Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Návod: 4 tipy, ako prejsť plynulo viacero klopených zákrut za sebou

Všetko je o tom, aby ste urobili správny pohyb v správnom momente.
Biker
Návod: 4 tipy, ako prejsť plynulo viacero klopených zákrut za sebou

Switchbacky, alebo ak chcete 180-stupňové zákruty, nachádzajúce sa tesne za sebou nájdete najmä v bikeparkoch. Prejsť ich si žiada už pred prvou rozmýšľať o tej druhej.

V opačnom prípade možno prvú klopku prejdete rýchlo ako páni, no druhú už trafíte len tak-tak a do tretej spravidla vojdete v strede. Všetko je o tom, aby ste urobili správny pohyb v správnom momente.

1. Čítajte trail

Za zákrutu možno neuvidíte, no môžete predvídať, čo vás za ňou čaká. Viete napríklad, aký povrch máte pod kolesami, a podľa prvej klopenky viete, ako veľmi naklopená zrejme bude tá druhá.

Dostatočne si nabrzdite a urobte tak ešte pred samotnou zákrutou – to je úplný základ prechádzania každej zákruty. Hneď ako do klopenky vojdete, pustite brzdy. Spomaľovanie uprostred klopenej zákruty postaví bicykel nahor a spomalí vás. Plášťom tiež ukrojí z trakcie a práve na ne sa spoliehate, že budú držať stopu.

2. Nadíďte si zoširoka

Ak máte dostatok priestoru, skúste si nadísť do klopenky čo najviac zvonku. Zväčšíte tak polomer zákruty. Ak vonkajšok klopenky nie je vyjazdený alebo je strhnutý, nadíďte si zvonku a potom ju zarežte dovnútra.

Ak to potrebujete, môžete aj vyložiť vnútornú nohu a vyhodiť zadným kolesom trochu hliny ako kráľ vnútorných stôp Sam Hill.

3. Pozerajte sa von

Po vjazde do zákruty sa hneď pozerajte nielen smerom k jej výjazdu, ale presne na miesto, cez ktoré chcete prejsť. Vyhnete sa tak nedotáčavosti, teda príliš širokému výjazdu z klopky. Ku koncu klopky zatlačte nohami do bicykla.

Prinútite ho tak vyjsť z nej navnútro. To vám umožní dostať sa opäť na vonkajšiu stranu ďalšej klopky. Práve schopnosť dostať sa hneď za výjazdom späť vysoko nad ďalšiu klopku je kľúčom k ich správnemu nadväzovaniu. Hneď po výjazde by ste opäť mali očami sledovať zamýšľanú stopu v ďalšej klopke.

Ako jazdiť klopené zákruty:

4. Škandinávska frčka

Táto technika prevzatá z rely patrí medzi pokročilejšie, no skvelo funguje, ak sú klopky nalepené jedna na druhej. Pred zákrutou zatiahnite zadnú brzdu naplno a nechajte zadné koleso šmyknúť sa do kontry, teda trailom smerom nadol.

Keď brzdu zasa prudko pustíte, zadný plášť náhle znovu chytí trakciu a katapultuje vás vpred do opačného smeru, teda priamo do klopenky. Nie je to vôbec ľahké, no keď sa vám to raz podarí, budete chcieť viac a viac.

Vaše komentáre

Aktuality

16:31 Carapaz vyhral kráľovskú etapu Okolo Romandie, skvelý výkon predviedol aj Egan Bernal.

Richard Carapaz (EF Education – EasyPost) rozhodol útokom 2,1 km pred vrcholom záverečného 13,8 km dlhého stúpania s priemerným sklonom 6 %, ktorým sa končila štvrtá etapa švajčiarskych pretekov. Druhý skončil Florian Lipowitz (Bora-Hansgrohe), tretí finišoval Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers).

25.04.2024 Kompletne hliníková prehadzovačka? Vivo Cycling ukázali, na čom pracujú.

V súčasnosti dominujú trhu s pohonom a radením dve obrovské spoločnosti Shimano a Sram. To však nebráni menším spoločnostiam pokúsiť sa zabojovať o svojich zákazníkov. S klasickým dizajnom zrejme v tejto konkurencii neuspejete a tak prichádza Vivo Cycling s kompletne hliníkovou prehadzovačkou.

25.04.2024 Canyon predstavil Neuron:ONfly, ide o vôbec prvý ľahký e-bike nemeckej značky.

Na jeho zostavenie využili v Canyon ľahký motor Bosch Performance Line SX, a tento bickykel má hmotnosť 19,1 kg.

24.04.2024 Kultová značka bicyklov Kona je na predaj.

Do problémov sa dostal ďalší veľký a svetoznámy výrobca bicyklov Kona Bikes. Táto pôvodne kanadská značka bola ústrednou v cyklistickom boome počas 90. rokov. Aktuálne však prechádza turbulentným obdobím s neistou budúcnosťou.

24.04.2024 Preteky Okolo Slovenska prevedú jazdcov z Podunajskej nížiny až po Tatry a nový je okrem trate aj ich termín.

68. ročník medzinárodných pretekov Okolo Slovenska sa uskutoční od 26. do 30. júna. Pozostávať bude z úvodnej tímovej časovky a následných štyroch etáp. Svoju účasť v pretekoch potvrdili tri tímy World Tour a sedem profesionálnych kontinentálnych tímov a desať kontinentálnych tímov, ktoré sa pobijú o UCI body.

Zavrieť reklamu