Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

90-ročnému cyklistovi vzali pre doping titul majstra USA aj svetový rekord

Carl Grove mal pozitívny test na látku, ktorá sa používa na zlepšenie produkcie mäsa u hospodárskych zvierat. Americký cyklista sa vyjadril, že doping nevzal úmyselne, čo uznala aj Americká antidopingová agentúra.
Martin Sarvaš
90-ročnému cyklistovi vzali pre doping titul majstra USA aj svetový rekord

Carl Grove, 90-ročný americký cyklista, ktorému vzali pre doping titul majstra USA v dráhovej cyklistike a svetový rekord.

90-ročný americký cyklista Carl Grove získal v lete 2018 titul majstra USA a zároveň stanovil svetový rekord v dráhovej cyklistike v kategórii Masters (90-94 rokov).

Pred pár dňami vydala Americká antidopingová agentúra (USADA) vydala správu, v ktorej oznámila, že vzorka moču Carla Grovea bola pozitívna na epitrenbolón, vedľajší produkt zakázaného steroidu trenbolónu. Testy tiež zistili, že Grove užíval doplnky obsahujúce klomifén na plodnosť, ktorá patrí tiež medzi zakázané látky.

Následkom pozitívnych testov na doping boli 90-ročnému Američanovi odobraté tituly majstra USA a tiež svetový rekord, ktoré získal 11. júla 2018.

Doping vraj vzal neúmyselne

Zo správy USADA však tiež vyplynulo, že Grove pravdepodobne nevzal doping úmyselne. Agentúra píše, že je to „viac pravdepodobné, ako nie“, že epitrenbolón pochádza z mäsa, ktoré Grove jedol noc predtým, ako pretekal 11. júla, pretože ten istý test z 10. júla bol negatívny.

Grove poskytol agentúre USADA detaily o jeho výživových doplnkoch, ktoré by nemali obsahovať zakázané látky. Po testoch však neskôr našli v jednej z jeho vzoriek klomifén, ktorý nie je schválený FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv).

„Myslím si, že iba mrhajú čas. Čo získam v 90 rokoch braním dopingu? Povedzte mi, ja skutočne neviem. Myslím si, že po nejakých 65-70 rokoch by to už naozaj nemuseli riešiť, či už to robia kvôli peniazom alebo akémukoľvek inému dôvodu,“ cituje Grovea portál cyclingnews.com.

Zakázané látky podporujú rast svalov

Látky trenbolón aj clenbuterol sú metabolické steroidy používané na zlepšenie produkcie mäsa u hospodárskych zvierat. U ľudí funguje látka rovnako – na zvýšenie svalovej hmoty. USADA však obe uvádza v zozname zakázaných látok.

Úrad pre kontrolu potravín a liečiv síce zakazuje klenbuterol, ale umožňuje užívanie trenbolónu. Poľnohospodári boli v minulosti známi tým, že nedovolene dávali klenbuterol svojim hospodárskym zvieratám, čo viedlo k prípadom znehodnotenia mäsa dokonca aj v krajinách, kde je táto látka zakázaná.

Podobné prípady – Contador a Lawson

Podobný prípad sa stal v roku 2012, keď zistili zakázané látky v testoch sedemnásobnému víťazovi pretekov Grand Tour Albertovi Contadorovi. Po tomto zistení boli Contadorovi odobraté tituly víťazstiev na Tour de France v roku 2010 a na Giro d’Italia o rok neskôr. Contador mal pozitívne výsledky na clenbuterol, ktorý sa využíva na posilnenie svalov hlavne u zvierat. Contador vtedy tvrdil, že za to môže mäso, ktoré jedol.

Ďalší podobný prípadsa stal americkému skokanovi do diaľky a šprintérovi Jarrionovi Lawsonovi, ktorý získal striebro na mastrovstvách sveta, no neskôr bol pozitívny na epitrenbolon a bol suspendovaný. Lawson sa tiež vyhováral na mäso, ktoré vraj obsahovalo zakázanú látku.

 

Aktuality

16:43 Birell Bikefest 2024: Registrácia testovacích bicyklov je spustená!

Na webe bikefest.biker.sk pristáli prvé testovacie bicykle od značiek CTM, Forbidden, Rocky Mountain, či Wilier, no po prvýkrát si môžete rezervovať na testovanie aj cyklistické tretry. Prinesie ich so sebou Shimano.

16:38 Najhoršia bola prvá polhodina. Wout van Aert opisuje pád, pri ktorom utrpel zlomeniny rebier, kľúčnej aj hrudnej kosti.

Van Aert utrpel najhoršie zranenia zo všetkých pretekárov, ktorí skončili na zemi pri hromadnom páde na klasike Dwars door Vlaandren.

14:14 Foto: Ako to vyzeralo na prezentácii tímov na Giro d’Italia 2024.

176 jazdcov z 22 tímov má za sebou prezentáciu a najbližšie tri týždne ich čaká 21 etáp s celkovou dĺžkou 3 408 km a prevýšením 44 650 metrov.

13:49 Foto: Tím EF Education musel na Giro d’Italia vymeniť ružové dresy za čierne.

Keďže ružový dres symbolizuje lídra na Gire, americký tím musel zmeniť farbu dresov, aby sa nemýlili s vedúcim jazdcom celkovej klasifikácie.

11:37 Slovenská polícia spustila absurdnú kampaň: Buď cyklista, nie egoista.

Minulý rok zomrelo na Slovensku 13 cyklistov a došlo k stovkám nehôd. Napriek tomu polícia nevyzýva k ohľaduplnosti vodičov áut voči cyklistom, ale naopak, cyklistov kritizuje už v slogane kampane.

Zavrieť reklamu