Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Mathieu van der Poel sedí doma na gauči, stále ho trápia bolesti chrbta

"Má sa fajn. Jazdiť bude môcť, keď sa zbaví bolesti, ale momentálne len sedí doma na gauči. Nedá sa toho veľa robiť, má predpísaný prísny oddych a musí ho dodržiavať," hovorí otec Mathieu van der Poela.
Martin Sarvaš

Vyzerá to tak, že Mathieu van der Poel nebude môcť štartovať v úvodných jarných klasikách sezóny 2022. Jeho otec Adrie potvrdil, že ho stále trápia bolesti chrbta a momentálne trávi čas „sedením doma na gauči.“

Bolesťami chrbtu trpí už od mája 2021 – pretekov Svetového pohára v horskej cyklistike v Albstadte. Napriek tomu išiel na Tour de France, kde vyhral etapu a obliekol sa do žltého dresu. Zúčastnil sa aj pretekov horských bicyklov na Olympiáde v Tokiu, no po nepríjemnom páde preteky nedokončil.

Neskôr mu diagnostikovali opuch medzistavcovej platničky. Aj keď sa mu už zahojilo zranenie kolena, ktoré si spôsobil pri tréningu na cyklokrosovom bicykli, bolesti chrbta ho vyradili takmer celej cyklokrosovej sezóny a nezúčastní sa ani majstrovstiev sveta.

Van der Poel sa dohodol spolu s tímom Alpecin-Fenix, že cyklokrosovú sezónu vynechá a bude sa pripravovať na jarné klasiky.

Súčasný zdravotný stav holandského cyklistu však naznačuje, že je veľmi pravdepodobné, že sa nezúčastní úvodných klasík. Klasikárska sezóna sa začína 26. februára belgickými pretekmi Omloop Het Nieuwsblad, pokračuje 5. marca v Taliansku na Strade Bianche a monumentom Okolo Flámska 3. apríla.

Podľa portálu Procyclingstats je Van der Poel registrovaný na prvé preteky na Okolo Flámska, Paríž-Roubaix a potom Tour de Frace, kde plánoval bojovať o zelený dres.

Prečítajte si tiež

Mathieu van der Poel mohol získať už piaty titul cyklokrosového majstra sveta, najmä keď jeho najväčší rival Wout van Aert oznámil, že sa pretekov nezúčastní. Bohužiaľ, kvôli zdravotnému stavu môže Van der Poel pozerať svetový šampionát maximálne v televízii z pohodlia domovu.

„Nemyslím si, že Mathieu to bude pozerať. Dúfam, že dovtedy už bude môcť opäť jazdiť na bicykli,“ povedal otec Mathieu van der Poela pre VTM Nieuws.

„Má sa fajn. Jazdiť bude môcť, keď sa zbaví bolesti, ale momentálne len sedí doma na gauči. Nedá sa toho veľa robiť, má predpísaný prísny oddych a musí ho dodržiavať.“

Podľa fyzioterapeuta Van der Poela, Davida Bombekeho, jeho problém by nemal byť chronický, ale súvisí s tým, že niekoľko rokov pretekal v plnom rozsahu výkonu v rôznych disciplínach.

„Toto je vlastne výsledok mnohých útokov, ktoré spáchal na svoje telo – od horskej cyklistiky cez cestnú cyklistiku až po cyklokros a v minulosti aj BMX,“ povedal Bombeke pre Het Nieuwsblad. „Jeho telo teraz za to platí daň.“

„Je to frustrujúce, ale je to už tak. Tento problém tu bol už nejaký čas a trochu sa mi uľavilo, že existuje identifikovateľná príčina, ktorá sa dá napraviť extra oddychom a liečbou,“ konštatoval Van der Poel.

„Každý vie, že majstrovstvá sveta v Spojených štátoch sú prvým veľkým cieľom v roku 2022, no určite nie jediným ani posledným. Chcem sa najskôr úplne zotaviť, bez časovej tiesne, aby som mohol naplno využiť svoje možnosti. Preto budem pokračovať v pretekoch, až keď budem úplne pripravený,“ dodal Van der Poel.

Ako dobre poznáte fakty o Mathieu van der Poelovi?

0%

Akej národnosti je Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko rokov má Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Za aký tím jazdí Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

V akej disciplíne začal Mathieu van der Poel s pretekaním ešte ako junior?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko titulov majstra sveta získal Mathieu van der Poel v cyklokrose?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aké bolo prvé "prelomové" víťazstvo Mathieu van der Poela v cestnej cyklistike? Dosiahol ho v roku 2019 na jarnej klasike v Holandsku.

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Mathieu van der Poel vyhral v roku 2020 jeden monument. Aký?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koho porazil Mathieu van der Poel v záverečnom šprinte pri výhre Okolo Flámska 2020?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Kto porazil Mathieu van der Poela v záverečnom šprinte pretekov Okolo Flámska 2021?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Mathieu van der Poel absolvoval tento rok po prvýkrát Tour de France. Koľko etáp vyhral?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko dní mal Mathieu van der Poel oblečený žltý dres na Tour de France 2021?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aké etapové preteky vyhral Mathieu van der Poel v roku 2020? V záverečnej 5. etape predviedol 50km sólo únik, vďaka ktorému vyhral celkové poradie pretekov.

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako sa volá starý otec Mathieu van der Poela - úspešný cyklista, ktorý vyhral počas svojej kariéry sedem etáp na Tour de France.

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Akú veľkú klasiku vyhral Mathieu van der Poel tento rok (2021)?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký maximálny výkon dosiahol Mathieu van der Poel pri záverečnom útoku na Strade Bianche 2021?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Trať dlhú 186km s prevýšením 3342 metrov prešiel priemernou rýchlosťou 39,8 km/h. Pri záverečnom útoku dosiahol maximálny výkon 1362 Wattov a celé preteky mal normalizovaný priemerný výkon 389 Wattov s priemerným tepom 148.

Mathieu van der Poel mal veľmi úspešnú sezónu v horskej cyklistike v roku 2019. Koľko pretekov vyhral vrámci svetového pohára? (XCO+XCC)

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Van der Poel vyhral v roku 2019 až 5 pretekov svetového pohára v disciplíne XCC (short circuit) a trikrát vyhral XCO. Okrem toho sa stal aj majstrom Európy v XCO.

V akej disciplíne bude pretekať Mathieu van der Poel na Olympiáde v Tokiu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Víťazstvo na akom monumente je snom Mathieu van der Poela?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Preteky Paríž - Roubaix sú jedny z najkrajších pretekov roka a takmer nikdy som si ich nenechal ujsť v televízii. Láka ma aj jazda aj na známych kockách. Vďaka tomu sú preteky ešte hrdinskejšie a zručnosť na bicykli sa stáva rozhodujúcim faktorom," povedal MVDP o Paríž - Roubaix.

Kto je považovaný za najväčšieho rivala Mathieu van der Poela, s ktorým sa delil o pódiové priečky už od detstva v cyklokrose i cestnej cyklistike?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Koľko víťazstiev v cestnej cyklistike má celkovo na konte Mathieu van der Poel?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Prvé si pripísal v roku 2014 na pretekoch Ronde van Limburg a naposledy vyhral druhú etapu na Tour de France 2021.

Ako dobre poznáte fakty o Mathieu van der Poelovi?

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Aktuality

Včera 11:32 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Focus.

Medzi testovacími modelmi sú aj gravel Atlas, trailový Jam a elektrobicykle Sam², Jam² či Thron².

Včera 11:26 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích zariadení Garmin.

Medzi testovacími zariadeniami si môžete vybrať z rôznych modelov cyklopočítačov a hodiniek vrátane najnovších športových hodiniek Garmin fenix 7 v rôznych prevedeniach.

Včera 10:54 Sivakov bol poriadne nahnevaný, pretože si omylom vymazal dáta „najťažšej jazdy v živote“ (+video).

Jazdec tímu Ineos Grenadiers si chcel vo svojom Garmine uložiť jazdu z náročnej horskej etapy Giro d’Italia, avšak dotykový displej bol po daždi mokrý a aj keď stlačil „uložiť jazdu“, jeho cyklopočítač zaznamenal signál „zahodiť“.

Včera 10:16 Birell BikeFest 2022: Detaily súťaže Garmin Slopestyle FMB World Tour SILVER Event.

Po prvýkrát si v tejto disciplíne na Birell BikeFeste zasúťažia aj ženy.

26.05.2022 Únik „ukradol“ šprintérom poslednú možnosť na Gire, vyhral Dries De Bondt.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), avšak z Gira odstúpil João Almeida pre pozitívny test na Covid-19, takže pretekári za ním (4. miesto) sa posunuli o jednu priečku vyššie.

Zavrieť reklamu