Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Ako je možné, že Thymen Arensman pribral 5 kíl počas troch týždňov a 3500 km na Giro d’Italia?

Holandský pretekár pribral aj napriek tomu, že spálil desaťtisíce kalórií. Nepribral však tuk, ale jeho telo zadržiavalo vodu.
Martin Sarvaš

Thymen Arensman pribral počas pretekov Giro d’Italia až 5 kilogramov, čo je nezvyčajné, pretože pretekári zvyčajne počas trojtýždňových pretekov Grand Tour chudnú.

Podľa idlprocycling to 24-ročný Holanďan pripisuje najmä zadržiavaniu vody, čo ovplyvnilo aj jeho výkonnosť v horských etapách.

Napriek tomu, že dosiahol rekordné čísla výkonu, zvýšená hmotnosť mu zabránila konkurovať pretekárom s nižšou hmotnosťou.

Arensman zvyčajne váži okolo 68 kg, čo je číslo na rovnakej úrovni ako väčšina favoritov pre celkové hodnotenie. Pribratie ďalších piatich kilogramov tak zásadne zníži pomer wattov na kilogram a jazdec tak najmä v stúpaniach nedokáže držať tempo s najlepšími.

Arensman uviedol, že sa cítil v poriadku, ale zadržiavanie tekutín spôsobilo, že jeho hmotnosť presiahla 70 kg. Zároveň povedal, „že je schopný dosiahnuť lepšie výsledky, ak sa naučí lepšie zvládať úvodné etapy a udržiavať svoju hmotnosť pod kontrolou.“

Prečítajte si tiež

„Videli sme už predtým, ako jazdci nabrali hmotnosť počas troch týždňov,“ povedala pre Velo Stephanie Scheirlynck, odborníčka na výživu z tímu Lidl-Trek. „Zvyčajne to nie je veľa, ale niekedy aj to môže byť rozhodujúce. A pre týchto chlapov môže byť veľkým rozdielom vo výkone aj jedno kilo.“

Stephanie Scheirlynck ďalej vysvetlila, ako je možné pribrať zadržiavaním vody: „Môže byť spôsobené mnohými vecami, ale najčastejšie je to kvôli nevyrovnaným hladinám sodíka a glykogénu. Teraz je to menej bežné, keď rozumieme potrebe výživy a hydratácie oveľa lepšie, ale stále sa to stáva a môže byť ťažké to predvídať.“

Sodík sa prirodzene viaže s vodou, a tak prebytok elektrolytových nápojov počas viacdňových pretekov môže viesť k nadbytku vody, ktorú telo zadržiava.

„Jazdci väčšinou vymočia viac sodíku, ak sa počas jazdy ‚zasolili‘, čo vyvedie telo z rovnováhy,“ vysvetľuje Raff Hussey, z Precision Fuel & Hydration, ktoré spolupracuje s tímami Lotto-Dstny a DSM Firmenich PostNL.

„Keď sa jazdec na ďalší deň ‚zasolí‘ znovu, vzniká riziko, že bude telo pomaly zadržiavať tekutiny. Aby tomu zabránili, musia znížiť koncentráciu sodíka v nápojoch a prispôsobiť dopĺňanie tekutín a minerálov podľa toho, ako sa jazdec potí.“

„Test potenia môže presne určiť, koľko sodíka jazdec stratí na liter potu, a teda tiež určiť koncentráciu elektrolytov v nápojoch, ktoré by mal piť,“ dodal Hussey.

Aj keď Thymen Arensman skončil v celkovej klasifikácii šiesty, čo vôbec nie je zlé, jeho časové straty v horských etapách sa nahromadili tak, že ho to stálo biely dres pre najlepšieho mladého jazdca, ktorý získal Antonio Tiberi.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu