Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

8 dôvodov, prečo je Peter Sagan najlepším cestným cyklistom desaťročia

Vyhral rekordných sedem zelených zelených dresov na Tour de France. Trikrát po sebe sa stal majstrom sveta. Vyhral 17 etáp na pretekoch Grand Tour. Vyhral sedem klasík (ne-monumentov) a dva monumenty. Dokopy nazbieral 68 víťazstiev World Tour. Na udelenie titulu "cyklista desaťročia" máme však viac dôvodov, ako iba jeho výhry.
Martin Sarvaš

Peter Sagan

Peter Sagan má momentálne na konte 114 víťazstiev. Na scénu prišiel v roku  2010 vďaka dvom etapovým víťazstvám na pretekoch Paríž-Nice. Odvtedy dokázal vyhrať 7-krát zelený dres na Tour de France, stal sa 3-krát majstrom sveta, vyhral 17 etáp na pretekoch Grand Tour vyhral sedem klasík (ne-monumentov), dva monumenty a popritom bol najväčšou hviezdou pelotónu.

1. Stále je vo forme

Sagan tento rok odjazdil v nahustenej sezóne 64 pretekárskych dní a z toho 22-krát sa umiestnil v top10.

Na úvodných klasikách Miláno – San Remo a Miláno – Turín skončil štvrtý. Na Tour de France bol 6-krát v top5 a celkovo druhý v bodovacej súťaži.

Výhru zaznamenal síce „iba“ jednu, ale dokázal to v presne v takom štýle, na aký sme u Petra Sagana zvyknutý a podal jeden z najlepších výkonov vo svojej kariére. Na Giro d’Italia vyhral 10. etapu, keď sa po ťažkom celodennom úniku sa odtrhol 12km pred koncom a do cieľa prišiel osamotený.

Víťazný záver Petra Sagana v 10. etape Giro d’Italia:

Peter Sagan s cyklistikou ešte určite nekončí a máme sa na čo tešiť aj budúci rok: „Každá sezóna je náročnejšia a každá sezóna je iná. Ak by som budúci rok vyhral 20 pretekov, ľudia by určite hneď hovorili, že som sa vrátil. Ale mýlili by sa. Stále som tu a ešte som neskončil,“ povedal Peter Sagan.

2. Prepísal históriu Tour de France

Peter Sagan vyhral rekordných sedem zelených zelených dresov na Tour de France. A pritom si dal ešte jeden rok prestávku, keď ho komisári z pretekov vylúčili pre incident pri páde Cavendisha v roku 2017. Na Tour Sagan jednoducho ukázal, že v bodovacej súťaži naňho jednoducho nemal nikto. Nenadarmo dostal už pri premiére na Tour prezývku Tourminator.

3. Trojnásobný majster sveta

Na majstrovstvách sveta ukázal Peter Sagan svoju skutočnú silu, keďže nemal okolo seba taký silný tím, ako silní jazdci z iných krajín. Napriek tomu ich dokázal poraziť a získať titul majstra sveta tri roky za sebou – 2015, 2016, 2017.

4. Úspechy na klasikách

Náročné o jednodňové preteky, tzv. jarné klasiky, sú pre Petra Sagana špecialitou. Vyhral sedem klasík (ne-monumentov), dva monumenty – Paríž – Roubaix (2018) a Okolo Flámska (2016) a na monumentoch bol päťkrát na pódiu.

Víťazstvo Sagana na Paríž-Roubaix 2018:

5. Víťazstvá World Tour a Grand Tour

Dokopy nazbieral 68 víťazstiev pretekov World Tour a vyhral 17 etáp na pretekoch kategórie Grand Tour. Na Tour de France vyhral 12 etáp, 4 etapy na Vuelte a jednu etapu na Gire. A to sú už skutočne vysoké čísla.

6. Vyhrával aj bez tímovej podpory

V tímoch Liquigas, Cannondale či Tinkoffe, v ktorých pôsobil do roku 2016, nemal Peter Sagan veľkú podporu od spolujazdcov, pretože v jeho tíme bol vždy silnejší či dominantnejší pretekár, pre ktorého pracovali domestikovia. Sagan mal teda často malú pomoc od tímových kolegov, no napriek tomu sa mu podarilo víťaziť.

