Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ion Izagirre vyhral po 30 km sólo úniku hektickú 12. etapu Tour de France

Na druhom mieste skončil tímový kolega Petra Sagana z TotalEnergies Mathieu Burgaudeau, ktorý v šprinte porazil Mattea Jorgensona.
Martin Sarvaš
Ion Izagirre vyhral po 30 km sólo úniku hektickú 12. etapu Tour de France

12. etapa Tour de France 2023

 

  • Roanne → Belleville-en-Beaujolais
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 168,8 km
  • Prevýšenie: 3120 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 43,6 km/h
  • Víťaz: Ion Izagirre (Cofidis)

Ion Izagirre (Cofidis) sa po siedmich rokoch dočkal svojho druhého etapového víťazstva na Tour de France, keď v 12. etape predviedol krásne 30 km sólo po útoku v záverečnom stúpaní.

Na druhom mieste skončil tímový kolega Petra Sagana z TotalEnergies Mathieu Burgaudeau, ktorý v šprinte porazil Mattea Jorgensona, ktorý skončil tretí.

Cofidis čakal dlhých 15 rokov, aby sa dočkal víťazstva na Tour de France a na Tour 2023 sa po úspechu Victora Lafaya v druhej etape sa francúzsky tím teší už z druhej výhry.

Thibaut Pinot sa vďaka jazde v úniku výrazne posunul v celkovom hodnotení, o päť miest vyššie, na desiatu priečku, pričom stráca 6:33 minúty na priebežného lídra Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma).

Pozrite si tiež

Priebeh etapy

Dvanásta etapa bola od úvodu veľmi hektická a jazdci zvádzali boj o únik až takmer dve hodiny, počas ktorých išli v náročnom kopcovitom teréne vysokou priemernou rýchlosťou okolo 47 km/h.

Konečný únik sa sformoval až 85 km po štarte etapy, keď sa spojili viaceré skupiny na čele, a bolo v ňom celkovo 15 cyklistov: Tiesj Benoot (Jumbo-Visma), Thibaut Pinot (Groupama – FDJ), Andrey Amador (EF Education-EasyPost), Julian Alaphilippe (Soudal – Quick Step), Mads Pedersen, Jasper Stuyven (obaja Lidl – Trek), Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Guillaume Martin, Ion Izagirre (obaja Cofidis), Ruben Guerreiro, Matteo Jorgenson (Movistar), Dylan Teuns (Israel – Premier Tech), Victor Campenaerts (Lotto Dstny), Tobias Johannessen (Uno-X) a Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies).

60 km pred cieľom bol za únikom s 3-minútovou stratou 39-členný pelotón s favoritmi celkovej klasifikácie, ďalšie tri minúty strácala početná 60-členná skupina a na chvoste bolo 35 jazdcov s 11-minútovou stratou na únik.

Stúpanie Col de la Casse Froide (5,3 km / 6,1 %) prešiel únik pokope, ale v zjazde využil skvelé technické schopnosti Van der Poel, ktorý si spolu s Amadorom vytvoril menší náskok pred zvyškom na čele.

Mathieu van der Poel zaútočil v nasledujúcom stúpaní Col de la Croix Montmain (5,5 km / 6,1 %), v ktorom sa začala po viacerých útokoch deliť aj skupina za ním. Na vrchole predposledného stúpania etapy zostávalo ešte 44 km do cieľa a osamotený Mathieu van der Poel mal 17-sekundový náskok.

Do záverečného stúpania Col de la Croix Rosier (5,3 km / 7,6 %) vstúpil ako prvý Van der Poel, ku ktorému sa pripojila najprv dvojica prenasledovateľov Pinot a Jorgenson a 2,8 km pred vrcholom ich dobehli aj Benoot, Martin, I. Izagirre, Guerreiro a Burgaudeau.

Stúpanie využil na útok Ion Izagirre, zatiaľ čo Van der Poel nedokázal udržať tempo v skupine prenasledovateľov.

Na vrchole Col de la Croix Rosier, 28 km pred cieľom, mal Izagirre 20-sekundový náskok pred skupinou Benoot, Martin, Guerreiro, Burgaudeau, Jorgenson a Pinot, Van der Poel zaostával o viac ako minútu, zatiaľ čo pelotón strácal cez 4 minúty.

Ion Izagirre dokázal v zjazde navýšiť svoj náskok pred 6-člennou skupinou za ním a 15 km pred cieľom mal náskok necelej minúty.

10 km pred cieľom už nasledoval rovinatý terén a Izagirre mal stále relatívne veľký 45-sekundový náskok pred prenasledovateľmi, ktorí veľmi dobre nespolupracovali, takže sa im nedarilo dobehnúť 34-ročného Španiela na čele.

Ion Izagirre prišiel ako prvý do cieľa Belleville-en-Beaujolais po krásnom 30 km sóle.

</p> <h3>Záverečný kilometer 12. etapy Tour de France 2023</h3> <p>

</p> <h3>Výsledky 12. etapy Tour de France 2023</h3> <p>

Aktuality

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Včera 14:48 Okolo Slovenska 2024: Detaily etáp, zoznam štartujúcich a harmonogram vysielania.

Etapové preteky Okolo Slovenska sa uskutočnia od 26. do 30. júna. Pozrite si mapy, profily a časový harmonogram etáp, a tiež program živého vysielania.

Včera 13:39 Fotogaléria: Ako Tom Pidcock vyhral oboje preteky horského Svetového pohára v Crans Montana len pár dni pred štartom na Tour de France.

Na pretekoch XCC sa prebojoval z posledného miesta na prvé a v disciplíne XCO dosiahol suverénne víťazstvo po sóle na šiestich z celkovo siedmich okruhov.

Včera 11:35 Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu.

„Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť… Našli ich a zhabali na letisku,“ napísal Piccolo šéfovi tímu EF Education-EasyPost.

Zavrieť reklamu