Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

5 tipov ako sa po Vianociach vrátiť späť k cyklistike

Sviatky sú za nami a tak voľnejšie obdobie vystrieda opäť čas na trénovanie, zlepšovanie cyklistických zručností a zvyšovanie fyzickej kondície. Či už jazdíte na cestnom bicykli alebo sa naháňate po trailoch, tu je 5 tipov, ktoré vám návrat do sedla uľahčia.
Matúš Bušík
5 tipov ako sa po Vianociach vrátiť späť k cyklistike

Po Vianociach je dôležité dostať sa späť a nadobudnúť stratenú svalovú hmotu, rytmus a vytvoriť si tréningovú rutinu. Toto všetko vám pomôže byť vo forme na prvých náročných jarných výjazdoch alebo pretekoch.

Nebojte sa, stále máte dostatok času, ale iba v tom prípade, že na to pôjdete systematicky.

5 užitočných tipov ako sa po sviatočnom období dostať späť do formy

Nie je ľahké získať späť stratenú formu a bude to ešte ťažšie ak ste sa tieto Vianoce príliš nekontrolovali.

V predošlom článku sme vám ukázali ako dlho trvá strata fyzickej kondície a jej špecifických zložiek.

Ak ste však boli mimo fyzickej aktivity dlhšiu dobu, teraz nastáva čas na nápravu. S týmito tipmi vám to možno pôjde ľahšie.

1. Obnovte svoje zdravé stravovacie návyky

Rutinu stravovania si opäť naplánujte so zreteľom na cyklistiku a tréning, ktorý budete praktizovať.

Ak ste sa počas sviatkov prejedali, netrápte sa tým, už je to za vami. Je však na čase začať stravou bohatou na ovocie, zeleninu a bielkoviny.

Netreba zabúdať, že by ste mali jesť 5-krát za deň a príjem živín by mal byť rozdielny počas tréningových a testovacích dní, v ktorých spálite väčšie množstvo energie. Tým pádom, budete musieť väčšie množstvo živín aj prijať.

Vaše telo je však dostatočne inteligentné a ak ste mali pred sviatkami určitú stravovaciu rutinu, rýchlo sa k nej vráti.

2. Zostavte si progresívny tréningový plán

Vašim cieľom nie je čo najrýchlejšie nadobudnutie top formy. Tá sa v cyklistike naberá postupne a progresívne a pri týždenných a dlhších výpadkoch sa stráca.

To čo ste počas sviatkoch stratili však viete rýchlo získať späť, ale len v prípade, že svoj tréningu spočiatku neprepálite. To znamená, nenúťte hneď svoje telo vynakladať námahu, ktorú by ste zvládli pred sviatkami. Začnite krok za krokom a postupne sa dostávajte na požadovaný level z minulosti.

3. Užívajte si pobyt na čerstvom vzduchu

Niekoľko prvých výjazdov venujte tomu, aby ste sa vonku cítili príjemne. Jazdite pokojne, s prestávkami a bez zbytočne vysokých nárokov.

Je to ako keď sa zotavujete po zranení. Nevyvíjajte na seba zbytočne príliš vysoký tlak, postupne zbierajte kilometre a kúsok po kúsku budete spaľovať vaše sviatočné hriechy.

Takto sa vám časom podarí obnoviť svoj svalový tonus a mentálne nastavenie, ktoré sú potrebné na to, čo príde.

4. Netlačte na seba

Už sme to spomínali v predošlom bode, ale je to skutočne dôležité. Váš bicykel sa nikam neponáhľa a ako sa hovorí nikam vám neujde.

Ak na seba kladiete vysoké nároky v období s nízkou formu, spôsobí vám to maximálne frustráciu.

Akékoľvek plánovanie tréningu má veľa spoločného s očakávaniami: ak si vytvoríte príliš vysoký strop, tlak vám zabráni užívať si a získať skutočnú formu; ak si nestanovíte cieľ, nebudete sa zlepšovať, kvôli absencii vízie; preto sa snažte byť realistickí a plánujte veci dopredu.

5. Silový tréning môže byť kľúčom k úspechu

Aj o benefitoch silového tréningu sme písali pár dní dozadu a určite je vhodnou alternatívou ako zvyšovať svoju cyklistickú formu.

Ak vonku panujú nehostinné podmienky na bicyklovanie, nie je nič jednoduchšie než sa vydať na indoor tréning. A nemyslíme tým iba jazdu na trenažéri.

V moderných posilňovniach je množstvo rôznych strojov, na ktorých trénujete rôzne svalové skupiny a to aj také, ktoré by ste samotnou jazdou na bicykli trénovali len veľmi ťažko.

Vďaka tomu sa dostanete do formy a aktivujete svaly a svalové skupiny, ktoré ste prehliadali.

Bonusový tip na záver

Logika a zdravý rozum. Nepreháňajte to a pamätajte si, že ak ste z tréningového kolotoča na nejaký čas vypadli, k určitej strate fyzickej kondície dôjde.

Nesnažte sa obnoviť naraz, to čo ste stratili v priebehu dvoch týždňov. Zabudnite na extrémne tréningy, netrénujte nalačno a vyhýbajte sa dlhým a náročným jazdám v nehostinných podmienkach.

Pristupujte k začiatočným tréningom s pokojom a trpezlivosťou, buďte obetaví, vytrvalí a dajte tomu čas.

Aktuality

13:32 Tím Pierre Baguette reaguje na dopingový nález u českého jazdca Daniela Vysočana.

„Odmietame akúkoľvek účasť na nedovolených aktivitách, zakázaných látkach alebo akýchkoľvek činnostiach, ktoré ohrozujú naše základné hodnoty,“ píše sa v oficiálnom vyjadrení slovenského tímu v reakcii na nález zakázanej látky CERA u ich 20-ročného českého jazdca.

12:26 Spoločnosť WTB uviedla na trh najodolnejšie plášte vo svojom portfóliu.

WTB predstavilo plášte s technológiou SG1, ktoré sú navrhnuté tak, aby zvládli tie najnáročnejšie podmienky trailov a endura. Vylepšená ochrana proti defektom, pevnejšie bočnice a optimalizované zloženie zmesi zaručujú vyššiu priľnavosť a dlhšiu životnosť.

11:47 Ako Donald Trump založil v roku 1989 cyklistické preteky Tour de Trump a chcel prekonať Tour de France.

Znovu zvolený americký prezident je známy všeličím, ale len málokto vie, že v roku 1989 založil v USA preteky v cestnej cyklistike, ktorými chcel konkurovať Tour de France.

Včera 14:43 Len 20-ročný Daniel Vysočan z tímu Pierre Baguette mal pozitívny test na krvný doping CERA.

V tele mu našli látku CERA, ktorá funguje podobne ako neslávne známe EPO a stimuluje produkciu červených krviniek. UCI mu dočasne pozastavila činnosť.

Včera 13:17 Pozvánka: Junkride freestyle MTB indoor Jam Šurany 2024.

Halu Junkride Freestyle Park v Šurnaoch čaká veľká udalosť a po dvoch rokoch sa tu opäť uskutoční MTB Freestyle contest. Vidíme sa 9.11.2024!

Zavrieť reklamu