Až od roku 2017, keď prišiel do tímu Bora-Hansgrohe, je v tíme na väčšine pretekov jednotkou práve on. Mnohí cyklisti „pracovali“ na pretekoch nielen pre svojich jazdcov, ale aj proti Petrovi Saganovi. Snažili sa ho zneškodniť, zbaviť sa ho takticky a neustále ho sledujú, no Sagan aj týmto „útokom“ už posledných päť rokov skvele odoláva.

7. Lebo porazil aj najlepších vrchárov

Sagan dokázal vyhrávať nielen v šprintoch, ale zvládol poraziť aj tých najlepších vrchárov na svete. V piatej etape pretekov Tirreno Adriatico v roku 2017 sa dokázal nielen udržať, ale v závere aj poraziť celú svetovú špičku vrchárov – Geraint Thomas, Primož Roglič, Rigoberto Uran, Nairo Quintana či Thibaut Pinot.

Peter Sagan vyškolil najlepších vrchárov sveta na Tirreno Adriatico v roku 2017:

8. Prečo nie iní? – Froome, Nibali, Valverde, Gilbert

Cyklisti, ktorí by si podľa nás mohli zaslúžiť pomenovanie „cyklista desaťročia“ sú Chris Froome, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde a Phelippe Gilbert. Žiadny z nich však nedokázal získať toľko úspechov v takom širokom spektre pretekov, ako Peter Sagan.

Okrem všetkých uvedených dôvodov a úspechov, žiadny z cyklistov nespopularizoval cyklistiku v poslednom desaťročí tak, ako Peter Sagan. Či už svojim svojským vystupovaním v médiach alebo vtipnými kúskami na pretekoch i mimo nich.

Chris Froome

Najbližšie sa mu priblížil Chris Froome, ktorý štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro. Má tak trofeje zo všetkých troch najväčších cyklistických pretekov na svete. Aj keď jeho sila je nespochybniteľná, fakt je, že mal vždy okolo seba veľmi silný tím, ktorý pracoval iba pre jeho výhru na pretekoch Grand Tour. Okrem toho v roku 2017 mal pozitívny dopingový test na látku salbutamol. Aj keď napokon trest nedostal, je jasné, že pri výhre Vuelty 2017 čistý nebol. treba tiež podotknúť, že Froome sa nikdy neumiestnil v top 10 v jednodňových pretekoch. Ak by sme však mali pomenovať najlepšieho Grand Tour pretekára desaťročia, bol by ním napriek tomu Chris Froome.

Alejandro Valverde

Alejandro Valverde je veľkou legendou cyklistiky a počas jeho najúspešnejších piatich rokov bol v prudkých záverečných stúpaniach jednoducho neporaziteľný. Osemkrát vyhral etapu na pretekoch Grand Tour a šesťkrát bol na pódiu. Valverde získal na majstrovstvách sveta trikrát brozn a v roku 2018 sa mu podarilo získať zlatú medailu. Okrem toho vyhral aj dva monumenty, päť klasík a dokopy nazbieral 34 víťazstiev pretekov World Tour. Španielsky cyklista bol však dva roky suspendovaný pre doping, všetky úspechy z roku 2010 mu boli odobraté a na preteky sa vrátil opäť v roku 2012. Napriek všetkým jeho úspechom je jeho dopingová aféra neodpustiteľná a nedá sa nazvať ani cyklistom poslednej dekády.

Philippe Gilbert

Philippe Gilbert je najlepším klasikárom desaťročia. Dokázal vyhrávať vo všetkých podmienkach, v daždi, teple, v šprintoch či únikoch. Má na konte štyri tituly z monumentov, sedemkrát bol na pódiu a vyhral sedem klasík. Dokopy má 27 víťazstiev pretekov World Tour a v roku 2012 získal zlato na majstrovstvách sveta. Avšak rovnako ako Froome, vždy bol obklopený veľmi silnými jazdcami z tímu, či už v BMC alebo Quick-Stepe, a bez silnej tímovej podpory by pravdepodobne toľko úspechov nedosiahol. V klasikách bol síce v poslednej dekáde najlepší, no už len v počte víťazstiev World Tour ho Peter Sagan predbehol o 40 titulov.

Vincenzo Nibali

Aj Nibali, rovnako ako Froome, má doma tituly zo všetkých troch pretekov Grand Tour. Jeden z Tour de France, jeden z Vuelty a dva z Giro d’Italia. Taliansky cyklista ukázal, že je obrovský talent nielen na vrchárskych dlhých etapových pretekoch, ale aj na jednodňových klasikách. Na konte má tri tituly z monumentov – Milan-San Remo (2018) a Giro di Lombardia (2015, 2017). Napriek tomu, že má na konte obrovské úspechy zo všetkých najvyšších kategórii i druhov cestných pretekov, jeho celkový obraz cyklistu desaťročia by sme postavili na tretie miesto, za Sagana a Froomea.

Peter Sagan

  • Vyhral rekordných sedem zelených zelených dresov na Tour de France
  • Vyhral trikrát po sebe majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike
  • Vyhral 17 etáp na pretekoch kategórie Grand Tour
  • Vyhral sedem klasík (ne-monumentov)
  • Vyhral dva monumenty – Paríž – Roubaix (2018) a Okolo Flámska (2016), päťkrát bol na pódiu
  • Dokopy nazbieral 68 víťazstiev World Tour

Spoznáte známe hlášky Petra Sagana?

0%

"Nepočítam si kalórie a nepoznám tieto hodnoty. Nechávam sa viesť inštinktom, ktorý mi hovorí, koľko toho mám zjesť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Chris Froome - profesionálny cyklista z Veľkej Británie, štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro d'Italia. Na konte má viacero víťazstiev z etapových pretekov.

"Nikdy to nebude jednoduchšie, iba vy budete rýchlejší."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Greg Lemond - bývalý profesionálny cyklista z Ameriky, trikrát vyhral Tour de France, raz Giro d'Italia a je dvojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike.

"Veľmi sa teším, že sa toľko veľa ľudí prišlo pozrieť na klauna v zelenom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po návrate na Slovensko z jeho premiéry na Tour de France v roku 2012.

"Bolesť je iba dočasná. Minúta, hodina, deň alebo rok, nakoniec ju nahradí niečo iné. Ak však skončím ja, bude trvať naveky."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Lance Armstrong - bývalý profesionálny cyklista z USA, vyhral 7-krát Tour de France, no priznal sa k dopingu a v roku 2012 mu vzali všetky tituly.

"U mňa nezáleží aké je počasie, či prší alebo svieti slnko. Pokiaľ jazdím na bicykli, som najšťastnejší človek na svete."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mark Cavendish - profesionálny cestný cyklista z Veľkej Británie, vyhral zelený dres na Tour de France v roku 2011, bodovaciu súťaž na Giro v roku 2013 a na Vuelte v roku 2010. Je majstrom sveta z roku 2010 a na konte má 30 etapových výhier z Tour a mnoho titulov z jednodňových pretekov.

"Cyklistika je ťažký šport. Nechcel by som, aby moje dieťa, ak by som niekedy nejaké mal, bolo profesionálnym cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď ešte nemal syna. Sme veľmi zvedaví, či z malého Marlona skutočne nevyrastie cyklista.

"Stále preferujem horskú cyklistiku. Ale fakt je, že cestnou cyklistikou sa dokážem aj uživiť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, ktorý je momentálne najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete.

"Cyklistika je nudný šport."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Ak by som mal sledovať cyklistiku, pozeral by som iba záverečných päť kilometrov," dodal Sagan v rozhovore v roku 2018 po tom, ako skončil druhý v poslednej etape na Vuelte.

"Čo dobre, s ko*otmi sa pretekám jak pri*ebaný, do pi*e."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po pretekoch Miláno - San Remo v roku 2017 po tom, ako jazdci, ktorí s ním boli v úniku nechceli spolupracovať.

