200-P
 • Dĺžka kľúk: 165 mm
 • Prevodníky: Carbon-Ti 54-40T
 • Kazeta: Shimano Dura-Ace CS-R9200, 11-34
 • Reťaz: Shimano XTR 12-rýchlostná M-9100
 • Kolesá: Enve SES 4.5 (50mm vpredu / 55mm vzadu)
 • Plášte: Bezdušové Continental Grand Prix 5000 S TR; 30 mm
 • Brzdové kotúče: X-Rotor SteelCarbon 3 (160 mm vpredu, 140 mm vzadu)
 • Integrovaný kokpit: Enve SES AR In-Route
 • Šírka riadidiel: 370 mm vo vrchnej časti (brzdové páky); 390 mm v spodnej časti
 • Dĺžka predstavca: 125 mm
 • Pedále: Shimano Dura-Ace PD-R9100
 • Sedlo: Prologo Nago R4 147
 • Sedlovka: Darimo Custom Carbon
 • Košíky na fľašu: Elite Leggero Carbon

Aktuality

Včera 22:40 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

Včera 18:18 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Včera 17:37 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.

Včera 12:42 Zranený fotograf fotí televízny prenos z Giro d’Italia a vytvára skvelé umelecké fotografie.

Jered Gruber je bezpochyby jedným z najlepších fotografov cestnej cyklistiky na svete. Musel však podstúpiť operáciu kolena, kvôli čomu nemôže fotiť na Gire, a tak si vymyslel skutočne kreatívny spôsob, ako zachytiť momenty na talianskej Grand Tour.

Včera 11:41 Fotogaléria: 15 skvelých fotografií z víťazstva Juliana Alaphilippea na Giro d’Italia.

„Išli sme najprv vo veľkej skupine a potom som si spolu s Mircom Maestrim povedal: Ideme. Aj on si dnes naozaj zaslúžil vyhrať, bol úžasný a spolupracovalo sa nám super.“

Zavrieť reklamu