Detaily 19. etapy Tour de France 2023: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

19. etapa Tour de France 2023: Moirans-en-Montagne → Poligny | 172,8 km | 1934 m | kopcovitá

• Prevýšenie: 1934 m
  • Štart: 13:15 hod
  • Očakávaný koniec: 17:10 hod

Hovorí riaditeľ Thierry Gouvenou:

Vraciame sa do pohoria Jura. Podobne ako predchádzajúca, ani táto etapa nie je príliš náročná. Cieľ sa nachádza na konci 7-kilometrovej rovnej hlavnej cesty.

Pred vyvrcholením v hlavnom meste regiónu Comté trasa povedie okolo jazera Lac de Vouglans a potom po ceste medzi jurskými jazerami Route des Lacs. Neskôr pretekári prejdú obcami Champagnole a Arbois, ktorú preslávil Louis Pasteur.

Na trati sa nachádza niekoľko malých stúpaní, ktoré by ale šprintérom nemali narobiť problémy. Budú si však musieť postrážiť pokusy o únik, pretože tým sa tu naskytá posledná príležitosť.

Najväčší favoriti

*** Matej Mohorič, Kasper Asgreen, Stefan Küng, Søren Kragh Andersen
** Nils Eekhoff, Lilian Calmejane, Magnus Cort, Fred Wright, Pascal Eenkhoorn
* Christophe Laporte, Mads Pedersen, Jasper Philipsen, Fabio Jakobsen, Edvald Boasson Hagen

Dôležité čísla

• 2 200: Počet obyvateľov obce Moirans-en-Montagne, v ktorej bude štart dnešnej etapy.
  • 2016: Slovák Peter Sagan triumfoval v etape v roku 2016, keď Tour doteraz historicky jediný raz zavítala do Moirans-en-Montagne. Vtedy tu bol štart 16. etapy.

Mapa

Detaily všetkých etáp Tour de France 2023

17:33 Mark Cavendish vyhral druhú etapu Okolo Maďarska. Sagan sa do šprintu nezapojil a Martin Voltr ide do žltého dresu.

Skvelú prácu odviedol opäť český jazdec slovenského tímu Pierre Baguette Cycling Martin Voltr, ktorý sa druhý deň po sebe dostal do úniku a vďaka bonusovým sekundám na prémiách sa dostal do vedenia celkovej klasifikácie.

17:16 Pelayo Sánchez porazil v šprinte úniku Alaphilippa a vyhral šiestu etapu Giro d’Italia.

Julian Alaphilippe finišoval na druhom mieste pred Lukeom Plappom. Ružový dres drží aj naďalej Tadej Pogačar.

15:58 Dorota Vojtíšková dosiahla skvelý výsledok, keď na majstrovstvách Európy skončila 5. v Short-Tracku (+galéria).

Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike sa konajú v rumunskom Cheile Gradistei a pre slovenskú reprezentáciu odštartovali úspešne. Dorota Vojtíšková sa v juniorskej kategórii pretekov XCC umiestnila na výbornom 5. mieste.

12:37 Peter Sagan o výhre na Giro d’Italia: Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite.

„Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka. Cítil som, že sa mi ide dobre a chcel som sa trochu pohrať s ich hlavami, aby si mysleli, že nevládzem,“ opisuje Peter Sagan desiatu etapu na Gire v roku 2020, ktorú vyhral po 133 km v úniku a 12-kilometrovom sóle.

11:58 Pomôžte Soni posadiť sa znovu na bicykel.

„Volám sa Soňa a v 15-tich rokoch som absolvovala takmer rutinnú operáciu chrbtice, následkom čoho som zostala ochrnutá od pol pása dolu s diagnózou spastická paraplégia spôsobená ischemickou léziou hrudnej miechy.“ Soňa Gabriš robí verejnú zbierku s cieľom vyzbierať peniaze na kúpu bicykla pre hendikepovaných.