"Preteky vyhrávajú tí, ktorí najviac trpia."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď v roku 2012 vyhral tretiu etapu na Tour de France a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením beh Forresta Gumpa.

"Cyklisti s bolesťou žijú. Ak ju nedokážete zvládnuť, nevyhráte nič."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Mne sa športovkyne veľmi nepáčia a už vôbec nie cyklistky, lebo keď som videl prvé tri na majstrovstvách sveta, ktoré vyhrali, tak mali pomaly fúzy na tvári."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal 19-ročný Peter Sagan v rozhovore pre RTVS v roku 2010, ktorý bol jeho prvou sezónou v profi cyklistike.

"Ak brzdíte, nevyhráte."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mario Cipollini - bývalý profesionálny cyklista z Talianska, majster sveta z roku 2002, vyhral 12 etáp na Tour de France, trikrát bodovaciu súťaž na Giro d'Italia a vyhral mnoho jednodňových pretekov a klasík.

"Chcem vyhrať všetko."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď sa ho novinári opýtali, aké na jeho šancu na výhru majstrovstiev sveta.

"Pretekám, aby som vyhrával, nie, aby som uspokojil ľudí."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bernard Hinault - bývalý profesionálny cyklista, pochádza z Francúzska, 5-krát vyhral Tour de France, 3-krát Giro d'Italia a 2-krát Vueltu. Je majstrom sveta z roku 1980. Je označovaný ako jeden z najlepších cyklistov histórie.

"Byť pápežom je omnoho náročnejšie ako byť cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po tom, ako sa v januári 2018 stretol s pápežom.

"Ľudia ma stretávajú na ulici a používajú slová ako ‘legenda’."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Nie som superhrdina. Nezachraňujem životy. Som iba športovec. Robím to pre seba a ak sa ľudia z toho tešia, teším sa aj ja."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan na začiatku sezóny 2018.

"Nerobím predpovede. Viem, čo dokážem a nesnažím sa myslieť príliš dopredu."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

Výroky Petra Sagana

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Aktuality

24.06.2022 Van Avermaet po ôsmich rokoch nejde na Tour: Cítil som sa pripravený pretekať na Tour de France.

Tím AG2R-Citroën nevybral skúseného belgického pretekára pre tohtoročnú Tour. „Bolo ťažké počuť také rozhodnutie. Vincent a Julian [Jurdie, športový riaditeľ] mi včera zavolali so správou, že nie som v tíme na Tour de France a bolo to veľké sklamanie, pretože som to naozaj to nečakal,“ povedal Greg Van Avermaet. (cyclingnews)

24.06.2022 O titul majstra Slovenska budú bojovať obaja bratia Saganovci (+propozície & zoznam štartujúcich).

Peter a Juraj Saganovci držia titul majstra Slovenska už 11 rokov za sebou. Peter má na konte sedem víťazstiev (2011-2015, 2018, 2021) a Juraj štyri (2016, 2017, 2019, 2020). Majstrovstvá Česka a Slovenska sa uskutočnia v českom meste Mladá Vožice – muži pretekajú v nedeľu 26. júna a ženy, juniori a juniorky v sobotu 25. júna.

24.06.2022 Poradňa: Ako začať jazdiť na trailoch a v bikeparkoch?

Ak sa s rodinou alebo kamarátmi chystáte prvýkrát do bikeparku alebo trailcentra, máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť a s čím by ste mali rátať.

24.06.2022 Nový Hightower je najvšestrannejším bicyklom Santa Cruzu.

Má agresívnejšiu geometriu či úložný priestor v ráme so zdvihom 145mm vzadu a 150mm vpredu.

24.06.2022 Tím Bora-Hansgrohe predstavil špeciálnu edíciu oblečenia na Tour de France 2022.

V spolupráci so značkou Le Col oblečie tím jazdcov do svetlejších odtieňov pre horúčavy v júli, pričom nahradí tmavšie zelené časti ich obvyklého dresu bielymi a biele logo Bora vymenili za čierne.

Zavrieť reklamu