Fotogaléria: Ako to vyzeralo na tréningoch pred Strade Bianche 2025

Jazdcov čaká na Strade Bianche 2025 najťažšia trasa v histórii pretekov. Dlhé roky sa trať nemenila, no vlani organizátori pridali štyri nové štrkové úseky a tento rok opäť pridali ďalší, takže ich bude celkovo až 16.
Celkovo majú pretekári pred sebou 213 kilometrov s prevýšením 3716 metrov, z toho až 81,7 kilometra vedie po štrkových cestách, a víťaz napokon prechádza cieľovou čiarou na ikonickom námestí Piazza del Campo.
Strade Bianche sú preteky, kde môžu uspieť klasikári, výbušní jazdci aj vrchári – aspoň teoreticky.
Keď je však na štarte Tadej Pogačar, situácia sa mení. Slovinský fenomén tu už dvakrát zvíťazil a jeho dlhé sólové útoky sa stali symbolom posledných ročníkov. V roku 2024 vyhral po úniku dlhom 81 kilometrov, v roku 2022 mu stačilo 50 kilometrov.
V roku 2023 zase Tom Pidcock triumfoval po 42-kilometrovom sóle. Uvidíme, či sa tento rok dočkáme napínavejšieho priebehu.
Víťazi z rokov 2020 a 2021, Wout van Aert a Mathieu van der Poel, opäť chýbajú na štartovej listine, čo otvára priestor na priamy súboj medzi Pogačarom a Pidcockom.
To však neznamená, že nemôže prekvapiť niekto iný, ako napríklad Marc Hirschi, Mathias Vacek či Ben Healy.
Medzi favoritov môžeme zaradiť aj Michala Kwiatkowského, ktorý už Strade Bianche vyhral dvakrát (2014, 2017). Poľský klasikár vstúpil do sezóny vo výbornej forme, keď triumfoval na Clásica Jaén – pretekoch, ktoré sú vďaka štrkovým cestám považované za „španielsku verziu“ Strade Bianche.
Najväčšia pozornosť sa však opäť sústredí na Pogačara, keďže na nedávnom UAE Tour vyhral s prehľadom obe horské etapy.
Ak Pogačar v Toskánsku vyhrá znova, vyrovná rekord Fabiana Cancellaru, ktorý sa na Strade Bianche radoval v rokoch 2008, 2012 a 2016.