Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Mark Cavendish podstúpil operáciu a čaká ho niekoľko týždňov zotavovania

Cavendish tvrdo spadol počas ôsmej etapy Tour de France a z pretekov musel odstúpiť.
Martin Sarvaš
Mark Cavendish podstúpil operáciu a čaká ho niekoľko týždňov zotavovania

Mark Cavendish (Astana-Qazaqstan) má za sebou operáciu kľúčnej kosti, ktorú si zlomil na Tour de France. Išlo o trochu komplikovanejší zákrok, kvôli predchádzajúcemu zraneniu, ktoré by predĺžilo dobu rekonvalescencie.

Cavendish mal na dosah prekonanie historického rekordu v počte víťazných etáp na Tour de France (34), o ktorý sa momentálne delí s Eddym Merckxom.

38-ročný šprintér si pri páde  zlomil pravú kľúčnu kosť a navyše kvôli zlomenine bola uvoľnená osteosyntézna skrutka v akromioklavikulárnom kĺbe. Túto skrutku má Cavendish od pádu na Tour de France 2017, po ktorom diskvalifikovali Petra Sagana.

„Úplne ma uchvátila láska a podpora všetkých. Fanúšikovia, kolegovia, rodinní priatelia. Všetkým vám veľmi pekne ďakujem,“ uviedol Cavendish v prvom príspevku na instagrame od pádu na Tour.

„Samozrejme to nebol ideálny spôsob, ako dokončiť Tour de France, ale to je súčasť krásy a brutality cyklistiky! Ale cítil som sa neskutočne povznesený vďaka všetkým vám krásnym dušiam, ktoré so mnou žili na mojej ceste.“

„Hojenie kľúčnej kosti bude trvať trochu dlhšie ako štandardných pár týždňov, len kvôli skrutkám, ktoré tam boli po predchádzajúcom zranení,“ povedal Cavendish. „Ale stále sa pozeráme len na niekoľko týždňov.“

Jeden z najlepších šprintérov v histórii cyklistiky

Keďže Cavendish počas Giro d’Italia potvrdil, že sezóna 2023 bude jeho poslednou v profesionálnom pelotóne, rekord v počte víťazných etáp na Tour de France sa mu už nikdy nepodarí prekonať.

Mark Cavendish je bezpochyby jedným z najlepších šprintérov v histórii cyklistiky a na Tour de France dosiahol to, čo sa tak skoro určite nikomu nepodarí.

Celkovo štartoval na Tour až 14-krát, pričom všetkých 34 etapových víťazstiev zaznamenal na deviatich Tour (’21, ’16, ’15, ’13, ’12, ’11, ’10, ’09, ’08) a dvakrát sa mu podarilo získať zelený dres.

Ponúkli mu zmluvu na 2024

Šéf Astany Alexander Vinokourov sa vyjadril, že by chcel, aby Cavendish odložil plánované ukončenie kariéry na konci sezóny 2023. „Chceli by sme, aby Cavendish išiel na Tour de France 2024, ale je to jeho rozhodnutie,“ hovorí Vinokourov.

„Áno, chceli by sme, aby Mark pokračoval aj v roku 2024 a pretekal svoju pätnástu Tour de France, aby vyhral rekordnú 35. etapu,“ povedal Vinokourov. „Ja sám som si zlomil stehennú kosť v roku 2011 na Tour a to mal byť môj posledný rok. Ale nechcel som takto ukončiť kariéru,“ povedal pre L’Équipe.

„Sme pripravení ponúknuť mu túto príležitosť. Ale je na ňom, ako sa rozhodne,“ dodal šéf Astany.

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu