Peter Sagan je suverénne najlepším v štatistike umiestnení v top10 na Tour de France

Peter Sagan sa dostal na Tour de France do najlepšej desiatky v etapách až 92-krát.

Peter Sagan vyhral od roku 2012 rekordných sedem zelených zelených dresov na Tour de France. A pritom si dal ešte jeden rok prestávku, keď ho komisári z pretekov vylúčili pre incident pri páde Cavendisha v roku 2017.

Na Tour Sagan jednoducho ukázal, že v bodovacej súťaži naňho jednoducho nemal nikto. Nenadarmo dostal už pri premiére na Tour prezývku Tourminator.

Peter Sagan vyhral na Tour 12 etáp, 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí, takže dohromady má 44 pódiových umiestnení z Tour de France. V zelenom drese odjazdil dohromady 124 dní a 4 dni bol oblečený v žltom.

Pozrite si tiež

Okrem toho však suverénne vedie aj štatistiku umiestnení v najlepšej desiatke, čo sa mu v etapách Tour de France podarilo až neuveriteľných 92-krát.

Štatisticky najúspešnejším rokom na Tour de France bol pre Sagana rok 2018, kedy sa mu podarilo v top10 skončiť až 13-krát, z čoho trikrát etapu vyhral a obliekol si aj žltý dres.

Sezóna 2023 je pre Petra Sagana poslednou v profesionálnom pelotóne a na prebiehajúcej Tour sa mu po prvýkrát podarilo umiestniť v top10 v záverečnom šprinte 11. etapy, v ktorej skončil na ôsmom mieste.

Saganovi sa síce zatiaľ nepodarilo dostať na pódiové priečky, ale potvrdil nedávne vyjadrenia športového riaditeľa TotalEnergies Jána Valacha, že „sa každým týždňom zlepšuje a stále má šancu“.

Aktívni pretekári, ktorí sa najviac krát umiestnili v top10 na Tour de France (počas jedného ročníka)