Prečo nejazdiť na bicykli po opici?
Častokrát pri snahe kompenzovať negatívny vplyv alkoholu na ľudské telo volíme ako pozitívnu akciu jazdu na bicykli, pri ktorej si prevetráme hlavu a zbavíme sa únavy po prebdenej noci s nadbytkom alkoholu.
V skutočnosti to však vôbec nie je dobrý nápad a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Športový lekár Guillermo Rodríguez sa vo svojej štúdii venuje vhodnosti športovania po predchádzajúcej konzumácii alkoholu v stave tzv. „opice“.
V tomto stave nie je ľudské svalstvo dostatočne zotavené, čo prispieva k vyššiemu riziku zranenia.
K acidóze, ktorá je spôsobená alkoholom sa navyše pridáva tvorba kyseliny mliečnej (laktátu), pri vyššej fyzickej námahe, čo opäť znásobuje riziko vzniku svalových problémov.
Tretím škodlivým faktorom, ktorý zvyšuje riziko zranenia pri jazde na bicykli s opicou je, že alkohol spôsobuje výraznú metabolickú zmenu glukózy v našom tele.
Okrem vyššieho rizika zranenia treba dbať aj na srdcovo-cievny systém ľudského organizmu.
Ten je kvôli nedostatku odpočinku náchylnejší a pri začiatku fyzickej aktivity pracuje s oveľa vyššou srdcovou frekvenciou, než na akú je naše telo zvyknuté. Pokojová srdcová frekvencia po opici a v triezvom stave je odlišná a vyšší tep máme práve po alkoholovom večierku.
Z uvedeného vyplýva, že ak ste po opici, skúste sa trénovaniu vyhnúť. Aspoň, čo sa týka tréningov vo vyššej intenzite.
Ak už sa z nejakého dôvodu rozhodnete po opici športovať dbajte na to aby ste boli dostatočne hydratovaní, vhodne oblečení a počas tréningu neprekračujte 70 % z vašej maximálnej tepovej frekvencie.
Prechádzka na čerstvom vzduchu alebo ľahká fyzická aktivita napríklad na bicykli, vám však s najväčšou pravdepodobnosťou prospeje.