Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU SO ŠTARTOVNÝM NA BAJKULA BRATISLAVSKÉ ENDURO SPOLU ZA 39€!
Novinky

Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky a dokázal niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo

28-ročný Holanďan je prvým cyklistom, ktorý je nielen majstrom sveta v cestnej cyklistike, ale aj cyklokrose.
Martin Sarvaš
Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky a dokázal niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, Glasgow 2023. Foto: UCI

Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky víťazstvom Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v Glasgowe.

Je totiž prvým cyklistom, ktorý v jednom roku získal titul svetového šampióna na ceste aj v cyklokrose. Na oboch pretekoch skončil na druhom mieste jeho dlhoročný rival Wout van Aert.

Okrem toho dosiahol Van der Poel tento rok aj dve ďalšie dôležité víťazstvá ešte na jar, keď vyhral dva monumenty – Miláno-San Remo a Paríž-Roubaix.

Nie je veľmi pravdepodobné, že by sa niečo podobné podarilo v blízkej budúcnosti inému jazdcovi.

Mathieu van der Poel bude štartovať aj na Majstrovstvách sveta v horskej cyklistike, a aj keď nemá ambície na víťazstvo, ukázal, že je v skvelej forme a mohol by zabojovať o medailu.

Šetril sily ako Peter Sagan

Mathieu van der Poel zvolil na pretekoch v Škótsku podobnú taktiku ako Peter Sagan pri jeho zisku troch titulov majstra sveta, pričom úvod pretekov šetril sily a jazdil na konci pelotónu, čo sa nakoniec oplatilo.

Päťnásobný majster sveta v cyklokrose predviedol v Glasgowe skutočne obdivuhodný výkon a vyhral po 22-kilometrovom sóle v závere pretekov, a dokonca ho nezastavil ani nepríjemný pád 16,5 km pred cieľom.

Po útoku Van der Poela ho v závere pretekov ho prenasledovala silná trojica pretekárov – Tadej Pogačar, Wout van Aert a Mads Pedersen.

Pogačar, Van Aert a Pedersen síce spolupracovali, ale tempu Van der Poela na čele sa nedokázali vyrovnať ani po jeho páde.

Mathieu van der Poel prišiel osamote do cieľa s náskokom 1:37 minúty pred Van Aertom a v šprinte dvojice Pogačar – Pedersen získal bronzovú medailu Tadej Pogačar.

Van der Poel: Je to najväčšie víťazstvo na ceste

„Znamená to všetko. Bol to jeden z najväčších cieľov, ktoré mi zostali, a vyhrať ho [dúhový dres] je úžasné,“ povedal po pretekoch Mathieu van der Poel.

„Podľa mňa to zavŕšilo moju kariéru. Pre mňa je to najväčšie víťazstvo na ceste. Neviem si ešte predstaviť, že by som rok nosil dúhový dres.“

Van der Poel povedal, že vopred vedel, kde má zaútočiť: „Vedel som, že toto bol najťažší moment pretekov, najmä preto, že ste mali zjazd a hneď ďalší kopec. Na konci som sa cítil stále dosť silný a všimol som si, že zvyšok je už trochu na hranici možností.“

„Potom, keď som odišiel, nečakal som, že budem mať okamžite náskok, ale keď som videl, že ma nikto nesleduje, dalo mi to krídla. Až do toho pádu som len lietal po trati.“

Na otázku, či si myslel, že po páde sa jeho preteky skončili odpovedal: „Na chvíľu áno. Nie preto, že by som bol hlúpy, neriskoval som, vlastne vôbec nie. V tej zákrute som bol zrazu na zemi. Bol som na seba dosť naštvaný, ale podľa mňa to nie je tak, že by som riskoval.“

„Aj keď som to potom dokázal dotiahnuť do cieľa, nepovedal by som, že je to víťazstvo ešte krajšie – radšej by som zostal na bicykli. Keby ma to stálo titul majstra sveta, pár dní by som spal.“

„Cítil som sa trochu, že to je pomsta za minulý rok. Je to neuveriteľný pocit,“ dodal Mathieu van der Poel s odkazom na kontroverzný incident na minuloročných Majstrovstvách sveta.

Aktuality

Včera 14:03 Od prvej idey až po prvý vlastný bicykel. Ako založiť na Slovensku bicyklovú značku?

Dá sa vôbec pri súčasnej konkurencii v bicyklovom priemysle vybudovať nová úspešná bicyklová značka? Aké sú na to potrebné predpoklady, akým chybám je nutné sa vyhnúť a aký kapitál na to potrebujete?

Včera 12:19 Mark Cavendish odkladá odchod do „dôchodku“ a opäť sa pokúsi prekonať historický rekord.

„Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať,“ povedal 38-ročný Cavendish, ktorý plánoval tento rok ukončiť kariéru, ale napokon si svoje rozhodnutie rozmyslel.

Včera 10:30 Belgický talent Ilan van Wilder: Nesúhlasíme s týmito sračkami, chceme pokračovať ako Soudal Quick-Step.

Len 23-ročný Belgičan využil svoje dominantné víťazstvo Tre Valli Varesine v rozhovore po pretekoch aj na to, aby vyjadril svoj kritický názor na potenciálne spojenie jeho tímu Soudal Quick-Step a Jumbo-Visma.

Včera 10:07 UCI potvrdila zámer spojenia tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

„UCI upozorňuje, že každá takáto operácia musí byť v súlade s postupmi a ustanoveniami stanovenými v predpisoch UCI, ktoré najmä umožňujú zabezpečiť dodržiavanie zmluvných ustanovení pre všetkých zamestnancov daných tímov (jazdcov, ale aj vedenie tímu a ďalší personál, ako sú lekári, mechanici, športoví asistenti, jazdci atď.), čo má pre UCI prvoradý význam,“ píše vo vyhlásení Medzinárodná cyklistická únia.

03.10.2023 Len 23-ročný Ilan van Wilder prekvapil Pogačara aj Rogliča a vyhral taliansku klasiku Tre Valli Varesine.

Mladý belgický talent tímu Soudal Quick-Step zaútočil zo skupiny favoritov 9,5 km pred koncom, na jeho zrýchlenie nikto nezareagoval, a do cieľa išiel sám. Druhý skončil Richard Carapaz a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Aleksandr Vlasov pred Primožom Rogličom a Tadejom Pogačarom.

Zavrieť reklamu