Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Carapaza diskvalifikovali z Liège-Bastogne-Liège za aero polohu v zjazde (+video)

Richarda Carapaza diskvalifikovali dodatočne, pretože sa na päť sekúnd dal do aero polohy v zjazde.
Martin Sarvaš

Richard Carapaz v super-tuck-u:

Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) predviedol skvelý výkon na pretekoch Liège-Bastogne-Liège, keď 19km pred cieľom zaútočil na Côte des Forges.

Ekvádorského cyklistu však rozhodcovia dodatočne diskvalifikovali za aero polohu „super-tuck“, do ktorej sa uložil v zjazde na päť sekúnd.

Carapaz prišiel do cieľa v prenasledovacej skupine jazdcov a skončil na 29. mieste, no rozhodcovia ho neskôr z výsledkov odstránili.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) začiatkom roka 2021 zakázala jazdenie vo viac aerodynamických polohách. Najprv zakázali tzv. „super-tuck“ (jazdec sa položí na vrchnú trubku rámu) a neskôr prišiel aj zákaz jazdy s položenými predlaktiami na riadidlách.

„Teraz budeme musieť vymyslieť niečo iné, aby nám to potom mohli zakázať,“ povedal o novom pravidle Peter Sagan.

Prezident UCI David Lappartient vysvetlil, prečo sa pravidlá budú presadzovať, a zároveň oznámil rozsiahle zmeny na zlepšenie bezpečnosti jazdcov, keď vo februári uviedol: „Zakázali sme túto polohu (super-tuck), pretože jazdci nám vysvetlili, že môže to priniesť až 14-percentnú výhodu a ak ju nepoužijete na vrchole kopca pri zjazde, zostanete pozadu.“

Na nové pravidlo doplatili už aj jazdci Gijs Leemreize na Brabantskom šípe či Alexander Richardson (Alpecin-Fenix) na Okolo Turecka, ale Carapaz je prvý jazdec zo svetovej špičky, ktorého za porušenie nového pravidla diskvalifikovali.

Pozitívom je, že pretekárom sa úspešne podarilo presvedčiť UCI, aby netrestali jazdcov za odhadzovanie fľašiek mimo na to stanovených zón. Stalo sa tak po incidente, keď Michael Schär odhodil fanúšikom fľašku a rozhodcovia ho za to vylúčili z pretekov Okolo Flámska.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu