Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Peter Sagan: Správy o mojom konci sú veľmi prehnané, nad budúcnosťou radšej nerozmýšľam

Som rád, že som stále v cyklistike. Sezóna bola, aká bola - išla tak, ako išla. Som spokojný, hovorí trojnásobný majster sveta.
Martin Sarvaš
Foto: A.S.O./Pauline Ballet
Špekulácií o konci kariéry Petra Sagana bolo za posledný rok viac než dosť. Slovenský cyklista však tieto tvrdenia už nedávno vyvrátil: „Ak by som budúci rok vyhral 20 pretekov, ľudia by určite hneď hovorili, že som sa vrátil. Ale mýlili by sa. Stále som tu a ešte som neskončil.“

Podľa informácií portálu Cyclingnews a rozhovoru pre La Gazzetta dello Sport by mal trojnásobný majster sveta pretekať minimálne do roku 2024.

Peter Sagan má na konte momentálne 114 profesionálnych víťazstiev. Na scénu prišiel v roku 2010 a zviditeľnil sa dvomi etapovými víťazstvami na pretekoch Paríž-Nice. Odvtedy dokázal vyhrať 7-krát zelený dres na Tour de France, stal sa 3-krát majstrom sveta, vyhral sedem klasík (ne-monumentov), dva monumenty a popritom bol najväčšou hviezdou pelotónu.

Aj keď sa to mnohým komentujúcim nepozdávalo, podľa nás je Peter Sagan najlepším cyklistom desaťročia. Napísali sme aj 8 dôvodov, prečo si to myslíme.

Sagan v januári oslávi 31. narodeniny a začne 12. sezónu v profi cyklistike a piatu ako jazdec tímu Bora-Hansgrohe.

Po mnohých obrovských úspechoch v predošlých sezónach sa Saganovi tento rok podarilo vyhrať „iba“ jedenkrát. Desiatu etapu na Giro d’Italia však  vyhral po ťažkom celodennom úniku a záverečnom 12km sóle. Predviedol jeden z najlepších výkonov v kariére a ako sám povedal, vyhral typickým štýlom Petra Sagana.

Treba však pripomenúť, že Sagan tento rok odjazdil v nahustenej sezóne 64 pretekárskych dní (Tour de France aj Giro d’Italia) a z toho 22-krát sa umiestnil v top10. Na úvodných klasikách Miláno – San Remo a Miláno – Turín skončil štvrtý. Na Tour de France bol 6-krát v top5 a celkovo druhý v bodovacej súťaži na Tour aj  Gire.

Pozrite si tiež

Vysoké očakávania

Takéto výsledky by boli pre väčšinu cyklistov najlepšie v kariére, avšak  Sagan nastavil latku veľmi vysoko a očakávania pre jeho úspechy sú tak od verejnosti, sponzorov i médií omnoho vyššie.

Sagan si však z uplynulej sezóny nerobí ťažkú hlavu: „Sezóna bola, aká bola – išla tak, ako išla. Som spokojný,“ povedal pre La Gazzetta dello Sport.

„Veľakrát som skončil v top päť a veľakrát som bol druhý, aj to iba o vlas. Na výhry som potreboval trochu šťastia, ale nesťažujem sa. Pretekám hlavne pre seba a ak som spokojný so svojim výkon, všetko je v poriadku.“

Peter Sagan však určite nestratil zápal a motiváciu pretekať. Ak je niečo, z čoho je unavený, resp. už ho to nebaví, tak je to skôr tlak médií, požiadavky sponzorov, a fakt, že každý z neho „chce kúsok pre seba“.

„Som rád, že som stále v cyklistike“
Foto: A.S.O./Pauline Ballet

Samozrejme, treba brať aj do úvahy silu konkurencie mladej generácie ako Wout van Aert, Mathieu van der Poel či Marc Hirschi, od ktorých sa dá očakávať, že budú dominovať na klasikách.

Sagan to však berie s humorom: „Budem tu, dokým to nepreženiete s plánovaním mojej budúcnosti.“

„Môj celý život je postavený na cyklistike a zatiaľ nemám v plán skončiť. Som rád, že som stále v cyklistike. Pravdupovediac som o takých otázkach veľmi nerozmýšľal, pretože takéto zamýšľanie sa nad inou budúcnosťou môže byť veľmi nebezpečné. Môže to rásť a rásť, takže je lepšie nad tým nerozmýšľať a uvidíme čo bude.“

Pozrite si tiež

Budúcnosť po Bora-Hansgrohe a sezóne 2021

Po oddychu s rodinou na Slovensku je Peter Sagan už späť v Monaku, kde začína s prípravou na novú sezónu. Kvôli pandémii koronavírusu bude mať tím Bora spoločný tréningový kemp až v januári.

Saganovi končí kontrakt s nemeckým tímom na konci roku 2021, čo môže byť zároveň jeho posledná sezóna v zeleno-bielo-čiernom drese.

Samozrejme, že sa môže stať, že Bora so Saganom zmluvu predĺži, ale je tiež možné, že sa slovenský cyklista posunie inde. Bora má momentálne veľmi  silný tím – talentovaného šprintéra Pascala Ackermanna a Maximilian Schachmann sa ukázal ako výborný univerzál pri víťazstve Paríž-Nice.

Emanuel Buchmann a Lenard Kämna sú silní vrchári a okrem toho Bora podpísala kontrakt s Nilsom Polittom (26), ktorý ukazuje konzistentné výkony na klasikách a skončil druhý na Paríž-Roubaix 2019.

Patrí medzi najdrahších cyklistov na svete

Po vymenovaní toľkých schopných pretekárov teda vystáva otázka, či zostane pre Sagana v Bore dostatok priestoru. Spolu s jeho kontraktom, končia kontrakty aj bratovi Jurajovi, jeho vernému domestikovi Danielovi Ossovi a aj Poliakovi Maciejovi Bodnarovi.

Aj manažér tímu Ralph Denk priznal, že Slovák patrí medzi najdrahších cyklistov na trhu. Hodnota kontraktu Petra Sagana sa pohybuje okolo 5 miliónov eur za sezónu, aj keď reálne zarobí dvojnásobok. Podľa francúzskych novín L’Equipe je stále najlepšie zarábajúcim cestným cyklistom na svete.

Prečítajte si tiež

„Musíme sa na to pozrieť na konci roka. Sagan patrí medzi najdrahších cyklistov na svete,“ povedal Denk pre noviny Kölner Stadt-Anzeiger.

Agent Petra Sagana Giovanni Lombardi odmietol špekulovať o budúcnosti a jednoducho sa vyjadril, že už pracuje na zabezpečení ďalšieho kontraktu.

Nech to znamená čokoľvek, Sagan bude určite „najväčší“ cyklista na trhu pre sezónu 2022. Je teda tiež otázne, či zostane verný veľkým sponzorom ako je Specialized.

Návrat k horskej cyklistike?
Foto: A.S.O./Pauline Ballet

Už začiatkom roku 2019 pripustil Sagan návrat k horskej cyklistike. „Keď sa mu skončia záväzky voči tímu, bude sa rozhodovať, či sa vráti späť k horskej cyklistike alebo bude radšej pokračovať na ceste,“ povedal PR manažér tímu Bora-Hansgrohe Gabriele Uboldi.

Netreba zabúdať, že Peter Sagan je juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike z roku 2008 a v tom istom roku získal striebro na svetovom  šampionáte v cyklokrose.

Nebolo by vôbec prekvapivé, keby Saganov program vo vzdialenejšej budúcnosti obsahoval preteky na horských bicykloch, v cyklokrose či gravel preteky s tým, že by sa stále sústredil aj na jarné klasiky či zelený dres na Tour.

Nech je budúcnosť Petra Sagana akákoľvek, už teraz sa tešíme, ako ho opäť uvidíme na pretekoch v roku 2021.

Spoznáte známe hlášky Petra Sagana?

0%

"Nie som superhrdina. Nezachraňujem životy. Som iba športovec. Robím to pre seba a ak sa ľudia z toho tešia, teším sa aj ja."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan na začiatku sezóny 2018.

"Čo dobre, s ko*otmi sa pretekám jak pri*ebaný, do pi*e."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po pretekoch Miláno - San Remo v roku 2017 po tom, ako jazdci, ktorí s ním boli v úniku nechceli spolupracovať.

"Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď v roku 2012 vyhral tretiu etapu na Tour de France a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením beh Forresta Gumpa.

"Byť pápežom je omnoho náročnejšie ako byť cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po tom, ako sa v januári 2018 stretol s pápežom.

"Cyklistika je nudný šport."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Ak by som mal sledovať cyklistiku, pozeral by som iba záverečných päť kilometrov," dodal Sagan v rozhovore v roku 2018 po tom, ako skončil druhý v poslednej etape na Vuelte.

"Nerobím predpovede. Viem, čo dokážem a nesnažím sa myslieť príliš dopredu."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"U mňa nezáleží aké je počasie, či prší alebo svieti slnko. Pokiaľ jazdím na bicykli, som najšťastnejší človek na svete."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mark Cavendish - profesionálny cestný cyklista z Veľkej Británie, vyhral zelený dres na Tour de France v roku 2011, bodovaciu súťaž na Giro v roku 2013 a na Vuelte v roku 2010. Je majstrom sveta z roku 2010 a na konte má 30 etapových výhier z Tour a mnoho titulov z jednodňových pretekov.

"Veľmi sa teším, že sa toľko veľa ľudí prišlo pozrieť na klauna v zelenom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po návrate na Slovensko z jeho premiéry na Tour de France v roku 2012.

"Cyklistika je ťažký šport. Nechcel by som, aby moje dieťa, ak by som niekedy nejaké mal, bolo profesionálnym cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď ešte nemal syna. Sme veľmi zvedaví, či z malého Marlona skutočne nevyrastie cyklista.

"Pretekám, aby som vyhrával, nie, aby som uspokojil ľudí."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bernard Hinault - bývalý profesionálny cyklista, pochádza z Francúzska, 5-krát vyhral Tour de France, 3-krát Giro d'Italia a 2-krát Vueltu. Je majstrom sveta z roku 1980. Je označovaný ako jeden z najlepších cyklistov histórie.

"Chcem vyhrať všetko."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď sa ho novinári opýtali, aké na jeho šancu na výhru majstrovstiev sveta.

"Stále preferujem horskú cyklistiku. Ale fakt je, že cestnou cyklistikou sa dokážem aj uživiť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, ktorý je momentálne najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete.

"Nikdy to nebude jednoduchšie, iba vy budete rýchlejší."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Greg Lemond - bývalý profesionálny cyklista z Ameriky, trikrát vyhral Tour de France, raz Giro d'Italia a je dvojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike.

"Nepočítam si kalórie a nepoznám tieto hodnoty. Nechávam sa viesť inštinktom, ktorý mi hovorí, koľko toho mám zjesť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Chris Froome - profesionálny cyklista z Veľkej Británie, štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro d'Italia. Na konte má viacero víťazstiev z etapových pretekov.

"Bolesť je iba dočasná. Minúta, hodina, deň alebo rok, nakoniec ju nahradí niečo iné. Ak však skončím ja, bude trvať naveky."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Lance Armstrong - bývalý profesionálny cyklista z USA, vyhral 7-krát Tour de France, no priznal sa k dopingu a v roku 2012 mu vzali všetky tituly.

"Cyklisti s bolesťou žijú. Ak ju nedokážete zvládnuť, nevyhráte nič."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Mne sa športovkyne veľmi nepáčia a už vôbec nie cyklistky, lebo keď som videl prvé tri na majstrovstvách sveta, ktoré vyhrali, tak mali pomaly fúzy na tvári."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal 19-ročný Peter Sagan v rozhovore pre RTVS v roku 2010, ktorý bol jeho prvou sezónou v profi cyklistike.

"Ak brzdíte, nevyhráte."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mario Cipollini - bývalý profesionálny cyklista z Talianska, majster sveta z roku 2002, vyhral 12 etáp na Tour de France, trikrát bodovaciu súťaž na Giro d'Italia a vyhral mnoho jednodňových pretekov a klasík.

"Preteky vyhrávajú tí, ktorí najviac trpia."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Ľudia ma stretávajú na ulici a používajú slová ako ‘legenda’."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

Výroky Petra Sagana

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Umiestnenia Petra Sagana v top10  v sezóne 2020:

Tour de France

 • 2. miesto – bodovacia súťaž
 • 5. miesto – 1. etapa
 • 5. miesto – 3. etapa
 • 4. miesto – 5. etapa
 • 3. miesto – 10. etapa
 • 4. miesto – 14. etapa
 • 9. miesto – 19. etapa
 • 3. miesto – 21. etapa

Giro d’Italia

 • 2. miesto – bodovacia súťaž
 • 2. miesto – 2. etapa
 • 2. miesto –  4. etapa
 • 8. miesto – 6. etapa
 • 2. miesto – 7. etapa
 • 1. miesto –  10. etapa
 • 2. miesto – 11. etapa

Miláno – Sanremo

 • 4. miesto

Miláno – Turín

 • 4. miesto

Paríž – Nice

 • 2. miesto – 3. etapa
 • 3. miesto – 5. etapa

Vuelta a San Juan

 • 6.  miesto – 1. etapa
 • 5. miesto – 2. etapa
 • 4. miesto – 4.  etapa
 • 6. miesto – 6. etapa
 • 2. miesto – 7. etapa

Pozrite si tiež

Zavrieť reklamu