Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Zaklopal na dvere a išiel na veľkú potrebu. Škóti pomohli Mathieu van der Poelovi k majstrovskému titulu

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike prerušil protest a takmer hodinovú pauzu využil Holanďan veľmi prakticky. "Bez ich pomoci by som nemohol pokračovať v pretekaní," vyjadril sa Van der Poel.
Martin Sarvaš
Zaklopal na dvere a išiel na veľkú potrebu. Škóti pomohli Mathieu van der Poelovi k majstrovskému titulu

Mathieu van der Poel predviedol na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike neuveriteľný výkon a dúhový dres získal po dominantnom 22-kilometrovom sóle, a nezastavil ho ani nepríjemný pád 16,5 km pred koncom.

Jeho víťazstvu však predchádzal nielen obdivuhodný výkon na extrémne náročných pretekoch, ale aj zaujímavý moment, ktorý prišiel počas takmer hodinovej pauzy, ktorú spôsobil protest.

Jazdci museli takmer hodinu stáť a čakať, kým polícia „odlepí“ ruky demonštrantov z cesty, po ktorej prechádzala trať svetového šampionátu.

Zatiaľ čo jazdci na čele pelotónu mali sústredené pohľady bez emócií, Mathieu van der Poel bol na konci hlavného balíku, uvoľnený a s úsmevom na tvári.

A niet divu, že bol uvoľnený, keďže pauzu využil doslova na uvoľnenie.

Mathieu van der Poel totiž zaklopal na dvere lokálnym obyvateľom, aby využil ich toaletu na veľkú potrebu.

„Bez ich pomoci by som nemohol pokračovať“

„Je to neuveriteľné, som prvým holandským majstrom sveta po 38 rokoch. Bol to bláznivý deň. Ale k najdôležitejšej časti sa musím vrátiť do polovice pretekov,“ povedal Van der Poel pre holandskú televíziu.

„Musím odovzdať veľkú masívnu správu. Musel som zaklopať na dvere domu pri ceste. Naozaj im dlhujem a chcel by som sa im veľmi poďakovať. Bez ich pomoci by som nemohol pokračovať v pretekaní,“ vyjadril Van der Poel vďaku po pretekoch.

„Boli to najväčšie preteky v mojom živote a od týchto ľudí bolo veľmi milé, že ma pustili do svojho domu a nechali ma sedieť na ich záchode,“ dodal čerstvý majster sveta v cestnej cyklistike.

Bol mimoriadne zdvorilý a veľmi vďačný

„Boli sme nadšení, že sme mu mohli akokoľvek pomôcť. Všetko, čo sme urobili, bolo ponúknuť trochu pohostinnosti, čo by sme vždy urobili. Ktorýkoľvek zo susedov by urobil to isté. Cítili sme, že je to trochu núdzové,“ opísal Davie Findley, ktorý pustil Van der Poela do svojej domácnosti.

„Bol to taký milý chlapík, mimoriadne zdvorilý a bol veľmi vďačný. Nakoniec sme mali u nás štyroch chalanov z Holandska,“ povedal.

„Myslím si, že len využili prestávku v pretekoch a užívali si zvyšok, kým sa sústredili na reštart. Počul som, že Mathieu mal pre nás veľmi peknú správu. Rád by som mu povedal, že je veľmi vítaný a som nadšený, že sme mu aj tak mohli pomôcť.“

„Úprimne povedané, je to všetko trochu surrealistické, pretože sme si vedomí toho, aké masívne preteky to boli a incident s demonštrantmi urobil z nášho domu skutočný stredobod svetových správ na asi hodinu,“ dodal Davie Findley.

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu