Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tréning a strava

Je správne konzumovať sacharidy pred spaním?

Konzumácia sacharidov pred spánkom sa pri diétach zásadne neodporúča s vysvetlením, že sa v noci premenia na tuky, ktoré sa vo vašom tele usadia. Tento mýtus je však postupne búraný.
Matúš Bušík
Je správne konzumovať sacharidy pred spaním?

Peter Sagan varí pre OE RACING / Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

Sacharidy sú v rámci makroživín hlavným zdrojom energie pre telo a to najmä ak si chceme na bicykli udržať primeraný výkon.

Avšak hmotnosť je tiež dôležitým parametrom pre cyklistu a často mnoho zázračných diét, ktoré sa zvyčajne uchyľujú k obhajovaniu radikálneho zníženia príjmu sacharidov neberú do úvahy, že tuky, nech sú akokoľvek bohatým zdrojom energie na cyklistiku jednoducho nestačia. To pociťujeme hlavne v tých dňoch, keď sa intenzita tréningu zvyšuje.

V konkrétnom prípade vynechania sacharidov v noci by sme urobili chybu, ktorá poškodí našu regeneráciu, ak budeme trénovať poobede a ak sa na tréning chystáme znova ráno.

Zobudíme sa totiž s úplne prázdnymi zásobami a závisí len od raňajok a teda jedla, ktoré nám bude tráviť niekoľko hodín, a živiny z neho nebudeme môcť v tréningu využiť.

Telo tiež potrebuje sacharidy počas noci a to ako na kŕmenie neurónov, tak aj na podporu sekrécie rôznych hormónov, ako napríklad melatonín a kortizol, ktoré sú potrebné na správne zaspávanie a dostatočný odpočinok.

Je zrejmé, že ak sa napcháme sacharidmi, ako tí cyklisti, ktorí večer pred jazdou zjedia obrovské množstvo cestovín, okrem naplnenia zásob glykogénu budeme mať prebytok, ktorý v noci nespotrebujeme. Naše telo bude musieť ukladať živiny vo forme tukov a tento proces zahŕňa aktivitu navyše, ktorá môže nášmu odpočinku uškodiť.

Ako vo všetkom, aj tu platí, že správne je vybrať si zlatú strednú cestu.

Je potrebné uchýliť sa k dostatočnému príjmu sacharidov a keďže ich nebudeme okamžite potrebovať, snažíme sa minimalizovať ich príjem v prospech komplexných sacharidov s progresívnejšou asimiláciou.

Príjem a spracovanie sacharidov ako aj iných živín si vyžaduje energiu na ich spracovanie, takže ako sme už naznačili, môže nášmu odpočinku uškodiť.

Preto sa budeme snažiť večerať s dostatočným časovým odstupom pred spánkom, aby telo stihlo večeru poriadne stráviť.

Dobrá večera by mala uprednostňovať bielkoviny, pretože pomáhajú pri regeneračnom procese, ktorý nastáva počas odpočinku, zatiaľ čo medzi sacharidy môžeme zvoliť zemiaky alebo inú potravinu, ktorá poskytuje komplexné sacharidy.

Tie sa budú vstrebávať pomaly a postupne, vďaka čomu sa vyhneme inzulínovému vrcholu, ktorý by nás mohol uprostred noci zobudiť s pocitom extrémneho hladu.

Aktuality

12:54 Virálne video stewarda na kolobežke s Woutom van Aertom a komické porovnanie s rokom 2017.

Rik Bossuyt má na starosti sprevádzanie víťaza pretekov, a aby s ním nemusel utekať, zobral si na pomoc elektrickú kolobežku.

11:54 Mohol by byť našim novým Saganom. Julian Alaphilippe má otvorené dvere v tíme TotalEnergies.

Šéf QuickStep-u Patrick Lefevere kritizuje Alaphilippa za slabé výkony, životný štýl a vzťah so svojou partnerkou Marion Rousse, na čo zareagoval manažér TotalEnergies Jean-René Bernaudeau a uviedol, že bude mať vždy miesto vo francúzskom ProTeame. (Cyclingnews)

11:32 Video: Nahnevaný Arnaud De Lie viní sprievodné auto zo svojho pádu na pretekoch Le Samyn.

„Auto organizátorov zrazu zastavilo v zákrute a potom museli zastaviť všetky autá za ním. Je jasné, že na vine sú tie autá. V zákrute sa nezastavuje, je to celkom jednoduché,“ povedal 21-ročný Belgičan, ktorý patril medzi najväčších favoritov belgickej klasiky. (WielerFlits)

11:09 Koľko vážia všetky pretekárske bicykle tímov WorldTour v roku 2024?

Po hranicu 7 kg sa dostal nečakane iba jeden bicykel.

Včera 17:37 Video: Laurenz Rex oslavoval priskoro a takmer prišiel o víťazstvo na klasike Le Samyn.

Tesne pred cieľovou čiarou už 24-ročný Belgičan zdvihol ruky z riadidiel a išiel oslavovať, keď ho zrazu dobehol António Morgado. Nakoniec sa však ukázalo, že Rex prešiel cieľovou čiarou ako prvý.

Zavrieť reklamu