Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tréner Groupama-FDJ o výkonoch Vingegaarda: Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne

Výkonnostný expert Frédéric Grappe tvrdí, že nie je možné, aby Vingegaard na Tour de France prekonával svoje vlastné rekordy o desať percent.
Martin Sarvaš
Tréner Groupama-FDJ o výkonoch Vingegaarda: Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne

Jonas Vingegaard počas horskej časovky na Tour de France 2023. Foto: A.S.O.

Posledné dni Tour de France poznačil spor medzi tímami Jumbo-Visma a Groupama-FDJ po tom, ako šéf Jumbo Richard Plugge verejne hovoril o tom, ako jazdci Groupamy pili pivo počas dňa voľna.

„Počas dňa voľna sme boli v hoteli s francúzskym tímom. Videli sme jazdcov piť veľké pivá… Alkohol je jed a keď ste unavení a pijete, unavuje vás ešte viac,“ povedal Plugge.

Výkonnostný expert tímu Groupama-FDJ Frédéric Grappe po Tour naznačil, že sa mu nepozdávajú výkony víťaza Tour de France Jonasa Vingegaarda v poslednom týždni pretekov.

Vingegaard totiž vyhral horskú časovku na Tour s obrovským rozdielom (1:38 min) pred Tadejom Pogačarom, ale podľa Frédérica Grappeho je ešte dôležitejší rozdiel medzi výkonom Vingegaarda a zvyškom pelotónu.

„Na Grand Tour nie je možné prekonať svoje rekordy o 10 %“

„Je zaujímavé vidieť deltu výkonu medzi jazdcami za rovnakých podmienok. Viac ako rozdiel medzi Vingegaardom a Pogačarom je problémom delta medzi Vingegaardom a zvyškom,“ povedal Grappe.

Práve po časovke sa a sociálnych sieťach i v rôznych médiách začali objavovať špekulácie o tom, že Vingegaard mohol dosiahnuť taký vysoký výkon len vďaka dopingu.

„Ak by náš jazdec išiel takto, necítil by som sa komfortne. Kládol by som si veľké otázky. Mám viac ako rešpekt k práci Jumbo-Visma a niet pochýb o bezúhonnosti Mathieua Heijboera [tréner Jumbo-Visma], ktorý má k tréningom vedecký prístup,“ hovorí Grappe.

„Poznajú rekordy svojich jazdcov. Ak ich prekonal o 10 %, vedia o tom. A na Grand Tour nie je možné prekonať svoje rekordy o 10 %,“ dodal výkonnostný expert tímu Groupama-FDJ.

Frédéric Grappe sa však tiež paradoxne vyjadril, že špekulácie o dopingu treba brať s rezervou.

„Každý, kto tvrdí, že našiel dôkazy o podvádzaní, je intelektuálne nečestný. Čísla, ktoré kolujú na sociálnych sieťach o rekordoch v stúpaniach, výkone…, preto treba brať s rezervou,“ povedal pre Eurosport.

Vigegaard o dopingu: Neberiem nič, čo by som nedal dcére

„Chápem ten skepticizmus. Chápem, že pre niektorých ľudí je ťažké uveriť cyklistike vzhľadom na to, čo sa stalo v minulosti. Ale sme iní jazdci ako vtedy,“ cituje Vingegaarda portál Wielerflits.

„A s rukou na srdci môžem povedať: Neberiem nič, nerobím nič, čo je zakázané. Neberiem nič, čo by som nedal svojej dcére.“

Vingegaard, Pogačar a všetci jazdci ich tímov Jumbo-Visma a UAE Emirates podstúpili po časovke aj dodatočné krvné testy na doping.

V rozhovoroch pre holandský portál NOS po opakovaných otázkach o dopingu bola jeho odpoveď ostrejšia: „Môžem povedať, že to nie sú časy ako s Lanceom Armstrongom. Jazdíme na iné palivo ako Armstrong.“

„Šport je teraz jednoznačne iný. Som šťastný, že som v utorok vyhral etapu a som si stopercentne istý, že tie víťazstvá mi už nikto nevezme,“ dodal Jonas Vingegaard.

 

Aktuality

12:41 Tadej Pogačar prekonal 23-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Zavrieť reklamu