Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mark Cavendish odkladá odchod do „dôchodku“ a opäť sa pokúsi prekonať historický rekord

"Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať," povedal 38-ročný Cavendish, ktorý plánoval tento rok ukončiť kariéru, ale napokon si svoje rozhodnutie rozmyslel.
Martin Sarvaš
Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Začiatkom júla sme písali, že Mark Cavendish už nikdy neprekoná historický rekord na Tour de France, pretože si pri páde v ôsmej etape zlomil kľúčnu kosť.

Po páde a nepríjemnom zranení však musel z Tour odstúpiť, podstúpil operáciu ramena, čo znamenalo predčasné ukončenie sezóny.

38-ročný Brit v máji oznámil, že sezóna 2023 bude jeho poslednou v profesionálnom pelotóne, no svoje rozhodnutie odchodu do „dôchodku“ sa rozhodol o rok odsunúť.

Prekonanie historického rekordu mal na dosah

Cavendish mal na dosah prekonanie historického rekordu v počte víťazných etáp na Tour de France (34), o ktorý sa momentálne delí s Eddym Merckxom, keď skončil druhý za Jasperom Philipsenom v hromadnom šprinte siedmej etapy Tour 2023.

Aj keď Mark Cavendish patrí medzi najstarších jazdcov v profesionálnom pelotóne, stále dokázal bojovať v šprintoch o najvyššie priečky, podarilo sa mu vyhrať záverečnú etapu na tohtoročnom Giro d’Italia a celkovo bol vlani sedemkrát v najlepšej päťke – dvakrát na Tour, trikrát na Gire, raz na UAE Tour a skončil tretí na klasike Scheldeprijs.

Cavendish tak ukázal, že aj naďalej patrí medzi šprintérsku elitu a v roku 2024 sa opäť pokúsi dosiahnuť 35. etapové víťazstvo na Tour de France.

Pozrite si tiež

„Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať“

Mark Cavendish sa rozhodol, že predĺži svoju pretekársku kariéru a aj v sezóne 2024 bude jazdiť v drese tímu Astana Qazaqstan.

„No, tento rok som oznámil svoj odchod do dôchodku a tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať a že nebudem tak dlho preč z domu, ale budem tráviť čas so svojou rodinou. Milujem cyklistiku, milujem preteky, ale toto rozhodnutie ma potešilo,“ povedal Cavendish vo vyhlásení o predĺžení kariéry.

„Ale… Je zrejmé, že pád na Tour de France nebol koniec mojej kariéry, v aký som dúfal. Ale je to tak, ako to je. Spolu s Astanou sme tento rok neuveriteľne rástli ako tím a cítili sme sa ako skutočná rodina.“

Vyhlásenie Marka Cavendisha:

„Prvá vec, ktorú mi Alexandr Vinokurov povedal na Tour de France po mojej havárii, bola: „Prečo neísť aj ďalší rok?“. Moja prvá reakcia bola „nie, nie…“. Nebol som pripravený zmeniť svoje rozhodnutie, bol som s tým zmierený.“

„Potom som to prediskutoval s rodinou, mojimi deťmi a dostal som ich odpoveď: ‚Mal by si pokračovať, no, ešte rok.'“

„Takže teraz verím, že som pripravený na ďalší rok ako profesionálny jazdec a som šťastný, že to dokážem a dokončím to s tímom Astana Qazaqstan. Milujem tento tím a aj po budúcom roku by som chcel pre tento projekt urobiť niečo viac. Toto je však otázka budúcnosti,“ dodal Mark Cavendish.

Jeden z najlepších šprintérov v histórii cyklistiky

Mark Cavendish je bezpochyby jedným z najlepších šprintérov v histórii cyklistiky a na Tour de France dosiahol to, čo sa tak skoro určite nikomu nepodarí.

Celkovo štartoval na Tour až 14-krát, pričom všetkých 34 etapových víťazstiev zaznamenal na deviatich Tour (’21, ’16, ’15, ’13, ’12, ’11, ’10, ’09, ’08) a dvakrát sa mu podarilo získať zelený dres.

Po odstúpení Cavendisha bol zo zoznamu všetkých štartujúcich na Tour 2023 jazdcom s najväčším počtom etapových víťazstiev na Tour Peter Sagan, ktorý však svoje rozhodnutie o ukončení kariéry nezmenil.

Aktívnymi jazdcami, ktorí by mohli potenciálne v budúcnosti prekonať Cavendishov tento rekord, sú momentálne Tadej Pogačar s desiatimi víťazstvami na Tour a za ním je Wout van Aert s deviatimi víťaznými etapami.

„Bolo to už moje desiate etapové víťazstvo na Tour. Idem po tebe, Mark!,“ zažartoval Pogačar po výhre 6. etapy. „Je to obrovská škoda. Myslím si, že každý ho chce vidieť ísť ešte po jenom víťazstve. Povedal, že toto je jeho posledná sezóna – možno nie je,“ dodal Pogačar, ktorý mal napokon pravdu.

Aktuality

13:20 Video: Louise Ferguson dokončila jazdu na Red Bull Hardline Tasmania aj napriek dvom pádom (POV).

Louise Ferguson sa nikdy nevzdáva! Na trati Red Bull Hardline v džungli Tasmánie síce vo finálovej jazde zaznamenala dva pády, ale ani tie ju neodradili od toho prísť do cieľa a zaznamenať tak kompletnú jazdu na tejto šialenej trati. Po prvýkrát sa to podarilo dvom ženám, ktoré sa zapísali do histórie podujatia. Okrem Louise Ferguson sa s traťou popasovala aj víťazka Gracey Hemstreet z Kanady.

12:49 Košický samosprávny kraj poskytne dotáciu pre Trailpark Žehra a pre rožňavské Mine Trails.

Trailpark Žehra dostane z KSK dotáciu vo výške 190 000 € na vybudovanie projektu bežkárskych tratí Nordpark Žehra, ktoré doplnia existujúce žehrianske traily. Mine Trails v Rožňave dostanú na svoj zámer vybudovať flow trail dotáciu vo výške 45 000 €.

12:07 Detaily šialeného výkonu Arnauda De Lieho na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad v číslach.

Len 21-ročný belgický talent skončil v historicky najrýchlejšej edícii Omloop Het Nieuwsblad na desiatom mieste. Trasu s dĺžkou 208 km a prevýšením 1563 m prešiel s priemernou rýchlosťou 43,5 km/h, pričom dosiahol počas necelých piatich hodín priemerný normalizovaný výkon 344 wattov.

11:42 Preteky Shimano Super Cup Banyoles aj so slovenskou účasťou, Lukáš Vranák finišoval v junioroch na 23. mieste.

Druhým slovenským pretekárom na štarte juniorských pretekov bol Filip Sadloň, ktorý obsadil konečné 60. miesto. Elitné kategórie ovládli francúzski jazdci Victor Koretzky a Pauline Ferrand-Prévot.

09:40 Klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne aj Omloop Het Nieuwsblad boli najrýchlejšie v histórii pretekov.

Jan Tratnik vyhral Nieuwsblad s priemernou rýchlosťou 45,147 km/h a jeho tímový kolega Wout van Aert vyhral Kuurne s priemernou rýchlosťou 44,691 km/h, čím prekonal rekord z roku 1975.

Zavrieť reklamu