Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU SO ŠTARTOVNÝM NA BAJKULA BRATISLAVSKÉ ENDURO SPOLU ZA 39€!
Novinky

Tréner Groupama-FDJ o výkonoch Vingegaarda: Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne

Výkonnostný expert Frédéric Grappe tvrdí, že nie je možné, aby Vingegaard na Tour de France prekonával svoje vlastné rekordy o desať percent.
Martin Sarvaš
Tréner Groupama-FDJ o výkonoch Vingegaarda: Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne

Jonas Vingegaard počas horskej časovky na Tour de France 2023. Foto: A.S.O.

Posledné dni Tour de France poznačil spor medzi tímami Jumbo-Visma a Groupama-FDJ po tom, ako šéf Jumbo Richard Plugge verejne hovoril o tom, ako jazdci Groupamy pili pivo počas dňa voľna.

„Počas dňa voľna sme boli v hoteli s francúzskym tímom. Videli sme jazdcov piť veľké pivá… Alkohol je jed a keď ste unavení a pijete, unavuje vás ešte viac,“ povedal Plugge.

Výkonnostný expert tímu Groupama-FDJ Frédéric Grappe po Tour naznačil, že sa mu nepozdávajú výkony víťaza Tour de France Jonasa Vingegaarda v poslednom týždni pretekov.

Vingegaard totiž vyhral horskú časovku na Tour s obrovským rozdielom (1:38 min) pred Tadejom Pogačarom, ale podľa Frédérica Grappeho je ešte dôležitejší rozdiel medzi výkonom Vingegaarda a zvyškom pelotónu.

„Na Grand Tour nie je možné prekonať svoje rekordy o 10 %“

„Je zaujímavé vidieť deltu výkonu medzi jazdcami za rovnakých podmienok. Viac ako rozdiel medzi Vingegaardom a Pogačarom je problémom delta medzi Vingegaardom a zvyškom,“ povedal Grappe.

Práve po časovke sa a sociálnych sieťach i v rôznych médiách začali objavovať špekulácie o tom, že Vingegaard mohol dosiahnuť taký vysoký výkon len vďaka dopingu.

„Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne. Kládol by som si veľké otázky. Mám viac ako rešpekt k práci Jumbo-Visma a niet pochýb o bezúhonnosti Mathieua Heijboera [tréner Jumbo-Visma], ktorý má k tréningom vedecký prístup,“ hovorí Grappe.

„Poznajú rekordy svojich jazdcov. Ak ich prekonal o 10 %, vedia o tom. A na Grand Tour nie je možné prekonať svoje rekordy o 10 %,“ dodal výkonnostný expert tímu Groupama-FDJ.

Frédéric Grappe sa však tiež paradoxne vyjadril, že špekulácie o dopingu treba brať s rezervou.

„Každý, kto tvrdí, že našiel dôkazy o podvádzaní, je intelektuálne nečestný. Čísla, ktoré kolujú na sociálnych sieťach o rekordoch v stúpaniach, výkone…, preto treba brať s rezervou,“ povedal pre Eurosport.

Vigegaard o dopingu: Neberiem nič, čo by som nedal dcére

„Chápem ten skepticizmus. Chápem, že pre niektorých ľudí je ťažké uveriť cyklistike vzhľadom na to, čo sa stalo v minulosti. Ale sme iní jazdci ako vtedy,“ cituje Vingegaarda portál Wielerflits.

„A s rukou na srdci môžem povedať: Neberiem nič, nerobím nič, čo je zakázané. Neberiem nič, čo by som nedal svojej dcére.“

Vingegaard, Pogačar a všetci jazdci ich tímov Jumbo-Visma a UAE Emirates podstúpili po časovke aj dodatočné krvné testy na doping.

V rozhovoroch pre holandský portál NOS po opakovaných otázkach o dopingu bola jeho odpoveď ostrejšia: „Môžem povedať, že to nie sú časy ako s Lanceom Armstrongom. Jazdíme na iné palivo ako Armstrong.“

„Šport je teraz jednoznačne iný. Som šťastný, že som v utorok vyhral etapu a som si stopercentne istý, že tie víťazstvá mi už nikto nevezme,“ dodal Jonas Vingegaard.

 

Aktuality

Včera 14:03 Od prvej idey až po prvý vlastný bicykel. Ako založiť na Slovensku bicyklovú značku?

Dá sa vôbec pri súčasnej konkurencii v bicyklovom priemysle vybudovať nová úspešná bicyklová značka? Aké sú na to potrebné predpoklady, akým chybám je nutné sa vyhnúť a aký kapitál na to potrebujete?

Včera 12:19 Mark Cavendish odkladá odchod do „dôchodku“ a opäť sa pokúsi prekonať historický rekord.

„Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať,“ povedal 38-ročný Cavendish, ktorý plánoval tento rok ukončiť kariéru, ale napokon si svoje rozhodnutie rozmyslel.

Včera 10:30 Belgický talent Ilan van Wilder: Nesúhlasíme s týmito sračkami, chceme pokračovať ako Soudal Quick-Step.

Len 23-ročný Belgičan využil svoje dominantné víťazstvo Tre Valli Varesine v rozhovore po pretekoch aj na to, aby vyjadril svoj kritický názor na potenciálne spojenie jeho tímu Soudal Quick-Step a Jumbo-Visma.

Včera 10:07 UCI potvrdila zámer spojenia tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

„UCI upozorňuje, že každá takáto operácia musí byť v súlade s postupmi a ustanoveniami stanovenými v predpisoch UCI, ktoré najmä umožňujú zabezpečiť dodržiavanie zmluvných ustanovení pre všetkých zamestnancov daných tímov (jazdcov, ale aj vedenie tímu a ďalší personál, ako sú lekári, mechanici, športoví asistenti, jazdci atď.), čo má pre UCI prvoradý význam,“ píše vo vyhlásení Medzinárodná cyklistická únia.

03.10.2023 Len 23-ročný Ilan van Wilder prekvapil Pogačara aj Rogliča a vyhral taliansku klasiku Tre Valli Varesine.

Mladý belgický talent tímu Soudal Quick-Step zaútočil zo skupiny favoritov 9,5 km pred koncom, na jeho zrýchlenie nikto nezareagoval, a do cieľa išiel sám. Druhý skončil Richard Carapaz a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Aleksandr Vlasov pred Primožom Rogličom a Tadejom Pogačarom.

Zavrieť reklamu