Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

3 bizarné cyklošporty, o ktorých ste doteraz asi ani nepočuli

Nech robíte akýkoľvek šport, týmto trom sa pravdepodobne nevyrovná.
Martin Sarvaš
3 bizarné cyklošporty, o ktorých ste doteraz asi ani nepočuli

Faktom je, že v súčasnosti existuje obrovské množstvo rôznych športov a cyklistika je stále populárnejšia. Bicykle sú čoraz dostupnejšie, jazdia na nich všetky generácie a máte na výber z nekonečna kategórií bicyklov, ktoré už niekedy aj splývajú.

Keď vyslovíte slovo cyklistika, zväčša vám napadne cestná, horská, cyklokros, zjazd, maratón, Sagan a podobné asociácie.

Existujú však netradičné, ba až bizarné športy na bicykloch, o ktorých ste pravdepodobne doteraz ani nepočuli.

Sálová cyklistika – Krasojazda na bicykli
Slovenské krasojazdkyne na Majstrovstvách sveta v roku 2016.

Ide o sálový šport, pri ktorom predvádzajú cyklisti na bicykloch rôzne akrobatické a gymnastické kúsky. Akoby gymnastika nebola dosť náročná na zemi.

V anglickom jazyku sa táto disciplína nazýva „artistic cycling“, čo v preklade znamená umelecká cyklistika. Športovcom, ktorí sa venujú tejto disciplíne hovoria krasojazdkyne a krasojazdci.

Krasojazda je disciplína cyklistiky, v ktorej súťažiaci predvádzajú triky, za ktoré dostávajú body. Tento formát pripomína krasokorčuľovanie či gymnastiku. Body udeľujú rozhodcovia za triky predvedené v päťminútových jazdách.

Cyklisti môžu súťažiť ako jednotlivci, dvojice alebo 4- a 6-členné tímy. Jazdia na špeciálnych bicykloch s jedným prevodom, bez voľnobežky – fixie, prípadne slangovo „furtšlap“, takže keď zaberiete dozadu, pôjdete dozadu.

„Športovec, ktorý sa venuje sálovej cyklistike, musí byť telesne i duševne silný, vytrvalý, rýchly, pričom nie je zanedbateľná ani pozornosť. Veľmi dôležité aj to, aby ovládal vlastné telo i bicykel,“ opisuje požiadavky Slovenského zväzu cyklistiky.

Slovenské juniorské reprezentantky v sálovej cyklistike dokonca v lete 2019 získali bronzové medaily na Majstrovstvách Európy.

Bicyklebal

Áno, čítate správne. Nie, nie je to vymyslené slovo. Bicyklebal je kombinuje slová bicykel a lopta, ktoré sú pre mnohých do jedného slova nespojiteľné.

Bicyklebal je šport podobný sálovému futbalu, len hráči po ihrisku jazdia na bicykloch.

V každom tíme hrajú dvaja hráči, ktorí kontrolujú pohyb lopty po ihrisku na upravených bicykloch bez bŕzd a pevným prevodom. Ďalej sa hráči môžu lopty pri hre dotknúť iba hlavou. Brankár v bránkovisku môže ale zakročiť akokoľvek. Nie je prípustné šliapnuť nohou na zem.

Najúspešnejším tímom v bicyklebale sú bratia Pospíšilovci reprezentujúci Česko-Slovensko, ktorí dokázali získať titul majstrov sveta dvadsaťkrát, čo je unikátny rekord. Z jednotlivcov je najúspešnejším hráčom Jindřich Pospíšil, ktorý má 20 zlatých, 5 strieborných a 2 bronzové medaily.

Unicyklobal

Toto slovo síce oficálne neexistuje, ale je to doslovný a skrátený názov „Unicycle football“ – futbal na unicykloch. Ak by ste náhodou nevedeli, unicykel má iba jedno koleso. A to je to nie je to najbizarnejšie na tomto športe.

Nejde totiž o spojenie unicyklovania a klasického futbalu, ale amerického futbalu. Hrá sa teda s „šiškou“ pre americký futbal a z tohto športu sa prebral aj pravidlá, ktoré si hráči prispôsobili pre svoje potreby.

Unicyklobal existuje iba v Amerike, aj to iba v malej komunite v Texase, kde vznikol v roku 2008. Do Európy a pravdepodobne nikam inde na svete sa zatiaľ nedostal.

Nech už jazdíte na bicykli, unicykli, hádžete si loptu z bicykla, hlavne to robte tak, aby vás to bavilo. Čokoľvek spojené s bicyklom predsa musí byť zábava, no nie?

Vaše komentáre

Aktuality

16:22 Legendárny Greg Minnaar oznámil, že Mont-Sainte-Anne budú jeho posledné preteky vo Svetovom pohári v zjazde.
12:24 Najdlhšiu 80 km trať na KAKTUS Bike Bratislavskom MTB maratóne vyhrali Martin Kostelničák a Bianka Babačová (+galéria).

Cez víkend sa uskutočnili populárne preteky KAKTUS Bike Bratislavský MTB maratón, ktorý každoročne priláka veľké množstvo cyklistických nadšencov. Pretekalo sa na tratiach s dĺžkami 80 km, 52 km a 22 km. Na svoje si prišli aj nadšenci gravel jazdenia a pretekári na elektrobicykloch.

12:23 Registrácia na finále KENNY slovenského pohára v endure na Baťovych trailoch v Partizánskom je v plnom prúde.

Preteky sa uskutočnia cez víkend 19.-20. októbra na Baťovych trailoch v Partizánskom. Zároveň pôjde o finálové kolo KENNY slovenského pohára v endure, kde sa vyhlásia aj celkoví víťazi seriálu. Pozor! Počet miest na štarte je z kapacitných dôvodov obmedzený na 150, takže sa registrujte v predstihu, aby ste sa dostali na štartovú listinu. Tu sú všetky informácie, ktoré o podujatí potrebujete vedieť.

11:45 Lotyši žiadajú trest pre Mathieu van der Poela pre jazdu po chodníku a ohrozenie divákov na majstrovstvách sveta.

Ak by UCI vo výsledkoch odsunula Van der Poela, na tretie miesto by sa posunul Lotyš Toms Skujiņš, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou hlavný dôvod, prečo žiadajú trest pre majstra sveta z minulého roka.

10:15 Neporovnávajme Pogačara s Merckxom. Pogačar je Pogačar, Merckx je Merckx.

Aj o Petrovi Saganovi sa v jeho ére úspechov hovorilo ako o novom Merckxovi a zase o Mathieu van der Poelovi sa hovorilo ako o ďalšom Saganovi. Sú takéto porovnávania spravodlivé a majú vôbec zmysel? Nie.

Zavrieť reklamu