Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky a dokázal niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo

28-ročný Holanďan je prvým cyklistom, ktorý je nielen majstrom sveta v cestnej cyklistike, ale aj cyklokrose.
Martin Sarvaš
Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky a dokázal niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, Glasgow 2023. Foto: UCI

Mathieu van der Poel prepísal históriu cyklistiky víťazstvom Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v Glasgowe.

Je totiž prvým cyklistom, ktorý v jednom roku získal titul svetového šampióna na ceste aj v cyklokrose. Na oboch pretekoch skončil na druhom mieste jeho dlhoročný rival Wout van Aert.

Okrem toho dosiahol Van der Poel tento rok aj dve ďalšie dôležité víťazstvá ešte na jar, keď vyhral dva monumenty – Miláno-San Remo a Paríž-Roubaix.

Nie je veľmi pravdepodobné, že by sa niečo podobné podarilo v blízkej budúcnosti inému jazdcovi.

Mathieu van der Poel bude štartovať aj na Majstrovstvách sveta v horskej cyklistike, a aj keď nemá ambície na víťazstvo, ukázal, že je v skvelej forme a mohol by zabojovať o medailu.

Šetril sily ako Peter Sagan

Mathieu van der Poel zvolil na pretekoch v Škótsku podobnú taktiku ako Peter Sagan pri jeho zisku troch titulov majstra sveta, pričom úvod pretekov šetril sily a jazdil na konci pelotónu, čo sa nakoniec oplatilo.

Päťnásobný majster sveta v cyklokrose predviedol v Glasgowe skutočne obdivuhodný výkon a vyhral po 22-kilometrovom sóle v závere pretekov, a dokonca ho nezastavil ani nepríjemný pád 16,5 km pred cieľom.

Po útoku Van der Poela ho v závere pretekov ho prenasledovala silná trojica pretekárov – Tadej Pogačar, Wout van Aert a Mads Pedersen.

Pogačar, Van Aert a Pedersen síce spolupracovali, ale tempu Van der Poela na čele sa nedokázali vyrovnať ani po jeho páde.

Mathieu van der Poel prišiel osamote do cieľa s náskokom 1:37 minúty pred Van Aertom a v šprinte dvojice Pogačar – Pedersen získal bronzovú medailu Tadej Pogačar.

Van der Poel: Je to najväčšie víťazstvo na ceste

„Znamená to všetko. Bol to jeden z najväčších cieľov, ktoré mi zostali, a vyhrať ho [dúhový dres] je úžasné,“ povedal po pretekoch Mathieu van der Poel.

„Podľa mňa to zavŕšilo moju kariéru. Pre mňa je to najväčšie víťazstvo na ceste. Neviem si ešte predstaviť, že by som rok nosil dúhový dres.“

Van der Poel povedal, že vopred vedel, kde má zaútočiť: „Vedel som, že toto bol najťažší moment pretekov, najmä preto, že ste mali zjazd a hneď ďalší kopec. Na konci som sa cítil stále dosť silný a všimol som si, že zvyšok je už trochu na hranici možností.“

„Potom, keď som odišiel, nečakal som, že budem mať okamžite náskok, ale keď som videl, že ma nikto nesleduje, dalo mi to krídla. Až do toho pádu som len lietal po trati.“

Na otázku, či si myslel, že po páde sa jeho preteky skončili odpovedal: „Na chvíľu áno. Nie preto, že by som bol hlúpy, neriskoval som, vlastne vôbec nie. V tej zákrute som bol zrazu na zemi. Bol som na seba dosť naštvaný, ale podľa mňa to nie je tak, že by som riskoval.“

„Aj keď som to potom dokázal dotiahnuť do cieľa, nepovedal by som, že je to víťazstvo ešte krajšie – radšej by som zostal na bicykli. Keby ma to stálo titul majstra sveta, pár dní by som spal.“

„Cítil som sa trochu, že to je pomsta za minulý rok. Je to neuveriteľný pocit,“ dodal Mathieu van der Poel s odkazom na kontroverzný incident na minuloročných Majstrovstvách sveta.

Aktuality

18:45 Tahnee Seagrave vyhrala svetový pohár v zjazde vo Val di Sole, v mužoch dominoval Amaury Pierron (+video).

Tahnee Seagrave a Amaury Pierron dokazujú, že ich forma sa dostáva opäť na vrchol. Tahnee Seagrave vyhrala preteky svetového pohára po troch rokoch a Amaury sa z víťazstva tešil po prvýkrát po návrate medzi pásky po zranení.

Včera 19:51 Video: CTM Racing tím na pretekoch svetového pohára v endure v rakúskom Leogagnu.

Na sveťáku (EDR) v Leogangu to bola tento rok čistá šmýkačka. Ako sa s tým vysporiadali jazdci továrenského tímu CTM si pozriete vo vlogu.

Včera 17:25 Jasper Philipsen vyhral v šprinte tretiu etapu Okolo Belgicka.

Na druhom mieste skončil Olav Kooij a tretí finišoval Gerben Thijssen pred Timom Merlierom.

Včera 17:16 Giovanni Aleotti vyhral po záverečnom sóle 3. etapu Okolo Slovinska.

Aleotti zaútočil z vedúcej skupiny v zjazde po stúpaní Ravnica, 8 km pred cieľom kopcovitej etapy, svoje sólo úspešne priviedol až do cieľa a dostal sa aj do vedenia celkovej klasifikácie. Na druhom mieste skončil Jhonatan Narváez a tretí finišoval Jordan Jegat.

Včera 17:00 Joao Almeida vyhral horskú 6. etapu Okolo Švajčiarska, ktorú pre sneženie výrazne skrátili.

Etapa mala len 42 kilometrov a rozhodovalo sa v stúpaní Blatten (5,8 km / 8,8 %). Za Almeidom skončil na druhom mieste jeho tímový kolega z UAE Emirates a líder celkovej klasifikácie Adam Yates a tretí finišoval Mattias Skjelmose.

Zavrieť reklamu