Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Slovenská polícia spustila absurdnú kampaň: Buď cyklista, nie egoista

Minulý rok zomrelo na Slovensku 13 cyklistov a došlo k stovkám nehôd. Napriek tomu polícia nevyzýva k ohľaduplnosti vodičov áut voči cyklistom, ale naopak, cyklistov kritizuje už v slogane kampane.
Biker
Slovenská polícia spustila absurdnú kampaň: Buď cyklista, nie egoista

Ilustr. foto: Okolo Slovenska 2023

Slovenská polícia zverejnila na svojom facebookovom profile prvé video ku kampani, ktorú nazvali: „Buď na bicykli cyklista, nie egoista“, v ktorej chcú upozorňovať na dodržiavanie pravidiel podľa zákona.

Samozrejme, že každý v premávke by sa mal správať podľa zákona, avšak kritizovať cyklistov a nazývať ich egoistami už v samotnom názve kampane je skutočne absurdné, najmä keď cyklistov na cestách zákon reálne nijako nechráni.

Polícia uviedla, že reaguje na prípad „surovej“ nehody, keď cyklista nedávno narazil na pešej zóne v Trnave do dievčaťa.

Minulý rok zomrelo na Slovensku 13 cyklistov a došlo k stovkám nehôd, ktoré v mnohých prípadoch spôsobila neohľaduplnosť vodičov áut.

Podľa štatistík Polície SR, motoristi (vodiči osobných áut, nákladných áut, autobusov a motocyklisti) spôsobili v roku 2023 65 % resp. 7559 dopravných nehôd, cyklisti spôsobili 4 % resp. 457 nehôd.

Bolo by teda vhodné, ak by sa vyzývalo na všeobecnú ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt popri dodržiavaní pravidiel cestnej premávky a takéto jednostranné generalizovanie „egoizmu“ cyklistov je absolútne nevhodné, pričom polícia k videu tiež napísala: „Keď idete na bicykli, zanechajte svoje ego doma a vezmite si so sebou bezpečnosť a ohľaduplnosť.“

Prečítajte si tiež

„S príchodom jarného počasia je vonku stále viac cyklistov a bohužiaľ, mnoho z nich sa správa tak, ako keby boli na ceste iba oni,“ píše polícia a opäť generalizuje „mnoho“ cyklistov ako ľudí, ktorí sa správajú v doprave nevhodne.

Je síce fajn, že polícia tiež napísala: „rozumieme, že na cestách a chodníkoch nie sú len cyklisti, a v budúcnosti určite zopakujeme preventívne rady aj pre vodičov vozidiel a chodcov“, avšak spôsob, akým píšu o správaní cyklistov určite nijakým spôsobom nepomôže k vzájomnému rešpektu všetkých účastníkov dopravy.

Prvé reakcie v komentároch dali jasne najavo, aký výsledok bude mať ich kampaň: „Bolo by dobré aj začať kontrolovať a pokutovať vodičov, čo nedodržiavajú odstup 1,5 m,“ napísal Patrik a v podobnom zmysle sa vyjadrili aj ďalší komentújúci.

V takmer všetkých krajinách Európskej únie je zákonom stanovená povinná vzdialenosť jeden a pol metra pri predchádzaní cyklistov, ale na Slovensku to tak, bohužiaľ, nie je.

V novele Zákona o cestnej premávke z roku 2022 sa píše: “Dostatočný bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca je spravidla najmenej 1 m pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km/h a 1,5 m v ostatných prípadoch.“

Novela teda nezaviedla povinnosť, ale len žiada, aby vodiči dodržiavali odstup „spravidla“.

Jediným pozitívom príspevku polície je upozornenie cyklistov, aby nosili helmy: „Aj keď prilba pre cyklistu nie je povinná, neznamená to, že nie je životne dôležitá. Práve nepríjemné pády z bicykla môžu vyústiť do škaredých zranení alebo aj smrti. Hlava by mala byť chránená vždy.“

Ak by toto bolo jediné, na čo by polícia vyzývala, tak by sme im s radosťou zatieskali, avšak upozorňovať na nosenie helmy na bicykli v kampani s názvom „Buď na bicykli cyklista, nie egoista“, je skutočne tragikomické.

Alebo že by si policajti prečítali náš článok „Prečo je nenosenie helmy na bicykli nezodpovedné voči vám, vašim blízkym i celej spoločnosti?“ a odkazovali na egoizmus v trochu inom zmysle? Bodaj by.

 

Aktuality

10:23 Birell BikeFest 2024: Zoznam všetkých testovacích bicyklov.

Vyberte si z viac ako 300 testovacích bicyklov od 27 značiek. Birell BikeFest sa uskutoční počas víkendu na prelome mája a júna.

Včera 17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

Včera 11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

Včera 10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

Včera 09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Zavrieť reklamu